1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

DraqRacing la Baia Mare

Discuție în 'Evenimente din lumea auto / Curse legale' creată de masimo, 28 Mai 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Duminica 31 mai,curse de accelerare pe aeroportul Baia Mare! I-am si ajutat cu o mica sponsorizare. Cine vrea sa vina ne vedem acolo!
     
  2. IF-82-KNG

    IF-82-KNG 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2009
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A3 , 1,8T Quattro,an 2000, 132Kw
    dak era mai aproape veneam sieu sa-i rup aderentza la caucioace :D
     
  3. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Ai intreg programul? Cine e organizator?
     
  4. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Nu stiu cum ii zice la firma,Ionut Lupse,are magazin de tunnig. Vin pe la tine si vorbim.
     
  5. Speed Hunter

    Speed Hunter 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi 80 b4 1,9 tdi
    Auzisem si eu ceva zvonuri de chestia asta dar nu eram sigur. Cu siguranta o sa fiu si eu pe acolo.:)
     
  6. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    2 Faster More Show - aeroport Baia Mare - 31 mai 2009

    Pe data de 31 MAI , pe aeroportul din Baia Mare , se organizeaza al doilea show din seria ''Midnight Race and Show''

    - Curse de accelerare pe 402 m - Expo Tuning - Concert Live - Drift Show - Drift Taxi

    Vor fi invitati speciali din alte tari (Ungaria , Austria).

    Grupele vor fi cele de anul trecut, sistemul de cronometrare va fi wireless, special adus din USA , posibil si panouri pentru timpii fiecarui participant.

    Grupele:

    A1 75cp
    A 100cp (+ 75 pana la 100cp)
    B 130cp (+100 pana la 130cp)
    C 165cp (+130 pana la 165cp)
    D 200cp (+165 pana la 200cp)
    E 250cp (+200 pana la 250cp)
    F 300cp (+250 pana la 300cp)
    G 350cp (+300 pana la 350cp)
    J 400cp (+350 fara limitare )
    H VIP

    Mentiune:
    Cand se stabilesc grupele se ia in calcul puterea motorului data de constructor ce echipeaza in acel moment autoturismul, iar in cazul unor interventii majore cu ar fi aplicarea unui turbo , compresor, nitro, nos, sau schimbarea chiulasei de la 2 supape pe cilindru la mai multe rezultand un motor de alt tip se aplica coeficiente respective se reincadreaza noul motor.
    Exemple de mod de calcul :
    Pt montare suplimentara de turbo
    (puterea de fabrica) x 1,6 = puterea de clasa
    Pt compresor
    (puterea de fabrica) x 1,3 = puterea de clasa
    Pentru nitro, nos
    (puterea de fabrica) x 1,4 = puterea de clasa
    Pentru combinatia acestor modificari, de exemplu turbo+NO2, se ia in calcul coeficientul mai mare, cel de turbo.
    Atunci cand apar cazuri speciale organizatorul poate intruni o comisie tehnica si indica clasa de participare putand da derogari sau marirea clasei cand se impune.


    Inscrierile se vor face la fatza locului intre 08:00 AM - 10:00 AM, taxa va fi de 30 RON/masina si 15 RON de spectator.

    Program :
    08:00 - 11:00 Inscrieri participanti, Curse Motociclete
    11:00 - 15:00 Curse masini
    15:00 - 16:00 Concert Puya , Drift Show
    16:00 - 19:00 Curse masini , finale, premierea
     
  7. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Foarte frumos o sa fiu prezent...binenteles ca si spectator ... probabil si fotograf de ocazie:) mi-ati dat o veste buna oricum nu aveam un program prestabilit pentru acest weekend ;) Masimo bafta la "alergat"
     
  8. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Baieti ... hai cu impresiile :)
    Poze, filme, etc :p
     
  9. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Azi am participat la Baia Mare la curse, ca spectator :), si m-am intalnit cu cativa din colegii de pe forum ;) , pacat ca vremea nu a tinut cu noi in cea de a doua parte a curselor, a plouat destul de tare, oricum au fost masini puternice, participare masiva, Audi-urile au fost la inaltime:weight_lift2: in majoritatea cazurilor, ce pot sa spun la final RS4-ul B5 i-a dat fum Dodge-ului Viper:applaus: ... atasez cateva seturi de poze asa sa va face-ti o impresie asupra ceea ce a fost la Baia Mare ... daca mai sunt colegi de pe forum care au participat ii rog si eu sa mai posteze poze:friends:

    Imi cer scuze pt calitatea unor poze care sunt facute cu telefonul...si nah era greu sa fac poze si sa ma si uit la liniutze:)

    PS : Felicitari pentru masina Liviu arata foarte bine acum cu garda la sol micsorata, se tine bine pe sosea :) :friends:
     
    Ultima editare: 31 Mai 2009
  10. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    si inca un set de poze...enjoy :friends:
     
  11. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Salut

    Cu toata ploaia,a fost un eveniment reusit,Viperul si eu il bateam,dar asta numai datorita faptului ca era pista uda,pe uscat era cu totul altceva. Nu putea controla masina decat dupa trepta a treia in sus. In fine,am participat la grupa E,foarte grea,Subaru Impreza,doua Skyline,BMW330XD,Audi S3,etc.,toate 4X4. M-am clasat pe locul 3,sunt destul de multumit!Asa buna a fost organizarea,incat nici acum nu stiu timpii! Clasarile sau facut in functie de timpi,care, spuneau ca vor fi afisati pe 4tunning. Timpi buni nu prea sau inregistrat,deoarece pista era plina de apa,iar in capat masina intra usor in acvaplanare. Poze nu am deoarece am participat. In schimb Miti si Florio,daca se autosesizeaza...
     
  12. Speed Hunter

    Speed Hunter 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi 80 b4 1,9 tdi
    Am fost si eu ieri pe acolo.:) Nu vreau sa fiu carcotas dar mi s-a parut cam slaba organizarea dar in ansamblu a fost ok.:p Pacat ca vreamea nu a prea tinut cu noi.:( Mi-as fi dorit sa vad RS-4 -ul in "actiune" dar din cauza ploi n-am mai putut sa stau si am plecat mai devreme. Daca are careva o filmare cu RS4-ul sau un link il rog sa ne arate si noua.
     
  13. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    Liniuta Baia Mare

    :) Salutare!
    A fost cel mai reusit eveniment de pana acum, asta in privinta participarii. In ce priveste organizarea, suntem level 2, mai avem pana la level 10... oricum e laudabil ca se intampla ceva.
    Vremea a fost capricioasa, dimineata ploaie torentiala, la amiza pauza, dupa-masa din nou... exact ce trebuia pentru a demonstra superioritatea tractiunii integrale:p
    Liviu a facut o figura foarte faina, mai ales ca este la primul eveniment de acest fel;), cel mai bun timp inregistrat a fost de 14,186 cu timp de reactie 0,61. Timpul de reactie putea fi mult mai bun si a demontrat ca poate inregistrand un timp de 0,141 dar intr-o cursa cu un timp final mai slab... 14,592. Oricum, Liviu, te felicit! si la mai mare (putere:yes:).
    Poze nu tare am facut, am preferat sa privesc... dar la aparitia curcubeului nu am rezistat, iar filmuletele se incarca acum pe youtube. Revin...
     
  14. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Masimo, felicitari! Dar nu inteleg o chestie...ce treaba ai avut tu cu Audi S3 si Subaru Impreza in grupa??? Ambele au 265cp, iar la grupa E, era pana in 250 !!! In plus, nu s-au aplicat acei coeficienti, de 0,95 pt tractiune fata, 1 pt tractiune spate, etc??? Oricum coeficientii astia sunt o porcarie...
    Sunt chiar foarte curios ce timpi s-au obtinut, mai ales la grupa E... (?)
     
    Ultima editare: 1 Iun 2009
  15. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Deci,cum spuneam,asa a fost organizarea! Complectai foaia fara sa-ti controleze nimeni talonul(cel putin in cazul meu)! De ridicat capota nici nu mai vorbim. Acuma timpi in grupa mea:
    1- Subaru-13,764
    2- Audi S3-14,108
    3-MASIMO-14,186
    Mentinez ca Audi era modelul mai vechi de S,nu 265 stock,210 sau asa ceva,dar facut de SUPERCIP,echipa lui Nadir,mai avea si intercoolere schimbate,etc.
    Fara Jeff-11,790,restul,Evo 9 preparat de Jeff-12,545,a fost al doilea timp.
    Viperul pe uscat-12,811,pe ploaie mai slab ca mine.Au fost de la VIP cu timpi mai slabi ca ai mei,la fel si la grupa F!
    La ora la care am intrat noi era apa pe pista.
     
  16. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
  17. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Coeficientii aceeia nu sunt porcarie,daca vedeai la Baia Mare pe pista uda,cei fara integrala erau ca si fara maini! Pai Corvette si M5(2) au timpi mai slabi ca ai mei,ti-am dat doar exemple,dar sunt mai multe, Miti poate sa confirme,are lista cu timpii! Viperul pe ud nu putea sa scoata sub 14... sec.
     
  18. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Pai si pe mine ma intereseaza ce poate sa scoata o masina in conditii ideale sau cum? Poate ar fi bine sa nu bata nici vantul pentru cei ce nu au integrala, iar testele sa se faca in vid!!! Cursele de orice fel, se desfasoara pe orice fel de vreme, si de aceea e masina, ca sa faca fata oricaror interperii si sa ne fereasca de ele! Hai sa fim seriosi!
    Iar daca vrei argumentare la ce am zis, citeste ce am postat chiar astazi la sectiunea evenimente, la Cursa accelerare 201m Iasi. Poti sa te convingi si singur ca e asa!
    Cand si-au cumparat, si-au cumparat o masina, nu un motor!!! Daca totul se rezuma la timpi pe uscat si macar vor performanta, atunci sa se rezume la motociclete pentru ca reflecta mai bine ce vor ei! Ploaia nu e o scuza!
     
    Ultima editare: 1 Iun 2009
  19. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    Liniuta Baia Mare

    :) Atasat aveti lista cu rezultatele. Tipul masinilor l-am completat in urma studiereii pozelor postate cu concurentii, nu ma injurati...
     
  20. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Am al 14-lea timp din 260 de masini,o singura mica greseala Miti,BMW 325i,era la grupa VIP,avea motor de M!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta