1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri Bi-Xenon OE la Audi A4 B8 (8K) - inlocuire becuri far - DRL/lumini de zi in far

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de laurxxl, 12 Mar 2011.

  1. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Te lasa becul. Schimba-le pe amandoua. Bafta!
     
  2. Budai Florin

    Budai Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2017
    Locație:
    Jucu
    Masina:
    Audi A4B7
    Ok, mersi .
    Nu am mai avut xenon, scrie oare pe ele ce tip de becuri sunt?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul asta integral. La masina ta ai bec D1S cu temperatura de culoare de 4.300 K (grade Kelvin) si cumperi Osram sau Philips ambele fiind echipare de fabrica. Citeste manualul de utilizare pentru masina ta. Cand te inscrii pe orice forum nu pui intrebari ci esti obligat sa citesti forumul incet si cu rabdare. O zi buna.
     
  4. Raalex 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2017
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    A4, 2.0tdi, 2011
    Va salut,
    Cum imi reglez si eu faza lunga la farurile masinii din profil.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Raalex nu ai mentionat daca ai bixenon sau halogen H7. In al doilea rand scrie in acest topic cum sa procedezi adica iti trebuie un aparat care se numeste reglofar si VCDS sau daca esti mai dibaci rezolvi cu un perete drept si VCDS. Fara VCDS nu faci nimic daca ai faruri bixenon. In al treilea rand data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite si deja existente, fara sa mai deschizi topicuri noi. Citeste acest topic de la inceput unde a fost mutat mesajul tau initial.

    Inca ceva: te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  6. Faceless

    Faceless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2016
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 BiTDI 2016
    M-a lasat si pe mine becul xenon dreapta.
    Am dat comanda de 2 becuri PHILIPS D3S WhiteVision gen2 (5000K temperatura) de la un dealer autorizat; le-am verificat pe http://philips.com/original si codurile erau in regula. Pretul a fost de 764 Ron
     
  7. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Gresit. Am facut eu reglaj la reprezentnanta si totul s-a facut manual, numai din suruburi, fara VCDS si rezultatul este foarte bun, acum se vede mult mai bine.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca cei din reprezentanta ti-au facut asa reglajul farurilor la o masina cu bixenon din fabrica asta este No Comment si sa te mai duci pe la ei si pentru alte probleme. Bafta. Incheiem aici ulterioarele discutii despre asta.
     
  9. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Salutare tuturor. Nu sunt multumit deloc de luminozitatea masinii mele si ma intrebam daca se poate face asa ceva:



    Sper sa nu se considere reclama. Baiatul foloseste faruri cu bi-xenon, ballast off-road de 70W cu 4300K. Zice ca nu deranjeaza ceilalti participanti la trafic. Ce parere aveti si credeti ca s-ar putea fara a fi un inconvenient asupra traficului ?
     
  10. reaver 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2010
    Din cate observ eu, farurile lui sunt foarte ridicate. Atat de ridicate incat nici nu se simte diferenta cand schimba intre faza scurta si faza lunga. Probabil ca a stiut pana unde sa le ridice, fara sa incomodeze pe cei de pe sens opus. Si mai e o chestie: soseaua pe care merge el are niste marcaje impecabile, tocmai de aia se vad asa de bine. Du-te si tu cu masina ta pe autostrata Sibiu-Deva (care e nou noutza si are marcaje impecabile) si o sa vezi ce bine se vede.
     
  11. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Sunt curios daca cineva a pus de 55W macar. Ma gandesc de cateva zile sa fac un upgrade xenon-ului sa fie cu adevarat XENON. E mai greu pt D3S, dar o sa incerc. Multumesc!
     
  12. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Ai incercat becuri noi si eventual curatarea lentilei?
    Eu am pus becuri noi, de firma buna, si diferenta e imensa. Cu becurile vechi aveam lumina mai slaba decat am la Golf cu halogen. Acum cu becurile noi am lumina mult mai buna decat la Golf cu halogen.
     
    Mr.Bobby, aba19 și bobalex18 apreciază asta.
  13. b0gdani0nut

    b0gdani0nut 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 , 2.0 tdi, cagc,2009
    Salut am schimbat de curand farul stg deoarce am avut un mic incident , iar ulterior dupa ce l-am montat pe celalalt(adica doar farul) becurile si calculatoarele le-am pus pe ale mele deoarece nu erau afectate !! imi da o eroare in bord si anume : headlight range control defective . Mentionez ca imi functioneaza tot, faza scurta, lunga, poziti , avarii !
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aveai AFS pe masina ? Te-ai asigurat ca ai cumparat far compatibil cu masina ta ?
     
  15. b0gdani0nut

    b0gdani0nut 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 , 2.0 tdi, cagc,2009
    Ce inseamna afs ?? Da am verificat este exact acelasi cod ca cel vechi !! Probabil ca daca nu erau compatibile nu trebuiau sa functioneze ..
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ba functionau dar cu erori in bord.
    AFS inseamna Kurvenlicht. Mai departe cauti pe Google.
    Pune un VCDS pe ea si vezi ce eroare iti da. Ai o problema la auto-leveling, AFS, mufa farului, etc.
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    A fost pus contactul cu farurile scoase.Ai nevoie de un Basic settings si martorul dispare.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  18. Cipoc

    Cipoc 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2017
    Locație:
    Alba-Iulia/BELGIA
    Masina:
    A4 Avant TDIe2.0 R4 CAGB
    Salutare . Ce păreri aveți despre Osram d3s CBI 5000k? In comparație cu oricare alta marca care are 4300k. Up to 20% more light (compared to standard xenon lamps) 3200 lumeni.
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Sunt colegi care si-au montat si din spusele lor sunt mutumiti de ele, lumina fiind mai alba decat a celor de 4300K. Sincer sa fiu ma tenteaza si pe mine un set. Uite aici ca sa-ti faci o idee:



    Sunt D4S dar rezultatul este acelasi.
     
  20. Cipoc

    Cipoc 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2017
    Locație:
    Alba-Iulia/BELGIA
    Masina:
    A4 Avant TDIe2.0 R4 CAGB
    Salut paulkf. Exact asta ma interesa sa stiu... frica mea cea mai mare fiind faptul ca as putea pierde din vizibilitate pe ploaie. Am pățit anterior pe niște faruri cu lupa ( am montat ceva mai albastru si m-a omorât pe ploaie) mersi.
     

Distribuie pagina asta