1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere centralizata din telecomanda After Market si Alarma After Market la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de TTs, 14 Feb 2009.

  1. BIG

    BIG 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2009
    Locație:
    Novaci
    Masina:
    Audi A4 B5 8D 1.6 ADP '95
    Exact, in rest cheia am montat-o si e foarte utila, este putin mai greu cu legaturile sunt explicate pe forum in alt topic de cineva si aceste legaturi.

    Asa am legat eu la mine inchiderea tip briceag luata de la Autozvon: rosu la pinul 30 al masinii care este plus 12v permanent, firele maro pentru semnalizare la mufa maro de pe stalpul din stanga jos, firele de semnalizare ale masinii au culoarea negru-alb si negru verde. Firele pentru inchidere sint in mufa de sub relee firele masinii sant albastru-rosu si gri-alb, in mufa sant numai 2 fire. La alarma mea firele sant asa: portocaliu--neconectat, alb--albastru-rosu, galben--masa, porto-negru---neconectat, alb-negru---gri-alb, galben-negru---masa, negru---masa, rosu---+12V, maro---LA SEMNALIZARE, VERDE---tot acolo pe stalpul din stanga cauti mufa maro si la ea firul rosu cu maro ,il belesti si legi firul de la modul.

    Precizez ca explicatiile apartin altcuiva de pe forum dar daca le respectati vor functiona.
     
  2. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am
    Am cateva intrebari pt posesorii de b5'uri cu inchidere centralizata.
    As vrea sa imi pun si eu IC din telecomanda,insa am o problema cu IC.
    Nu imi inchide/deschide mereu toate usile...
    De ex: dimineata cand deschid masina se deschid toate usile (toate odata,imediat),cand ajung la destinatie si vreau sa incui masina imi inchide doar usa in care am bagat cheia si am incuiato.Si situatia asta se intampla si invers,nu conteaza ca e frig sau cald,mereu face asa...inchide si deschide doar cand are nervi...ce am gasit aici pe forum nu este nimic folositor situatiei mele.
    Ceea ce banuiesc eu: contactele de la pompa de vacum sa fie oxidate.
    Din cate stiu pompa de vacum se afla in portbagaj in partea dreapta,in spatele stopului...
    Voi ce parere aveti?
     
  3. LUCAMAX

    LUCAMAX 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2009
    Locație:
    Caransebeș
    Masina:
    A4 B5 -1,6; MB E220
    Ori ai contactele oxidate de la pompa asta ar trebui sa vezi daca se aude pompa cand dai sa inchizi sau sa deschizi, ori din usa soferului is ceva fire care sant intrerupte sau ceva mufa cu contact imperfect...
     
  4. alehandro69

    alehandro69 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2009
    Locație:
    Comandău
    Masina:
    B4,Tdi,1Z,1993
    Alarma compatibila


    Stii cumva la Audi 80 B4,ce tip de alarma e compatibila?

    multzumesc
     
  5. mm10OOO

    mm10OOO 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2010
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi 1996
    nu merge inchiderea din telecomanda

    poate cineva sa imi spuna daca cheia aceasta este cu inchidere centralizata sau are doar led de iluminat[/ATTACH]
     
  6. leo1987

    leo1987 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    TIMISOARA
    Masina:
    ALFA ROMEO 1.6 TS.1998
    asta e aceeasi problema o am si eu nu imi merge nu am reusit sa ii dau de cap dar sper sa o rezolv si eu cat de curand daca gasesti vreun indiciu anuntama si pe mine poate si la mine e aceeasi problema
     
  7. L_M_G

    L_M_G 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI - 2016 - S-tronic
    butonul dupa acest tip de cheie nu este pentru inchiderea centralizata, este pentru a lumina seara cand doriti sa descuiati portiera .
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Confirm, inchiderea centralizata (pe cheie) are cheia mai lunga si are butoane pe care e desenat inchis si deschis.
    Deci, nu e nici o problema... nu aveti inchidere din cheie, ci doar cu cheie. :)
     
  9. zoomaudi

    zoomaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2008
    Locație:
    Blaj,Sibiu
    Masina:
    audi a6 4f
    am si eu o intrebare:dc nu mi functioneaza instalatia de iluminat(interior) la deschiderea usilor sau opririi masinii...tin sa precizez k pe direct merge.......care ar fi problema???
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai 3 pozitii la intrerupator. Aprins tot timpul, stins tot timpul, si aprins/stins pe central locks/doors. Asadar, modifica pe alta pozitie a intrerupatoarelor.
     
  11. zoomaudi

    zoomaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2008
    Locație:
    Blaj,Sibiu
    Masina:
    audi a6 4f
    asta stiu..ms oricum....da nu merge....oare ce sa fie de vina?:motz:
     
  12. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    sub foot rest, in partea stamga ai mai multe fire( cele aratate se un coleg mai sus)
    e posibil sa ai unul intrerupt, la mine e de culoare gri.
    usa iti arata ca e deschisa?
     
  13. Dmuerte 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A4q, 1.8 ADR 92kw, 1997
    Activare telecomanda la centralizata ?

    Buna am un a4 quattro din 1997 si am inteles ca centralizata ar avea modulul de telecomanda numai ca trebuie activat. Acu intrebarea. este adevarat? si daca fac rost de telecomanda originala audi din '97 '98 as putea sa o sincronizez ? Va Multumesc.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca faci rost si de modul, da, se poate.
     
  15. Dmuerte 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A4q, 1.8 ADR 92kw, 1997
    deci sa inteleg ca telecomanda nu se poate sincroniza cu alt modul decat cel original la care a fost sincronizata telecomanda?
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Din cate stiu eu nu... daca altcineva stie sa spuna aici.
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu ma prea pricep la de astea,da-ti zic din proprie experienta:a mea nu avea decat inchidere centralizata din cheia si am pus un kit after market(modulul si telecomanda) conectate la inchiderea centralizata.Sunt kit-uri si pe cheia masinii,adica iti vine o cheie asemanatoare cu a ta si trebuie sa pui cipu` din vechea cheie in cea noua(pt immobilizer);personal mi-a fost frica sa fac asta,f multi au patit-o sa aibe probleme cu immobilizeru`dupa mutarea cip-ului,asa ca am preferat telecomanda separata.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am mutat cipul din cheie si nu am probleme, insa m-am chinuit ceva pana l-am scos. Suplimentar, l-am fixat in noua cheie cu niste banda dublu adeziva ca sa nu se intample vreo nenorocire daca scap cheia pe jos. Modulul (tip cheie briceag) e aftermatket.
     
  19. Dmuerte 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Simeria
    Masina:
    Audi A4q, 1.8 ADR 92kw, 1997
    ideea este ca as vrea telecomanda originala daca se poate, nu imi plac aftermarket.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca vrei tip briceag atunci trebuie sa o iei minim de pe un B5 facelift + modulul.
     

Distribuie pagina asta