1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si macarale geamuri la A4 B6 - functionare, probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audifanatik, 30 Oct 2007.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eventual mai vrei sa faci si un ban pe carca noastra si fara sa citesti?Ai toate variantele de rezolvare a problemei pe acest topic.Mai in spate chiar eu am reparat o masina ce avea probleme asemanatoare.
     
  2. sro_ryan Guest

    Catalin_1987, chiar crezi ca m-ar impresiona daca as primi ban ca nu am citit 15 pagini inainte???. Am scris ca este o chestie urgenta si nu am avut timp sa citesc ce ai scris tu sau altii in paginile anterioare. Ideea era sa fie un om cu bunul simt care ar putea sa ma ajute prin a-mi raspunde concis la ceea ce am rugat eu frumos, dar se pare ca nu a fost asa. Anyway, thanx but no thanx.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu vorbeam de beneficii materiale obtinute pe carca noastra, desi tie ti-e lene sa citesti.Drept dovada nici pana acum nu ai citit desi au trecut cateva ore de la primul post.Spuneai ceva mai sus de "Bun Simt".....oamenii cu bun simt au postat in paginile din spate,pe pagina asta au mai ramas doar cei fara "Bun Simt" din cate observ, ce nu au timp sa citeasca
     
  4. rzvncaine 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a4, 1.9, 2005
    Salut. Am citit post-urile anterioare, si as vrea sa vin cu o completare: si eu am avut o problema cuu geamul dreapta fata, adica s-a uzat rotita si mi-a incurcat cablul; rezolvarea: m-am dus in targ, am luat cablu de bicicleta (pentru frana) si l-am schimbat. Vre-o 2 zile a mers, dar si acesta s-a stricat din cauza rotiei uzate. Acum m-am decis sa rezolv si problema aceasta cu o sticla de 2,5l Burger si 2 Viceroy la un strungar.

    In schimb a aparut o problema si la geamul stanga, adica acum 2 zile de-abia am mai inchis geamul, tragand foarte foarte tare de buton in sus. De atunci e "mort", dar problema e ca nici oglinzile nu mai functioneaza. Aveti cumva idee ce ar putea fi ? Respect
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Sep 2011
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa o diagnoza cu VAG/VCDS si vezi ce erori ai pe geamul respectiv sau la centrala electrica ori modulul de confort. Banuiesc ca este ceva din soft combinat cu o problema mecanica. Bafta.
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Ai probabil ceva fire intrerupte in mansonul dintre stalp si usa.Se rezolva cu inlocuirea toatala, partiala a firelor sau cositorirea lor.Fiecare metoda in parte dureaza mai mult sau mai putin
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ultima editare: 28 Sep 2011
  8. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    salutare, sunt nou pe aici si este posibil sa nu fi postat unde trebuie. La audi a4 2004 geamul din stanga doar coboara singur daca dau maxim de buton in jos si ca sa urce trebuie tinut pe el pana urca, iar la cel din dreapta invers, trebuie tinut sa coboare dar sa urce ii dau odata maxim si urca singur. Am incercat sa tin de buton 5 secunde sus 5 jos apoi iar sus, dar n-a mers. Vreo codare cu vag com pentru asta este disponibila?
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Butoanele tale au probleme.Ori le cureti, ori pui unele noi.
     
  10. xxbogdanxx

    xxbogdanxx 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4, 1.9 tdi , 2004 , AVF
    aveam si eu o problema la butonul de la geam sofer.
    din telecomanda geamurile coborau si urcau, insa de la butoane nimic.
    asa ca am incercat cu spray de contacte si a mers (o cantitate mica dupa care il lasati 2-3 ore sa-si faca efectul)
    incercati prima data aceasta varianta daca din telecomanda urca si coboara geamurile.
    la mine unu a mers si sunt multumit ca am scapat sa mai dau jos fata de usa.
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca dai cu spray fara sa demontezi butonul, risti sa nu ajunga unde trebuie, sau efectul sa fie de durata scurta.Butonul respectiv are mai multe componente pana la placa cu circuitele electrice(inclusiv o garnitura de cauciuc).
     
  12. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
  13. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Azi am reusit si eu sa-mi rezolv problema cu macaraua. Initial am facut greseala sa nu verific ce tip de macara este si imi cumparasem un kit pentru ea si se pare ca nu era cea originala BROSE si normal ca nu mi s-a potrivit.
    Am incercat eu sa fac ceva inprovizatii la ea insa degeaba. Nici rola aceea alba nu mi se potrivea era putin mai mare decat zimtii de la motoras si avea putin joc, nu intra fix.
    Pana la urma am comandat o macara A.M si am rezolvat problema. Cred ca voi si dona kit-ul ca nu mai am ce sa fac cu el decat sa il arunc.
     
  14. catalinbrat 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI AVB
    Salut

    Macaraua A.M. o sa te tina exact 6 -7 luni .
    Recomandarea mea este sa o pui bine (sa o pastrezi) pe cea originala si cand va crapa cea A.M. sa o reconditionezi pe cea originala.
    Multa bafta
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Feb 2012
  15. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Pai dupa cum am spus nici cealalta nu e originala ca daca ar fi fost originala s-ar fi potrivit kit-ul cumparat de mine din cate am inteles pe ea.
     
  16. DB 50 MOM 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2008
    Locație:
    pucioasa ,jud.dambovita ,str.republicii bl.a1 sc.b
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 131cp
    Salut, sper sa nu fie off dar am si eu o problema, baga frig pe langa butoanele de pe usa de deschis geamurile cand climatizarea este oprita, cand dau drumul la climatizare nu mai baga asa frig.Am cautata pe forum dar nu am gasit nimic.Multumesc anticipat, astept un raspuns
     
  17. catalinbrat 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,9 TDI AVB
  18. barbuoctav

    barbuoctav 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2008
    Locație:
    Pucioasa
    Masina:
    Audi A4 1,9TDI
    Si eu am aceeasi problema, cand o sa se indrepte vremea o sa fac si eu aceasta operatiune.
     
  19. popa_madalin

    popa_madalin 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 8E AVF 2003
    Nu stiu de ce pachetul confort de ridicare/coborare a geamurilor din cheie nu mai functioneaza. Ma poate ajuta cineva?
     
  20. CristiA4B6

    CristiA4B6 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2012
    Locație:
    Motru
    Masina:
    A4 B6 1.9 TDI 2004
    salut. Cine imi spune si mie cum se pot schimba butoanele de la geamuri?
     

Distribuie pagina asta