1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire cutie manuala cu una automata tiptronic

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bogdan121, 24 Iul 2019.

  1. bogdan121

    bogdan121 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI Quattro, A3 8V 2.0 TDI
    Pe scurt masina e un A4 B6 1.9 TDI Quattro, fosta masina a colegului @arazvan2002 care a ajuns la un amic de-al meu acum 2 ani. Dorinta lui e sa montam o cutie automata in locul celei manuale. Masina donatoare e un A4 B7 3.0 tdi quattro echipat cu cutie tiptronic cu 6 trepte. Pe partea mecanica stim ce trebuie inlocuit, in schimb nu stim exact ce presupune partea electrica. Stiu ca sunt cazuri rare cand se inlocuieste cutia manuala cu una automata, nu am gasit informatii niciunde pe forumuri internationale, mai ales ca nici nu s-a fabricat 1.9 quattro automat. Din acest motiv apelez la cine poate ajuta cu niste sfaturi sau poate gasim pe cineva care poate duce proiectul pana la capat (contracost binenteles).
    Multumesc.
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hmm, ambitioasa lucrare. Va doresc multa bafta.
    Fa o intrebare si colegului Lucian de la Sibiu, vezi ce declara.
    Trebuie studiat bine in Elsa si vazut cablajele ce trebuiesc facute in plus pentru automata si modificarile celor existente, adaugarea de relee, etc.
     
  3. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Ideea in sine nu e cea mai fericită,dar trecând peste asta,nu cred că se poate adapta cutia de 3.0tdi din mai multe puncte de vedere.

    Daca e sa se potrivească ceva, se va potrivi de tiptronic de 2.5tdi quattro,tot se B6. S-ar imperechea ok calculatorul cutiei cu calculatorul de motor de la 1.9 fiind destul de asemănător cu cel de 2.5. pe calculatorul de 1.9 se poate scrie o varianta de soft ce conține și codarea pentru automata (asta o rezolvam repejor).
    Calculatoare de motor,cutie, abs,airbag nu se pot intercala de la B6 la B7 sau invers pentru că B7 e mai avansat.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta