1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si becuri far la A8 D3 - schimbare - erori - codari faruri Led

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de TEFF, 28 Ian 2009.

  1. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare !!!

    Revin cu o problema. Dupa ploile de zielele astea dimineatza dupa ce am mers cu masina jumatate de ora cu faruruile aprinse observ cand ma dau jos condens in ambele faruri pana la jumatate. Cand am schimbat becurile am fost foarte atent sa fie garniturile de la capace puse cum trebuie. Cum credeti ca as putea sa procedez pentru a scoate condensul de acolo si sa previn sa se mai intample.
    Multumesc.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este o problema generala la VAG condensul in faruri. Sunt masini noi din grupul VAG care au aceasta problema. Diferentele mari de temperatura si perioada asta ploioasa favorizeaza condensul. Daca acele capace din spate sunt montate corect si etanseaza corect nu au nimic farurile, lasa-le in pace. Bafta.
     
  3. Lucian perin 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A8 D3
    Salut,
    Am si eu o problema cu pozitia stanga. Se tot arde becul. Il schimb si intr-o zi sau doua se arde. Poate fi un scurt ceva sau contactul nu e ok ?
     
  4. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Salut. Am un a8 2003. I am facut facelift . Am avut faruri xenon cu cornering , faza lunga h7. Si i am pus faruri model 2008 bi xenon cornering + adaptive curbe... Trebuie sa ii schimb mufele, ma poate ajuta cineva cu o schema? Multumesc anticipat
     
  5. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Salut .. daca ai avut faruri xenon cu cornering si ai pus tot faruri cu cornering nu ar trebui sa faci modificari .. mai pe intelesul tau daca farurile vechi aveau in echipare 2 calculatoare pe ele si cele pe care l-ai pus tot 2 nu ar trebui sa faci modificari ...
    Daca ai avut xenon simplu (far doar cu un calculator cel de xenon) si acum ai pus xenon cu adaptiv trebuie sa schimbi calculatorul de LWR care se afla sub ceasurile de bord , mufele si niste modificari la firele de auto level pentruca la cele adaptive nu mai comunica pe 4 fire ci doar pe 2 prin can... restu o codare si aia este .
     
    Ciprian Mutuliga apreciază asta.
  6. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Am 2 calculatoare , dar diferite... Cu o alta mufa input
     
  7. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Sa inteleg ca si pe cele vechi si pe cele "noi" ai 2 calculatoare .
    Bun un calculator este pentru xenon altul este pentru afs .
    Inteleg ca mufa farurilor difera .. este posibil .. si atunci ori schimbi mufa instalatiei masinii ori schimbi mufa farului .. depinde cum este mai usor pentru tine .
     
  8. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Farurile 'noi' sunt luate din dezmembrari, am posibilitatea sa iau si mufele de pe aceeasi masina dezmembrata, dar am inteles ca nu este asa usor de schimbat mufele deoarece mufa veche are alta ordine de intrare a cablurilor... Ce ma sfatuiesti sa fac?
    Multumesc pt ajutor
     
  9. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Din cate cunosc alimentarea xenon semnal masele si plusurile principale sunt la fel in general .. dar este posibil sa fie putin modificate firele de leveling insa nu este greu iti trebuie un depinator si scoti fir cu fir din mufa si il pui la loc fara probleme insa trebuie sa verifici si schema firelor din pacate eu nu am instalat programul poate te ajuta alt coleg cu asta .. sa stii exact ordinea firelor ca si culori ca si nr. insa in teorie daca ele sunt lafel ar trebui sa functioneze fara mari dificultati . in cel mai rau caz sa fie incompatibilitate de soft intre calculatoare si atunci trebuie sa iei si calculatoarele de pe masina donatoare.
     
  10. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Exact , cam asta caut... Schema ...
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce an sunt farurile din dezmembrari ?
    La facelift difera pin-out-ul fata de pre-facelift, chiar daca sunt aceleasi faruri cu AFS/Cornering/Kurvenlicht.
     
  12. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Farurile "noi"sunt 2008. Am rezolvat cu mufele. Functioneaza 50%. Functioneaza faza scurta, pozitia, faza lunga si semnalele. Nu functioneaza cornering si adaptive.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cornering si adaptive depind una de cealalta, deci daca nu iti va functiona una din ele nu va merge nici cealalta.
    O sa iti pun eu schemele aici.
     
  14. Brogdanel

    Brogdanel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 4.2 benzina 2003
    Mersi. Astept
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim.
     
  16. FecheteA 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2015
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2005
    Bună seara ! Îmi puteți spune și mie careva la un Audi A8 model 2005 ce fel de poziții îmi merg ? Vreau să fie led w5w. Am luat un model, dar nu mi-au intrat cele de 12,5 . Nu a schimbat nimeni ? Vă mulțumesc !
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai W5W sunt dar ai nimerit tu chinezariile proaste, cauta altele mai mici.
     
  18. Cristi_Xp 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A8, 3.0 TDI, 2009, Motor ASB
  19. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Intradevar nu dau eroare dar 20€ pentru doua amarite de becuri e hotie la drumul mare.
    Uita-te pe aliexpres si vei fi surprins de diferenta de pret.Unicul dezavantaj e asteptarea de 3-4 saptamini, in unele cazuri mai putin.
    Si vei gasii si mult mai multe modele
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @dhan67 Ia pune link de pe aliexpress sa vad unde gasesti acelasi model de becuri macar la jumate, eu ultima oara sub 15€ nu gasisem.
    Alte modele de BA15S/P21W Cree (lupa in cap) gasesti mai ieftin, dar nu acesta.
     
    bzn_marius apreciază asta.

Distribuie pagina asta