Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

1. Catalin_1987

Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am folosit :
    https://ingrijireauto.ro/solutii-pe...rite-magifoam-spuma-prespalare--00000048.html
    Sau : https://ingrijireauto.ro/solutii-pe...ral-snow-foam-spuma-prespalare-ph-neutru.html
    Ambele sunt spume de prespalare si indeparteaza bine mizeria, insa nu neaparat total : dupa prespalare, trebuie sa urmeze spalarea cu sampon.
    Daca vrei o spuma care sa curete din prima toata mizeria, trebuie sa iei o spuma activa, insa iti indeparteaza ceara-selantul de pe masina si apare riscul de a ataca elementele cromate.
    Pe termen lung nu prea exista spuma minune ce curata tot si nu afecteaza vopseaua : fie este prea dura cu lacul, fie nu curata tot si vei zgaraia lacul la stergere.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. TalosCosmin

TalosCosmin Silver Member

Locație:
    Salaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Din descrierea produselor nu pot sa fac comparatie decat intre ph si pret. Pana acum toate zic ca nu ataca lacul / partile tratate/ aluminiul. Masina mea nu are "inca" nici un pic de protectie iar ca si pret bidonul de 5l nu are rost sa-l compari cu cele de 1l 500ml. O fi chiar asa mare diferenta intre produse de sunt de cateva ori mai scumpe? Multumesc amandurora!

3. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pai bidonul de 5 litri este mai diluat... se foloseste 1litru de produs la 10 litri de apa. Bidonul de 1 litru este mai concentrat, deci folosesti mai putin produs. Incearca pe care iti este mai accesibil, iar daca nu se obtine rezultatul dorit treci la celalalt.

Nici o spuma nu cred ca reuseste sa indeparteze murdaria total doar prin reactia chimica, trebuie "ajutata" putin si mecanic.

4. Catalin_1987

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Din experienta mea iti spun ca nu exista spuma safe pentru vopsea ce curata tot jegul singura.
    Ani de zile am spalat masinile la spalatorie auto cu spuma(multi spun ca spuma de spalatorie contine procent ridicat de Soda Caustica) si carpa lor / prosopul meu iesea negru dupa stergere.
    Azi spal masina la self wash cu spuma mea si apoi sampon auto prin metoda celor 2 galeti => prosopul meu este perfect curat la final.

In opinia mea poti spala masina doar cu spuma in urmatorul scenariu :
    -selant, ceara sau protectie ceramica pe masina.
    -masina spalata la maxim 3 zile si doar daca nu a plouat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Catalin_1987

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003

Distribuie pagina asta