1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Fum alb sau negru la esapament - pierderi ulei prin evacuare / esapament la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de costi88, 6 Oct 2016.

  1. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Salutare la toata lumea!!
    De curant am cumparat un audi a3 1.6 fsi, la care dupa o luna am observat punctulite negre pe tot portbagaju pana sus pe luneta.Prima data ma m gandit ca poate a fost o portiune de drum ceva murdar etc.
    Azi am spalat masina,cand am ajuns acasa am tras o rpivire de curiozitate ,plin din nou de punctulete ulei si asta in 2km de la spalatorie pana acasa.
    Masina o am de o luna aprox. 400 km nu am completat ulei de loc ,la joja nimic diferit de la achizitie.
    Fum scoate numa daca o tin la 6 mii de turati si ala nu mi se pare sa fie albastru mai mult negricios si in nici un caz fum sa nu mai vad masina ,plus ca eu audi pe benzina nu am avut pana acum care sa nu 'pape' ulei.
    DAR sa scoate ulei pe toba nu am avut nici o data cel putin sa se observe pe masina.
    Daca a mai patit cineva ceva de genu sau stie ce ar putea fii sau mai bine ce are,rog sa imi spuna si mie.
    Multam frumos la toata lumea!
     
  2. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Tu esti sigur ca stropii aia sunt ulei ? Adica, mi se pare imposibil ca un strop de ulei, sa iasa pe evacuare si sa se ridice in sus pe portbagaj, luneta, s.a.m.d.
    Poate vrei sa spui ca este afumat, ca o lumanare, altfel nu are rost ce spui tu acolo.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @AndreyPH Mergi cu un diesel cu turbina dusa si ai sa vezi ce posibil este. :) Chiar si dupa ce pui turbina noua stropeste, pana se curata traseul.
    Oricum, nu e cazul colegului, el neavand turbina.
     
  4. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Tocmai asta ziceam, nu inteleg cum poate sa scoata stropi de ulei avand 1.6 benzina.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este foarte posibil.
     
  6. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Nu pot sa zic ca este ulei 100%, dar eu asta cred avand in vedere ca se lipeste de luneta portbagaj.Am dat cu mana pe cativa stropi si e greu sa imi dau seama din cauza ca majoritatea sunt deja uscati....
    Cu mana in fata esapamentului la relantiu nu se observa nimic, daca accelerez se observa pe mana stropi negri dar scoate si mult condens.
    Am uitat sa precizez ca propietarul anterior a schimbat catalizatorul si toba finala pe baza ca nu iar mai fii esit gazele la tüv(nu prea am inteles cum nu iau esit gazele dar na mia dat facturile)
    Multam de atentia acordata!!
     
  7. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Salutare.
    Am desfacut bujiile si sunt albe....3 fara gram de depunere dar la cilindrul 4 ceva depuneri dar nu de speriat .
    Deci nu mai cred ca e ulei!
    Ce ar putea fii?
     
  8. diabolick_superior 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2014
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    A4 , 1.6 16V ,2001
    Antigel sau funingine udă din tobă.
     

Distribuie pagina asta