1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire filtru benzina la A3 8L - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de razvanvl, 16 Aug 2011.

  1. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Buna ziua!
    Am cautat pe forum insa nu am gasit nimic concret,drept urmare apelez la cunostintele voastre.

    Am facut schimbul de ulei la masina (Mobil 1 5w50 Rally Formula) si am zis sa schimb si filtrul de benzina ca nu se stie de cand e (este filtrul original,iar ca firma producatoare este knecht),iar eu am cumparat unul TECNECO FM,deoarece pe MANN nu mai avea iar cel de la magazin mi-a spus ca sunt aceeasi calitate (sper sa fie adevarat).
    Acum problema: m-am bagat pe sub masina,filtrul se afla in partea dreapta langa roata, este prins cu un colier,l-am desfacut insa nu mi-am dat seama cum se desfac mufele de intra in filtrul de benzina pentru a-l putea schimba.

    Rog pe cei care au facut aceasta operatiune sa imi explice si mie cum pot scoate mufele. Masina este un A3 1.6 BFQ model 2003.

    Atasez si o poza cu o mufa asemanatoare.

    Va multumesc anticipat!
     
  2. BV19MAX Guest

    Salut, se apasa concomitent pe ambele gheare din plasticul ala si se trage. O sa iasa destul de greu pentru ca in general trebuiesc folositi niste clesti speciali cu care poti apasa usor acele gheare (se poate si cu 2 degete, dar o sa ramai cu ceva dureri dupa :D ).

    Ai grija sa nu rupi plasticul cu gheare pentru ca majoritatea filtrelor nu vin la pachet cu acele bucati de plastic.


    Bafta.

    Edit: Ceva gen asta: http://www.bizoo.ro/produse/Cleste-pentru-montarea-filtrului-de-combustibil/start-0/10/
     
  3. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Multumesc pentru indrumari, insa nu imi dau seama despre ce "gheare" este vorba. Eu din ce mi-am dat seama nu are nimic pe care sa pot apasa, are doar vreo 2 gaurele prin care banuiesc ca trebuie bagat ceva subtire. Maine cred ca am sa merg sa fac inca o incercare si daca nu reusesc am sa fac niste poze la acea mufa si am sa le postez. Poate cineva a facut aceasta operatiune si ma poate indruma si pe mine.

    Va multumesc!
     
  4. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Va salut!
    Am reusit sa schimb filtrul de benzina (era saracu de-o varsta cu masina), operatiunea s-a dovedit a fi foarte simpla.
    Trebuie uitat foarte atent la acea mufa,are un "semicerc"(siguranta) pe buza care trebuie apasat/a si pe urma iese foarte usor. Se vede si in poza atasata de mine,este incercuit cu rosu acea siguranta care trebuie apasata.
    Bine eu la inceput am tras de ea si am rupt o siguranta :( dar am fost la dezmembrari am luat 2 mufe cu 5 lei si am inlocuit siguranta rupta :)

    Daca cineva nu reuseste sa faca aceasta operatiune il pot ajuta cu cea mai mare placere!
     
  5. enea.aurel 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2012
    Locație:
    koln
    Masina:
    Audi A3 8L ,1,6-1998
    Salut,unde mai exact se afla filtru asta??o poza ceva???multumesc
     
  6. RZV_BV

    RZV_BV 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 Ambition, 2.0 TDI, 2004
    In spate inspre rezervor, pe partea dreapta sunt niste furtunase le scoti, ai grija sa nu te faci numa benzina... il schimbi si gata, arata ca o conserva si atarna de un colier :)
     
  7. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Uite iti pun o poza cu schita unde se afla filtrul poate te ajuta!
    Oricum nu este greu de localizat si nici de schimbat, cum spunea colegul mai sus este prins cu un colier si arata ca un butoias (atasez o poza si cu filtrul sa iti dai seama).
    Sper sa rezolvi!
    Numai bine!
     
  8. enea.aurel 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2012
    Locație:
    koln
    Masina:
    Audi A3 8L ,1,6-1998
    Multumesc tare mult!!!
     
  9. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Cu placere! Sper sa rezolvi!:icon_thumright:
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mare atentie cand desfaceti clemele de prindere de la furtunele de tur-retur dinaintea filtrului de benzina. Sa nu le rupeti. Daca rupeti clemele va trebui sa refaceti traseul de combustibil prin inlocuirea furtunelor si va garantez ca nu doresc la nimeni sa treaca prin experienta asta. Tipul acela de furtune nu il gasiti decat la reprezentanta (mai precis acel sistem de clipsare care vine cu tot cu furtune si nu vreti sa stiti cat costa si cat de greu se inlocuiesc traseele de combustibil). Asa ca, mare atentie cum desfaceti.
     
  11. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Buna seara Cristi!
    Si eu am rupt o clema, stai linistit :)))
    Asta a fost la inceput cand nu am stiut ca trebuie sa apas pe ea, nu sa trag.
    Dar am fost frumos la dezmembrari, am luat doar acea mufa, si am inlocuit semicercul acela din mijlocul clemei pe care trebuie sa apesi (sper ca ti-ai dat seama despre ce zic) si nu a trebuit sa refac traseul. A fost munca de maxim 5 minute :)
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai avut noroc cu dezmembrarile. :)

    Dar cand nu ai dezmembrari pe aproape sau te apuca ora 22 prin garaj, sa vezi ce improvizatii frumoase faci la clienti din cauza idioteniei de sistem de fixare a clemei. :)
    Chiar daca stii si ai desfacut zeci de filtre tot reusesti uneori sa rupi clema aia de fixare. Oricum e bine de stiut.
     
  13. Botgros Narcis 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2016
    Locație:
    Tg. Jiu
    Masina:
    Audi A3 1.8 1999
    Salut,
    Am si eu probleme cu clemele. fiind f vechi nu mai functioneaza si m-am trezit cu conducta de intrare iesita din filtru. momentan am asigurat-o prin bride de plastic pana ajung la primul service unde as vrea sa le inlocuiesc. o sa caut pe la dezmembrari mufe in conditii bune (functionabile). Intrebarea mea pt voi, in special pt razvan daca mai este activ. care a fost operatia de inlocuire? cum se inlocuiesc mufele?
     

Distribuie pagina asta