1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Furtunul epurator gaze la A3 8L - motor benzina - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de rmi, 16 Iul 2009.

  1. rmi

    rmi 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A3 (8l) 2003 5 usi 1.6 (BFQ)
    Salut
    Scriu si eu cu urmatoarea problema:
    Am fost azi la service sa schimb uleiul si filtrele si au descoperit ca un furtun este rupt (s-a copt...)
    Este vorba de "furtun epurator gaze" si costa aprox. 200 ron.
    Problema este ca din toata piesa care trebuie cumparata este rupta doar zona aceea tip acordeon (in partea dreapta in poza atasata) care parerea mea ca este doar pentru flexibilitate nu cred ca este ceva important in ea.
    As dori ca cineva mai cunoscator in domeniu sa imi spuna daca merita cumparata toata piesa sau pot sa "improvizez" ceva in acea zona.
    Atasez poza cu piesa problema.
    Mecanicul a spus ca nu este nici o problema daca mai circul cu ea asa, adica sa intre aer si sa iasa gaze si vapori de ulei prin gaura respectiva.
    Voi ce parere aveti?
    Multumesc
     
  2. killer666

    killer666 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 8L, 1.8T ,2003
    am avut si eu acealsi furtun de schimbat, nu iti recomand sa improvizezi, e 1.5mil furtunul, cel putin parca atat am dat eu acum vreo 5luni , statea motorul mai turat ,consuma mult mai multa benzina....

    eu am facut o improvizatie pana mi-a sosit furtunul comandat!

    P.S. Daca mai mergi mult asa o sa schimbi si bobinele de inductie:)
     
  3. rmi

    rmi 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2008
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Audi A3 (8l) 2003 5 usi 1.6 (BFQ)
    Ce inseamna mult?

    Ce inseamna mult? Daca mai fac de ex. 100 km pana vine furtunul nou este mult?
    Si eu am acum o improvizatie cu un furtun bagat in locul acelei armonici dar nu este etans.
    Tu de unde ai cumparat furtunul? Este original sau "de producator" adica compatibil?
     
    Ultima editare: 17 Iul 2009
  4. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    si eu am avut furtunul acela rupt tot in zona "acordeon", de cand era rupt nu stiu. l-am schimat eu dar sincer.... m-am chinuit ceva, e tare aiurea pus. te sfatuiesc si eu sa il schimbi sau cel putin sa tai "acordeonul" si sa pui un furtun mai gros cu 2 coliere. daca nu ma insel in functie de gazele alea de la epurator isi face amestecul.
    numa bine

    P.S eu am dat 200 lei pe el
     
  5. killer666

    killer666 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 8L, 1.8T ,2003
    eu am mers cam 500km asa deci , nu cred ca e mare problema, fortunul l-am cumparat original pe comanda, dureaza cam 2 saptamani, si nu recomand sa pui un furtun oarecare ca din cate am vazut are niste proprietati speciale la interior
     
  6. adiv_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A3, 1.6, 2001
    Sal...am si eu o intrebare...unde e situat exact acest furtun...pt ca si la mine cred ca s-a rupt...puteti sa-mi dati niste detalii (ar fi buna si o poza) cu pozitia lui sub capota...ms...
     
  7. robwrk

    robwrk 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2009
    Locație:
    Utrecht, NL
    Masina:
    A4, 8E2, 1.9TDI /96kw, 10/2002
    Part number pt furtun?

    Poate sa spuna cineva un part number pt acest furtun?

    Multumesc,
    Robert
     
  8. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    Acelasi furtun trebuia sa-l schimb la masina mea numai ca arata altfel am facut o mica improvizatie si am circulat ceva vreme, ideal e sa-ti cumperi unul nou pt ca improvizatia ta din cauciuc poate nu o sa iti reziste la temperatura care trece prin furtun.
     
  9. dre 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4
    cred ca furtunul ala pleaca din motor si intra in clapeta de aer..
     
  10. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    si la mine a fost rupt, 1.3 mil, il poti schimba singur, iti trebuie niste chei in stea sa ridici suportul de metal care este asezat deasupra lui, si sa scoti o siguranta care este asezata in locul unde intra acest furtun in motor. Mie imi baga gaze inauntru cand era rupt si consuma ceva mai mult. Succes
     
  11. dre 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4
    are cineva poza cu acest furtun atasat la motor?
    eu l-am gasit rupt si mi-a ramas doar portiunea de furtun care intra in motor(aceea cu siguranta) nu stiu unde trebuie sa-l mufez.(desi cred ca in clapeta ar fi locul lui)
     
  12. trip-hop 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    bicicleta
    Am si eu o intrebare pentru posesorii de a4 adr, 95. De la filtrul de aer in clapeta exista un furtun flexibil. Chiar inainte de a intra in clapeta are un furtun subtire si unul gros ce merge in jos. Am o masina la care ambele atarnau pe acolo coapte. Cel subtire l-am dibuit, e ok dar nu mi-e clar cel gros unde merge. Din mintea mea e furtun de gaze de carter deci ar trebui sa intre undeva in motor, chiuloasa dar nu reusesc sa gasesc nici un orificiu unde sa-l infig :) Problema e ca din cauza asta miroase mereu a gaze in masina, deci trebuie s-o remediez. Daca ma poate lamuri careva...ms
     
  13. fyzz 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2011
    Locație:
    focsani
    Masina:
    audi a4 b5, 1.8T QUATTRO 20 v , '99, 180HP
    furtunu ala si la mine este rupt...are o forma ciudata vine din bloc motor se curbeaza brusc la 90 grade si se duce catre tubul care vine de la filtru de aer la clapeta (de unde se accelereaza dak intelegi)..dak te uiti printre galeria de admisie situata in partea dreapta cum te uiti la motor ...ia o lanterna si uitate atent...e foarte periculos..dak te duci la drum lung si te apuca oboseala sa dormi in masina...doamne fereste..numai bine...

    mai precis langa joja de ulei sa te uiti bine akoloo...e un furtun ..are si sigurantza..
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mar 2011
  14. liviu muntean 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2011
    Locație:
    bruxelles
    Masina:
    audi A3 1,6 2001
    Furtunul acela rupt poate sa produca vibrati motorului?
     
  15. botapdf

    botapdf 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    suceava
    Masina:
    A3 8p 2.0 2004
    Salutare prieteni,

    Am si eu problema cu furtunul. Va rog daca puteti sa-mi spuneti si mie cum se cheama mai exact si unde sa dau comanda pentru acel furtun. Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Oct 2011
  16. audia38l 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A2, 1.4 Tdi, 2001
    salut

    furtunul cu pricina e deasupra filtrului de ulei. eu am spalat motorul si asa am vazut ca pe acolo curge ulei. am dat 112 lei pe furtun si 9 lei pe garnitura verde care e la un capat. astea sunt preturile la reprezentata VW din Cluj. O puteti schimba singuri, trebuie dat joc capacul de la motor, si trebui avut grija la modul in care scoateti siguranta, si orice faceti sa nu o pierdeti. ca sa nu existe discutii, scoateti furtunul si cititi codul de pe el, eu asa am facut si l-am primit identic. nu stiam eu ca ii zici furtun epurator sau chestiuni de genu.
    spor
     
  17. lax88

    lax88 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2012
    Locație:
    constanta
    Masina:
    a3,1.8,1988
    se numeste furtun epurator gaze si are codul 06a103213 mar interesa un aftermarket nu pe original daca aveti idee de unde ...
     
    Ultima editare: 20 Mai 2012
  18. ionutblv

    ionutblv 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    seat leon 1.4 55 kw '02
    si la mine are o intepatura.ar trebui sa facem group buy:)
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    lax88 nu gasesti AM exista numai OEM, din pacate. La toate motoarele benzina 1.6 se intampla sa crape, in timp, acest furtun. Bafta
     
  20. johnnyman

    johnnyman 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2011
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    Audi A3 1.6 2001
    Da si la mine a crepat, mama lui de furtun cata bataie de cap mia dat. nu am gasit la dezmembrari si am ajuns sa cumpar unul nou. Preturile fiind intre 130 si 260lei depinde de unde si de care cumperi. Este un aftermarket (Vaico) cumparat din Cluj. Dar isi face treaba foarte bine. CIMG0546.JPG
     

Distribuie pagina asta