1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri AfterMarket si/sau Xenon after-market montate la A4 B6 - instalare - erori - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audizet, 28 Iul 2007.

  1. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    nu iti recomand LED pe faza scurta, mai ales fiindca ai lupe.. Pune un xenon de buna calitate (CnLight, Yeaky, CanBus Pro) daca vrei upgrade la lumina.
     
    11MBF apreciază asta.
  2. gabi2193 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2015
    Locație:
    Fagaras
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9 TDI, 2001
    Buna ziua. Am xenon original pe masina, d1s/h7. Acum o luna farul dreapta mi-a facut scurt in mers. Au ars firele dinauntru, becurile nu. Am cumparat un far aftermarket DEPO nou, am mutat becurile si droserul de pe cel ars, pe cel nou. Becurile se aprind toate, insa faza scurta nu e reglata pe inaltime, bate foarte jos, si nici din soft nu o pot regla. Am eroarea 01535. Am fost la un electrician care a verificat cu VAG si mi-a zis ca masina nu recunoaste farul, ca imi trebuie unul original. Vanzatorul mi-a spus ca farul nu are nicio treaba, ca e posibil sa nu fie mufa bine prinsa. O lamurire mi-ar prinde bine. Multumesc!
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Instalatia esti sigur ca nu a avut de suferit ? Daca firele din mufa sunt verificate si au continuitate, posibil ca motorasul din farul Depo sa fie defect din fabrica.
    Verifica si sigurantele.
     
  4. gabi2193 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2015
    Locație:
    Fagaras
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9 TDI, 2001
    De instalatie nu sunt 100% sigur, Nu am verificat. Nu trebuia sa imi arate vreo eroare sau sa nu se aprinda becurile daca instalatia era afectata ?
    Sigurantele sunt bune.
     
  5. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Ai motorasul de reglaj stricat, sau lipsă.
    (nu glumesc, am mai vazut situații)
     
  6. gabi2193 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2015
    Locație:
    Fagaras
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9 TDI, 2001
    Am rezolvat problema. Am demontat farul DEPO si l-am comparat cu cel original VALEO, firele din mufa care intra la motorasul de reglare nu erau in aceeasi ordine. Le-am aranjat dupa ordinea de pe original (1-liber, 2- maro, 3-negru, 4- albastru, 5- alb), si a disparut eroarea. Am recalibrat faza scurta, totul e in regula acum.
     
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut, ai avut ceva experiente cu becuri LED pe faza scurta? Eu am un prieten care si-a pus lupe pe Octavia, si becuri LED, si cica se vad foarte bine. Ma batea si pe mine gandul...
     
  8. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Pe scurta nu am folosit întrucât la ora actuala xenon-ul este superior. Recomand led pe faza lungă fiindca se aprinde instant. Led-ul clar se vede mai bine decat Halogen-ul chiar si pe lupa, dar comparativ cu un xenon bun (CnLight sau yeaky) este mai slab.
     
  9. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Da, dar la xenon poti intampina problemele clasice cu interferentele... Problema cu LED-urile este de spatiu, care nu prea exista in far, si sa lasi farul fara capacele din spate nu cred ca e indicat... Oare nu se poate face nimic la capacul ala astfel incat sa isi faca loc si LED-ul?
     
  10. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Interferente apar de la instalatiile de duzina 70-80 lei pret real de achiziție. O instalatie de la AES 200-300 lei nu iti va crea probleme. Referitor la spatiu, la unele modele se poate bricola capacul de la far, adaugandu-i un capac de cauciuc.
    https://goo.gl/images/yJ3dMH
    Ceva dedicat nu cred ca gasesti. Pe ce masina vrei sa pui?
     
  11. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Pe A4 B6 din semnatura. Am atasat poze cu kitul LED gasit, despre care vorbea prietenul meu.
    Poate ca nu gasesc eu, dar imi poti da si mie mesaj cu ceva magazine care vand kituri xenon de care zici tu aici in Romania?
    Mersi!
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Poate ma bag aiurea in seama, insa am cerut parerea unui baiat de la un magazin online de leduri, kituri led, kituri xenon, etc. Mi-a spus ca nu e prea indicat sa pui led pe far cu lupa deoarece s-ar putea sa apara diverse 'umbre' (black spots, black dots) in lumina de pe asfalt. Cel mai recomandabil fiind un kit de xenon. Totusi pe un Eclass 2002 are un baiat un kit de leduri si mi-a spus ca vede foarte bine...
     
  13. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Nu te bagi aiurea in seama, cu cat mai multe pareri cu atat mai bine :)
    Da, deci deja am avea 2 pareri pozitive despre LED pe far cu lupa...
     
  14. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    E slab spre foarte slab ledul din pozele tale. Iti recomand sa iei legatura cu colegul de pe forum @ALC404 . Comercializeaza leduri calitative :) Ia legutura cu el si cu siguranta veti gasi varianta potrivita pentru masina ta.

    Eu am de la el led h7 dedicat pentru farurile cu lupa si tin sa-ti spun ca sunt foarte multumit de cum bate. Acum am prins si vreme cu ploaie si la fel, foarte multumit.
     
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Comentariul meu nu e nici pro nici contra LED pe far cu lupa :D. Nu am avut, nu am riscat. Am riscat cu un kit Cartech (yes, din pacate e "ieftnache" si trebuie sa iau contactul de doua ori [uneori] sa nu-mi dea eroare) insa le-am reglat dupa bunul plac si chiar sunt ok, mult mai bine decat becuri Halogen Xtreme Vision (care pe far fara lupa RUP) si le-am reglat si in asa fel incat sa nu deranjez ceilalti participanti, nu le-am pus sa dobor avioane..
     
    CipriP apreciază asta.
  16. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Baieti, haideti sa o gandim putin altfel.Fabrica foloseste la echiparea LED, lupe?Eu nu am vazut sa foloseasca.
     
  17. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Noile generatii folosesc lupe pentru led, dar vorbim de lupe concepute special pentru asa ceva, asadar n-o sa poti obtine in veci perfomanta lor dintr-un far destinat halogenului. Am testat cateva variante de LED-uri si kit-uri performante produse de NSSC si tot nu se ridica la performanta xenon-ului tocmai din cauza punctului de focalizare. @bx3m iti scriu in privat site-ul ca sa nu se creada ca fac reclama.
    Bafta!
     
  18. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
  19. ALC404

    ALC404 6th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P Facelift, 2.0 TDI, 2009
    Daca pot sa vin si eu cu o parere legata de acest subiect - LED in far cu lupa & Xenon in far cu lupa.

    Preambul: tot ce expun incerc sa fie cat se poate de obiectiv. Nu vreau sa market-ez sau comercializez. Tot ce spunem e strict parerea noastra si incercam sa oferim sfaturi si recomandari, nu doar produse.

    O sa le expun punctual, ca sa fie mai usor de urmarit :D :

    1. Momentan, ramanem la parerea ca o instalatie Xenon OEM ofera cea mai calitativa lumina (bineinteles, scoatem din calcul tehnologii LED OEM sau Laser). De aceea nici nu oferim solutii LED ca replacement pentru D1S, D2S, D3S. Avem in plan sa facem niste teste si, daca testele o sa genereze feedback pozitiv, atunci da, vom putea recomanda solutii LED AEM ca replacement pentru Xenon OEM;

    2. Intr-un far cu lupa nu pot veni cu orice Kit LED. Ai nevoie de niste produse puternice, cu o focalizare a luminii corespunzatoare si un design al LED-ului dedicat pentru structura interna a lupei. Daca mergi pe produse "generice" in lupa mai mult ca sigur ca vei avea rezultate chiar execrabile (lumina sub cea a unui bec halogen). Daca optezi pentru Kit-uri calitative, dedicate pentru farurile cu lupa, atunci fluxul luminos nu ca va fi cu mult peste un bec halogen, dar va fi peste o instalatie Xenon AEM 35W si similara cu o instalatie Xenon AEM de 55W;

    3. Avantajul unui Xenon e ca nu trebuie sa iei un kit specific. Pe el doar il "trantesti" in lupa si isi face treaba. LED-ul, pe langa faptul ca ai nevoie de un Kit dedicat, in anumite cazuri este important sa stii cum sa il instalezi / reglezi in lupa, astfel incat lumina sa fie uniforma si sa aiba un maxim de eficienta.

    4. Avantajul unui LED e ca e Plug & Play (fara decupaje sau alte adaptari) si nu prezinta riscuri. Un alt avantaj e faptul ca, in functie de Kit, este 360 ajustabil foarte usor, astfel incat instalarea sa se faca foarte facil si usor.

    Cum zicea si @z1daru , Kit-ul pentru care optezi iti va aduce o experienta placuta sau neplacuta in privinta unui LED in lupa. Kit-ul trimis lui e cel mai scump din oferta, fiind dedicat pentru farurile cu lupa.

    Tot ce am expus mai sus e strict obiectiv si se bazeaza pe teste facute si documentate de noi in Atelierul nostru. Nu putem sa oferim poze si detalii despre documentarea testelor online, deoarece am incalca regulamentul forumului (i.e. pozele sunt destul de brand-uite).

    Va multumesc,
    Catalin
     
    DeViAnS apreciază asta.
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @DeViAnS poti sa imi dai cateva exemple de astfel de faruri?
    Ce vreau eu sa subliniez este faptul ca mai bine mergi pe xenon decat LED, parerea mea.
     

Distribuie pagina asta