1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire motor audi 80 b4 2.8 v6 quattro cu 1.8t

Discuție în 'Modele clasice' creată de AdrianL, 12 Dec 2016.

  1. AdrianL 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Volkswagen Bora Variant 1.9 TDI ASZ 2004 CHIPPED
    Salutare .. Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe forum acest aspect cu schimbarea motorului dar nu am gasit ce cautam .. Am gasit sa cumpar un audi 80 b4 cu motor de 2.8 v6 quattro .. motorul are destule bube si nu merita reparat ..
    Se poate inlocui cu motorul de pe tt 8n de 225hp (bam) avand in vedere ca este amplasat transversal ? intreb asta deoarece prefer sa iau BAM-ul decat sa iau un aeb agu awt/orice alt 1.8t si sa ii pun k04/k03s, injectoare intercooler etc plus ca v-a fi mai solicitat cel de 150hp.. Cutia de pe 2.8 se potriveste ? E mai interesant cu rapoartele mai lungi a1a 70 a2a 120..:)

    Ce ar mai trebui schimbat la masina ? cutie , planetare , caseta de directie ?
    Multumesc anticipat
     
  2. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Probabil merge pus BAM cu accesorii de pe un longitudinal. Tb deasemenea si ambreiaj complet de longitudinal de aceeasi dimensiune ca acum sau in funcție de ce necesitati ai. Înarmează-te cu ETKA și eventual ELSA ca sa găsești coduri pentru piese si pe ce masini le găsești si diagrame cu instalatiile electrice. 1.9 tdi a pus un coleg de pe B5.

    Daca nu schimbi cutia, nu ai nevoie de planetare sau altceva. La caseta e posibil sa ai nevoie de alte furtune... Dar asta vei vedea.
    Bafta
     
    Ultima editare: 13 Dec 2016
  3. AdrianL 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Volkswagen Bora Variant 1.9 TDI ASZ 2004 CHIPPED
    Eram sigur ca e multa bataie de cap ..Ma uit dupa un a4 b5/b6 a6 c5 1.8t neinmatriculat/volan pe dreapta/accidentat in spate fac transplantul cumpar turbina injectoare intercooler si o resoftez ..

    Multumesc..va tin la curent
     

Distribuie pagina asta