1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri la A3 8L - demontare/inlocuire far - schimbare becuri - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de micu, 27 Sep 2007.

  1. dox99 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2008
    Locație:
    targu mures
    Masina:
    vw golf4
    Tocmai ca nu deranjeaza cum deranjeaza ca si un far fara lupa si asigura o vizibilitate mai buna daca sunt bine reglate.
    poate ne pui o poza cu ele montate
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Iul 2013
  2. morphyx

    morphyx 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A3 8L, 1.9TDI, 1999, 81kw
    o sa fac cateva poze si la faruri si la stopuri, sunt foarte multumit de ele, au schimbat mult "design-ul" la masina :), te-am recomandat la toti prietenii mei, ca desigur m-au intrebat ce...cum..cat..de unde...
     
  3. morphyx

    morphyx 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A3 8L, 1.9TDI, 1999, 81kw
    am reusit sa-mi fac timp de o poza pe timp de zi
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Scuze ca nu am mai dat atentie acestui thread, corect ar fi sa nu spun pretul aici, mai ales ca si unul din colegi vinde asa ceva, dupa cate am inteles si nu ar fi corect, iti trimit un PM mai bine! In legatura cu farurile....de 3 luni tot fac experimente cu ledurile si nu gasesc solutia optima, se tot ard, am incercat fel si fel de leduri dar degeaba. Pana la urma cred ca circuitul lor nu este corect, zilele trecute mi-am comandat de pe net leduri originale Nichia, japoneze, (cea mai buna calitate) sunt smd-uri exact ca si cele cu care vin farurile, si o sa le pun, dar de data asta o sa le pun cu alta schema de circuit si cu alte rezistente decat cele pe care le are farul. Am calculat exact ce rezistente imi trebuie si o sa le montez altfel decat schema originala. Sper sa mearga asa si sa nu se mai arda. Schema la 8 leduri pe far (atatea am) ar fi, cate 4 leduri in serie cu o rezistenta de 15 ohmi si 1/4 W, deci 2 serii de cate 4 leduri cu, cate un rezistor de 15 ohmi la fiecare serie si in final o rezistenta ceramica in paralel pe + si- inainte de toate pentru a pacali compu de bord! Sper sa mearga de data asta ca m-am cam saturat de experimente, va tin la curent!
     
    Ultima editare: 23 Iul 2009
  5. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Intrebare se poate demonta din far sticla pt a curata oglinda din interior?????
    daca vi se pare ciudat ....da ala mele sunt pline de praf si mizerie adunate nu stiu cum........am dat un polish special ieri dar mare lucru n-am rezolvat.
    doar pe interior se poate..,..
     
  6. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
  7. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    Eu am reusit sa scot ambele faruri fara sa dau bara jos, intr-adevar am tras un pic de ele sa iasa afara.
     
  8. wauzzz

    wauzzz 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3, 1595 cmc, an 1999
    morphyx...poti sa-mi spui te rog cat te-au costat farurule? ma intereseaza si pe mine!
     
  9. morphyx

    morphyx 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A3 8L, 1.9TDI, 1999, 81kw
    cand le-am luat erau in jur de 200E set-ul, acum nu mai stiu la ce pret, poti cauta dupa faruri dayline audi a3 8l
     
  10. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    Schimbare - demontare faruri A3 8L

    Va adresez o intrebare,
    Se potrivesc farurile de la modelul A3 din 2001 cel cu semnalul incorporat la modelul 2000 cel cu semnalul separat?
    Multumesc
     
  11. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    se poate cu foarte mare usurinta
    OFF TOPIC
     
  12. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    Mda, merci , asta stiam , insa intrebam daca cele originale de pe modelul de dupa 2001 se potrivesc la modelul 2000 !
     
  13. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    DA FRATE DA care parte nu ai inteles-o ??? poti pune faruri de pe modele din 2003 pe masina din 96 INTELEGI (sunt mici ajustari)
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Feb 2011
  14. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    K, sorry , poate intelesesem eu gresit acel OFF TOPIC
    Si o alta intrebare , sunt si proiectoarele de ceata in far, la modelul nou ?
     
  15. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Costi daca vrei sa ajuti pe forum raspunde mai frumos.Multam
     
  16. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    mai este un topic ceva asemanator si din cate am inteles nu vin plus ca mufele de alimentare nu sunt la fel.
     
  17. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    Merci mult, deci nu se poate foarte usor, trebuie schimbate mufele si nici nu stiu sigur daca exista proiectorul de ceata in far asa cum este la modelul vechi
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Feb 2011
  18. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    bun sa o lu am altcumva,mufele nu trebe schimbate se scot cele originale ale tale afar si se adapteaza(vei merge pe principiu xenon after market,faci gaura in plasticurile aparatoare si ei o guma de la xenoane prin care bagi firele),prinderea farului nou se va face in 3 puncte 2 sus(care sunt la vedere)si unul la mijloc pe trager partea radiatorului care nu este surub un ghidaj cu scopul de fixare a nu se misca partea de jos spate fata,aripa trebuie modificata adica taiata o foarte mica parte deoarece farul este dintr o bucata si nu mai are nevoie semnalizarea de suport special ptr ea ATAT!!
    Cat despre ceata in far nu stiu la ce spui tu ceata sau ce faruri oi avea tu la momentul de fata dar farurile de la facelift vin cu lentila bifocala la pozitie(faza scurta)
    Poate pentru tine suna foarte complicat dar credema ca e treaba de 10 min tot ce am spus mai sus am sa pun si niste poze cu adaptarea pe care eu am facuto la randu meu ptr faruri model nou

    asta e una dintre poze far nou si far vechi maine pun cu firele cu pricina
    multam
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Iul 2013
  19. Danku

    Danku 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A3 1.9 TDI 110hp - 2000
    Costi imi permit sa afirm ca dureaza mai mult de 10 minute operatiunea. Taiatul bucatii din aripa interioara este principalul inconvenient, este un coleg care a descris operatiunea efectuata pe un a4 b5 pe forum. Am vrut si eu sa fac lucrul asta dar am abandonat din ratiuni de taiere->infierbantare->decalire->eventuale probleme gen rugina. Ma poti contrazice ca nu-i adevarat, tata a facut chestiunea asta acum ceva ani la un polo si a avut tot timpul probleme in regiunea taiata la far. Repet, e motivul pentru care EU am renuntat. Nu spun ca e greu sau ca e imposibil, dar implica niste riscuri.
    A, si legat de restul lucrurilor gen prindere, mufe, motorase, se rezolva cu usurinta.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Feb 2011
  20. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    bun mai este un lucru daca chiar te doare sufletu sa tai si "suferi" cand vezi rugina sa vii la tm cati vand aripa de 8l 2001-2003 cu 100 ron
    multumesc
     

Distribuie pagina asta