1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante - Anvelope - Distantiere roti pentru A4 Allroad B9 - ce se potriveste si ce alegem

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de Credo99, 25 Mar 2022.

  1. Credo99 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2022
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Allroad Quattro
    Salut tuturor,
    O intrebare de novice in teme Audi si anvelope 225/55/R17: am trecut recent si eu in clasa masini premium de pe o Octavia benzina pe un A4 Allroad B9 de 163 cai si pe deasupra din categoria "masina de servici unde nu ma costa nimic orice anvelopa cat de scumpa" la "buzunar personal".
    Am citit atent dezbaterile din acesta arie pe tema anvelope premium versu mid-budget si incerc sa-mi fac o idee despre ce anvelope de vara sa-mi pun pe Allroad (de iarna dupa ce am condus o Bora TDi de 120 cai 5 ani in Austria la altitudine cam ca Sinaia si zapada 5 luni /an am decis sa nu mai iau decat Michellin Alpin si in ultimii 15 ani nu m-am pacalit).
    Pacalelile de pana acum cu anvelope de vara le-am avut cu Dunlop in Austria si cu Continental aici ... ce-i drept acum ceva vreme. Inainte sa va cer o parere pot spune ca unii useri ai acestui forum cam au dreptate cu zgarcenia neamului Germano-Austriac la cumparat gume dar as adauga doua comentarii (din ce am vazut eu in Austria):

    1) Posesorii de masini premium se impart in doua categorii mari: 99.9% cei care conduc cu 50/ora toata viata si poate pe autostrada goala curatata luna cu 130 km/h si ca urmare nu o sa simta ever nevoia unui UHP de doua ori mai scump ca un mid-price si 0.01% cei care au masini tunate sau sport care cumpara numai UHP scumpe

    2) Felul cum se conduce acolo nu te va aduce decat foooarte rar in situatia de frana brusc la 100 km/h din cauza unui idiot care vrea sa-ti "ciuruie" RCA-ul orpind brusc in fata ta pe un drum gol ca sa intri in el dupa ce nu te-ai dat din fata lui si deci, iarasi, cei 4 m diferenta in distanta de franare brusca sunt mai rar de folosit si prin urmare nu o sa ia in considerare criteriul acesta si sa dea mai multi bani pe o anvelopa mai scumpa.

    Revenind la tema care ma framanta, vad la momentul acesta (Martie 2022) in piata de anvelope premium vara 225/55/17 o diferenta brutala la pret intre:

    1) GoodYear Eagle F1 Asymmetric 5 (570 lei + Voucher de 250 lei Emag) deci cam 510 lei / buc daca chiar ai nevoie de ceva de la Emag
    2) Pirelli Cinturato P7 (tot pe la 570 lei)

    si oricare din urmatoarele (peste 650 lei / buc)

    3) Michellin Primacy 4
    4) Continental Premium Contact 6

    Recomandari personale de la prieteni am mai avut:

    5) Michellin Pilot Sport 4 dar nu am mai gasit NICAIERI la 225/55/17 cu DOT recent
    6) Vredestein Ultrac Satin (din gama mid)

    Oricare: sa iau cu protectie geanta si eventual ranforsate dupa principiul "la gaurile din soselele noastre" ..

    ANTI-recomandari (in afara de experienta personala cu Dunlop) am avut pe Goodyear (dar nu mi-a spus amicul daca F1 Asym 5): Casante si lipsite de aderenta pana se incalzesc / Se deformeaza usor daca lasi masina o luna sau mai mult nefolosita mult timp

    Conduc cam 10.000 km an linistit si ma intereseaza sa fie mai andurante in timp si din experienta cu condus pe ploaie in Austria sa tina bine la apa. Si pentru ca tot se face motorina probabil 10 lei litrul pana la vara ... sa fie cat de cat mai economicoase. Nu as vrea sa fac o economie inutila la bani si sa pun ceva ieftin care sa-mi anuleze orice calitate a masinii ca pana la urma nu te ajuta niciun ESP daca anvelopele patineaza pe apa ca la balamuc.
    Am citit si rascitit review-urile de pe tyrereviews si cele austriece de la OAMTC (desi as avea incredere in cele de la OAMTC din punct de vedere al rigurozitatii dar nu am gasit din 2019-2022 niciunul pe 225/55/17).

    Multumesc tuturor
     
  2. Andu333

    Andu333 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7.5 2017 3.0 TDI -CRTD- 272 CP
    Eu am Nokian pe vara, aceeasi dimensiune ( 225/55/17) si sunt multumit de ele. Nu sunt nici cele mai scumpe, nici cele mai ieftine, au fost 525 lei/bucata. Au si indice mare de viteza (max. 300km/h). Per total sunt ok pentru un stil de condus normal.
     

Distribuie pagina asta