1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri AfterMarket si/sau Xenon after-market montate la A4 B6 - instalare - erori - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audizet, 28 Iul 2007.

  1. Andrei1408

    Andrei1408 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Vălenii de Munte
    Masina:
    A4,B6,avant,1.9,2002
    Am înțeles , treaba cu staniolul este adevarata? Mulțumesc !
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu cred ca cineva o sa îți dea un răspuns exact folosind xenon AFM...eu zic sa le faci retur si sa iei ceva can bus.
    Eu am folosit acuma câțiva ani modelul din poza si nu am avut nici o problema cu el,kit-ul funcționează si acuma pe o alta masina(din alta gama) fara probleme,de preferat este sa cumperi de la cineva din oraș de la tine...posibil cu montaj inclus. image.jpg

    Bafta
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Andrei1408 data viitoare scrie mesajele in topicurile dedicate pentru ca altfel mesajele sunt sterse direct si fara alte explicatii daca sunt scris aiurea, sunt Off topic, neregulamentar, se repeta si asa mai departe. Acum am facut o exceptie si ti-am lasta mesajele scrie chiar daca te repeti. Citeste integral acest topic si citeste integral topicurile in care vrei sa scrii inainte sa scrii ceva pe forum. Multumesc.
     
  4. don_jeee 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 96KW 2004
    Salut ! A montat cineva pe masina kit led h7 cree, philips sau ceva asemanator..? Tot vad pe net 3200, 4000 lumeni, youtub-ul e plin de filmulete cu baieti care isi monteaza astfel de kituri si se lauda ca sunt f bune, INSA inca nu m-am dumirit. Ce marca, cu sau fara ventilator, dau erori, si chiar lumineaza asa cum scrie... adica 6000k, lumina puternica?
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Atentie ce tip de bec cumperi. Cele cu ventilator sunt unpic mai mari si risti sa nu iti incapa in far, te sfatuiesc sa cumperi de undeva unde poti face retur.
     
  6. don_jeee 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 96KW 2004
    Am inteles, am gasit si fara ventilator. Toate sunt la 350 lei, aveau 3-4 modele la magazin cate un exemplar din fiecare. Dar se merita, lumineaza mai bine decat un bec halogen ? Exista posibilitatea sa ia foc ?
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Lumineaza mai bine decat un halogen. Ai toate sansele sa iti topeasca farul, orice e posibil.
     
  8. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    nu iti topeste nimic, se incalzeste mai putin decat un bec halogen sau xenon, iar pretul este cam tras de par.. ar trebuii sa gasesti si mai ieftin.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ca nu ti s-a intamplat tie nu inseamna ca nu exista asa ceva, altii sunt patiti.
     
  10. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Ti se poate topi la fel de bine de la becul halogen daca ai un contact imperfect, tu ai spus-o ca daca isi pune led intr-un far absolut fara probleme sunt 90% sanse sa i se topeasca, ceea ce este total eronat. Ba din contra, un far care poate avea probleme de la halogen, cu led poate sa nu le mai aiba datorita faptului ca acele leduri consuma mai putin de jumatate din curentul consumat de halogen de unde rezulta ca firele sunt mai putin solicitate.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu am zis ca are sanse 90% sa se topeasca.
    Am facut acea precizare din urmatoarea cauza :
    Pui un bec halogen (orice brand) pe un far ok, in cel mai rau caz se arde becu, se inegreste.
    Pune tu o chinezarie de led pe un far ok si zi-mi ce se poate intampla. Nu vorbesc din auzite, vorbesc ce mi s-a intamplat mie.
    95% din becurile cu led (inclusiv Cree) sunt chinezarii, au ajuns sa scrie Philips pe cutie cu alt font si cu mici ajustari asupra literelor pentru a se confunda cu Philips originale.
    Exista si becuri Philips originale pe led, depinde ce soclu vrei, dar au foarte putine leduri fata de chinezarii si dau si eroare (separat de pretul piperat), asa ca lumea prefera chinezariile.
    Uite ce s-a intamplat la mine, s-a ars becul si mi-a inegrit tot farul de zici ca facusem gratar in far, s-a incalzit becul pana mi-a topit locasul de fixare.
    Nu cred ca este persoana pe forumul asta care sa fi avut/testat mai multe becuri pe leduri ca mine, in afara de cei care vand asa ceva.
    Am plata pe aliexpress de aproape 180€ in conditiile in care un bec costa 1-2 maxim 3€.
    Ca este W5W, P21W/BA15S, H7, H11, toate au acelasi principiu de functionare si aceiasi mizerii de anulatori/consumatori lipiti in ele.

    Treaba cu firele solicitate m-a facut sa zambesc la ora asta.
    Poti compara utilizarea unui flex intr-un prelungitor cu utilizarea unui incarcator de telefon, acolo sunt diferente, nu in folosirea unui bec cu led si unul
    Cu halogen (aici nici nu este de luat in consideratie diferenta) pe instalatia masinii.


    Deci, aveti grija ce becuri montati in faruri !
    Sunt si chinezarii de calitate, dar sunt si chinezarii de riscati sa faceti mare paguba cu ele.
     
  12. don_jeee 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 96KW 2004
    Astept si o parere de la o persoana care are montat asa ceva pe masina. Eventual pe cineva care sa recomande un model pentru ca sunt ff multe modele. DeViAnS ai avut sau ai asa ceva montat la masina...?
     
  13. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    pe langa faptul ca am comercializat in trecut tot soiul de leduri si xenon, iti pot confirma ca nu am avut probleme cu nici un led, insa eram foarte atent si la calitatea acestora, preferam sa vand produse mai de calitate chiar daca nu eram foarte competitiv cu piata dpdv al pretului. Cat despre ceea ce esti tu interesat, am avut pe Audi B6 pe faza lunga, iar in prezent am pe proiectoare la audi B8 Facelift. Nu am avut nici o problema cu ele in conditiile in care astea de pe proiectoare au driver-ul in spoiler, neprotejat de umezeala, praf si apa. Cat despre pret, te pot pune in legatura cu cineva care il vinde la 300 cu tot cu transport..macar mai scutesti ceva.. pana la 350
     
  14. don_jeee 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 96KW 2004
    Am comandat un set led h7. Astept sa soseasca. Revin cu parerire dupa ce il instalez
     
    AlexGB apreciază asta.
  15. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    pune link-ul aici sa vedem ce model ti-ai comandat..
     
  16. don_jeee 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 96KW 2004
  17. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Mare grija. Marea majoritate a ledurilor de conversie despre care am citit pe net spun ca nu se pot monta in faruri cu lupa, iar din cate stiu toate B6 au lupa pe faza scurta.
     
  18. don_jeee 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 96KW 2004
    Care ar fi problem/a/ele ..? Din masuratorile facute de mine la becul din far (lungime, diametru) si din dimensiunile indicate de vanzator la led, nu ar parea sa fie vreo problema. Da asa este am lupa la faza scurta. Asta e problema....?
     
  19. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    singurul risc ar fi sa nu poti sa mai pui capacul la far.. in rest.. n-ai de ce sa-ti faci griji.
     
  20. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut, si pe mine ma batea gandul sa montez CREE in far. Cred ca o sa renunt, nu cred ca ledurile alea pot sa dea lumina corect pe un far cu lupa, ci cred ca sunt facute pentru faruri cu oglinda. Si-asa mi s-a ars becul de pe stanga, am luat un bec si l-am montat si deja nu mai bate bine, trebuie sa iau ceva mai de calitate... Dar, cand iti ajung si le montezi, te rog da-ne si noua detalii despre cum bate lumina printr-un far cu lupa, am tot cautat zilele astea pareri dar nu am gasit nimic, decat ceva foarte vag la cineva care spunea cam acelasi lucru, ca lumina nu se focalizeaza corect printr-un far cu lupa.
    Ceva pareri despre becurile folosite pe farurile de B6 cu lupa? Philips, Osram?
     

Distribuie pagina asta