1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri si Lumini de zi (DRL) la Audi A6 C6 - schimbare becuri - demontare/inlocuire far - etc

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Bogdan, 16 Iul 2007.

  1. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Unde gasesc modelul de pe masina Dvs. de lumini de zi(day light)?
     
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Faza de intalnire = faza scurta... Poate ai vrut sa spui DRL (Daytime Running Lights). In rest e corect
     
  3. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    salut

    poate sa ne zica cineva cum vedem cu vag-ul daca masina accepta proiectoare cu led.
     
  4. flo2203

    flo2203 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2007
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    audi a6 2,4 6v 2005
    salut,

    nu releul de s6 rezolva problema, si nici vag-ul (pe care l-am incercat )

    ca sa eviti mesajele in FIS, trebuie sa folosesti rezistente capacitive de 50w care se leaga in paralel cu :

    - daca ai pus LED -urile direct pe proiectoare, atunci intre plus si minus , cate una pe fiecare parte

    - daca ai pus releu de s6, atunci intre plus si minus pe lumini de pozitie

    mai nasol este ca se gasesc destul de greu, daca scotocesc bine, poate dau de site-ul de unde le-am luat


    releul de S6 poate fi luat de aici :

    http://www.yatego.com/car4style/p,4...ahrlicht?sid=08Y1227708901Y0fa545b12c1123f634
     
  5. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    salut

    multumesc pentru raspuns o sa vad daca ma hotarasc sa imi iau.
     
  6. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    salut

    si rezistentele de unde se cumpara (de unde le-ai cumparat)
     
  7. flo2203

    flo2203 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2007
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    audi a6 2,4 6v 2005
  8. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Leduri AlbeConstruite Manual

    ACESTE BECURI DE ZI SANT CONSTRUITE MANUAL DIN LEDURI ALBE DECI NU SANT CELE ORIGINALE.Vedeti pozele de mai jos cum au iesit dar vreau sa spun ca in poze nu face cinestie ce efect dar in realitate se vede BETON. Antrerupatorul din imagini l-am pus casa pot aprinde LEDURILE cand vreau eu deci si de zi si de noapte. Adica de zi se aprind doar ele fara nici un al bec la toata masina ca si cum ar fi LUMINI DE ZI(DAYLIGHT) iar noapte cand aprin becurile normal se aprin si ele dar numai dupa ce am mutat butonul antrerupatorului din imagine.
    Deci sant legate de un singur fir pe plus si unul la masa masini nu trebuie nici un RELEU legate la antrerupatorul de lumini cum se vede in poze NU DA NICI O EROARE IN BORDUL MASINI functioneaza ca si cum ar fi niste becuri normale
     
    Ultima editare: 27 Noi 2008
  9. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    O intrebare tot despre faruri: pentru demontare trebuie sa demontez bara fata?
    Am incercat sa demontez si am constatat ca nu am acces la suruburile inferioare ale sistemului de fixare:rolleyes:
    Eu ii stiam pe nemti mai pragmatici, dar sa desfaci un sfert din fata ca sa poti da jos farul, numai a pragmatism nu suna!!
    Ma poate sfatui cineva care sunt etapele de lucru?!:think::sos:
     
  10. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    La modelele a6 din 2005 pana in prezent stiu ca trebuie demontat spoilerul din fata si apoi se dau jos dar la modelul c5 ar trebui sa fie un sistem asemanator ca la urma urmei tot de om e facuta:salute:
     
  11. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Am verificat din nou farul. Se poate observa un orificiu lateral care conduce la al treilea surub. Mai exista inca un sistem de fixare (ghidare) tot in partea inferioara, pe care l-am vazut la un far din dezmembrari. Eu vreau sa demontez farurile, fara stricaciuni, dupa care sa le montez in interior ledurile tip S6 si apoi sa le montez la loc pe masina.
    Daca trebuie sa demontez mai bine de un sfert a partii din fata a masinii, atunci trebuie sa aman lucrarea pana la primavara, fiindca lucrez afara si nu prea sunt dispus sa-mi compromit sanatatea. La un atelier pentru o asemenea operatiune ma "barbiereste". Masina este A6 4B2 (C5) model 2002, iar farurile sunt cu xenon.:banghead:
     
  12. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Eu in locul tau dekt sa desfac farul pt a-i pune leduri mai bine as cumpara farurile cu tot cu led si nu ar exista riscul ca apoi sa iti intre apa in far.
     
  13. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Din cate stiu, aceste faruri aftermarket cu led nu-s cu xenon, ori aurelgales a zis ca el are xenon si nu stiu daca e dispus sa renunte la el pentru niste leduri...
     
  14. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    M-am interesat de farurile care au montate leduri, cele existente pe piata in prezent nu sunt modelul cu xenon si sistem automat de reglare a farului pe verticala, corespunzator gradului de incarcare a masinii.
    Eu acum m-am poticnit la un aspect minor, dar care ma impiedica sa demontez farul de pe masina fara a fi nevoit sa demontez jumatate din partea din fata a acesteia. E hazliu::keule: nu gasesc o surubelnita suficient de lunga sa pot desface surubul din partea inferioara a farului. Am cumparat un prelungitor, nu este bun ca are diametrul mai mare decat orificiul de acces. Am cumparat un set de imbusuri lungi, dat tot nu ajung, le lipsesc circa 2-3 cm. Am avut doua prelungitoare obisnuite, dar s-au desprins - cu tot magnetul lor - si-au ramas captive in interior.:readit::search:
    Fazele urmatoare nu prezinta probleme, le-am experimentat( daca va intereseaza: pe forumul nostru, capitolul "Audi A6", apoi "demontare faruri a6 2004" pagina 3)
    Sper sa-i dau de capat!:salute:
     
  15. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Are cineva un sfat ori o solutie salvatoare? Alta dacat demontarea partii din fata! Unde gasesc surubelnite de circa 25 cm.?:shrug:
     
  16. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Si la A4 (B6) este aproximativ acelasi sistem de prindere. Daca e vorba de farul din dreapta (cel din dreptul "locului mortului"), gaura de care spui este cea din racordul de la filtrul de aer? Se poate scoate acel racord si vei avea acces mai usor. Eu mi-am cumparat o surubelnita DRAPER + prelungitor si nu am o problema in a desface oricare din faruri.
     
  17. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Multumesc, RAPIER ! Am notat si ma duc sa caut ceea ce mi-ai recomandat!:salute:
     
  18. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Scule Draper

    Am cautat asfel de surubelnite ori prelungitoare, dar cei de pe aici n-au auzit de asa ceva !:shrug:
    M-au facut curios si am cautat pe net: CLAR - nu se complica cu lucruri de calitate, se vand mai usor "stifturile", dar nici macar "surogate" nu au.:notme:
    Oricum, eu mai caut, e imposibil sa ma impiedic aici, mai ales ca banda cu leduri am adus-o taman din California, iar eu sa nu gasesc aici solutii de demontare a unui surub ??!:sob::hi:
     
  19. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    aurel, Draper mi-am luat eu...dar in caz ca desfaci racordul de la filtrul de aer, isi face treaba si o surubelnita normala cu prelungitor. De asemenea am mai vazut seturi de TORX din acelea lungi cu maner in T. Sunt 5 la set parca si sunt destul de lungi pentru a desface suruburile alea. Ar trebui sa le gasesti la magazinele de scule, Metro, etc.
     
  20. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Multumesc! :tocktock::racer: La Metro, Practiker si alte supermarketuri din oras am cautat, dar nu am gasit asa de lungi.Ma voi duce la cateva magazine mai modeste (fara pretentii de "pom laudat"), poate am mai multe sanse!
     
    Ultima editare: 3 Dec 2008

Distribuie pagina asta