1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Import masini USA

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Kata-A4, 31 Ian 2008.

  1. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am

    pai daca aduci masina din US direct in RO de ce mai trebuie sa faci un drum de germania dus intors?
    nu inteleg asta...

    si da...este mai rentabil sa aduci o masina din usa..doar ca ii multa bataie de cap...la aceeasi bani poti sa iti iei o masina muuuult mai dotata decat din EU.
    am vazut si la stiri ca ziceau ca ii mai ieftin sa iti iei o masina din US.
    si eu zic ca merita tot efortu.
     
  2. sebastian01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5 TDI
    import auto USA

    Salut,

    acum un an jumatate am adus 2 masini de acolo.Atentie mare la ce valoare aveti pe factura.Taxa vamala, tva in germania se plica la valoarea de pe factura.Nemtii nu sunt prosti si daca li se pare ceva suspect te baga la o comisie pt stabilirea reala a valorii de achizitie.Atentie deci.Depinde si de paritate.Cand am cumparat eu , era 1.6 euro/dolar deci extrem de buna.
    Taxele locale pt inmatricularea masinii + RCA-ul de la ei sunt destul de piperate.S-ar putea sa aveti surprize la cat de mult poate costa un RCA la ei.Masina va trebui inmatriculata pe numele unui rezident, deci exista riscul asupra proprietatii.La asigurator trebuie declarat utilizatorul si in ce tara se foloseste masina ( se va mari prima de asigurare )
    Sa nu unit un alt aspect extrem de important:daca aici va mai descurcati cu un far care nu este electric sau un stop rosu, in germania puteti sa uitati.Vor trebui schimbate pt a trece inspectia tehnica germana.Si va costa mult. ;)

    sa va faceti socotelile ff bine.Oricum, nu recomand importul direct in Constanta deoarece o sa platiti pe persoana fizica taxe cat nu fac ( la valoare de catalog ).

    cea mai buna si sanatoasa varianta este adusul si inmatriculatul aici aici.
     
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ce ai vrut sa zici mai sus?

    in germania as avea pe ce rezident s-o inmatriculez, asta n-ar fi o problema...sa vad si cu taxele la ei.
    Daca cumpar o masina care in USA pretul ei este intre 8 mii si 14 mii de USD ... daca trec in factura 7000 asta n-ar trebui sa le dea de banuit.
    dar daca trec 3000 poate...
    o sa ma mai interesez despre practica asta oricum :)

    Parerile sunt imparitite...unii spun ca la noi se plateste vama si tva la val facturii, altii spun ca la val de catalog...incerc sa aflu adevarul direct de la Vama Romana...


    DON, cand am spus Germania dus intors, ma refeream la DUS, eu acolo ...pt ca cineva trebuie sa mearga s-o ia. si intors, cu masina in RO. :)
     
  4. sebastian01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5 TDI
    daca esti decent cu suma din factura, nu vor exista probleme.Sfatul meu este sa folosesti un comisionar vamal.Daca ai nevoie, iti pot da contactul.Comisionul este undeva la 150 euro dar merita banii.Pe mine m-au sunat sa-mi spuna ca pot veni sa-mi ridic masinile.Toate formalitatile au duta 10 min ( adica plata taxelor si facturile).repede nu ? mai mult am asteptat sa deschida ei biroul si sa ridic masinile din zona libera ( am ajuns dimineata la 7 acolo ).
    Dar ia in calcul ce inseamna sa schimbi farurile si stopurile ( in prima faza ) nu stiu ce altceva mai cer dar cu siguranta sunt cele identice din regulamentul RAR ( astia s-au adaptat la legislatia europeana).

    In Romania pe persoana fizica taxele se raporteaza la valoarea de catalog iar pe persoana juridica la factura ( nici aici nu vei scapa de comisionarul vamal si poti avea surprize la manipulare , multe masini ies uneori sifonate din container )
     
    Ultima editare: 22 Noi 2009
  5. johnnyus

    johnnyus 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2009
    Locație:
    zalau
    Masina:
    Mercedes E270 2003 elegance
    salut,

    pt cei interesati sa isi achizitioneze masini din usa..sunt cateva artificii care se pot face pt a fii mai cheap. poti aduce o masina ( preparata) nu neaparat dar poti " face" sa aiba probleme cu cutia sau la motor si o vei aduce pt piese. altceva ce poti face depinde ce legaturi ai in US, poti sa dovedesti ca masina a fost luata din auction ( o treci printr-o firma ) si factura va fii mult mai mica. oricum dupa cum precis ati vazut preturile masiniilor sunt mult mai mici acolo oricum raportand buzunarul romanului la motoarele mari care se practica acolo= nu tot omul isi permite. pt cele mai mici preturi uitati-va pe autotrader.com sau pe cars.com, depinde de unde si de la cine e luata masina daca achitati sau nu taxe statale. Un trimis din Chicago pana in Germania incepe undeva de la 1200$ cu asigurare inclusa
     
  6. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    multumim johnny si sebastian
     
  7. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    Pret autoturism (dupa caz): 20.000 USD (inclusiv cheltuieli legate de licitatie, transfer bancar, curier documente)

    Asigurare maritima : 0.9% din pret autoturism = 180 USD

    Transport intern USA : 300 USD

    Transport maritim NY-Bremerhaven : 850 USD

    Transport platforma Bremerhaven - Rm.Valcea : 700 EURO (nu intra in calculul taxelor vamale)

    Manipulare port Bremerhaven : 400 Euro

    Comisionar vamal : 150 Lei
    Constatare vamala : 50 Lei
    Numere rosii : 150 Lei
    Omologare + CIV : 300 Lei

    Taxa vamala 10% din pret auto + transport + asigurare = 2133 USD
    TVA 19% din TAXA VAMALA + pret auto + transport + asigurare = 4457 USD

    Comision 7% din pret auto = 1400 USD

    TOTAL: 29320 USD + 650 Lei + 1100 Euro = 22950 EURO (1.35 paritate)

    SC C&C SELECT SRL
    0753 656 656
    calin@ccselect.ro

    Informatiile sunt de pe alt forum ... nu imi apartin!
     

Distribuie pagina asta