1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Kit brate directie A4 B6 - discutii - achizitie, coduri si recomandari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de coppersink, 1 Iun 2010.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cumpara TRW / Lemforder sau macar Meyle HD si lasa / uita marca aia. Oricum alegerea iti apartine dar sa nu vii pe urma aici pe forum si sa scrii ca bratele alea ti-au cedata dupa ceva timp.
     
  2. Horia_D 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2016
    Locație:
    BRASOV
    Masina:
    Audi A3 2006 BLS / Audi A4 2004 AWX
    Mersi, voi tine cont. Intrebarea a venit din cauza pretului mai mare decat TRW si aproape egal cu Lemforder.
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Este acelasi Febi despre care se discutase anterior postului tau. Aceeasi Marie cu alta palarie.
     
  4. lupascu iulian

    lupascu iulian 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4/B8 2.0 2014
    nu s a discutat pentru ca sunt piese mult sub trw sau lemforder
     
  5. corneldoncea

    corneldoncea 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 Sline 35 TFSI/2022/150CP/110KW,ST7
    Lupascu monteaza Lemforder si ti-ai luat de o grija, altfel dupa o perioada mica de timp si exploatare plangi dupa bani. Parerea mea.

    Confirm,bratele originale vechi de 15 ani date jos erau stantate,cele noi sunt in relief.Ma refer la Lemforder.

    A schimbat un prieten de al meu .Dupa 1 luna a pus Lemforder. Se simte altfel masina cum.
     
  6. gabrieltm6

    gabrieltm6 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2002
    Salutare!
    Saptamana asta am achizitionat un kit reparatie, articulatie Moog pe fata (urmeaza sa le montez).
    Are cineva mai multe detalii (pro-contra) la acest chit, cat este de bun?
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai intrebarea asta nu era mai indicata inainte sa cumperi ? Zic si eu asa...
     
    gabrieltm6 apreciază asta.
  8. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Le-ai cumparat....le pui pe masina acum....si ne spui si noua pareri dupa ce le folosesti. Asta e tot ce poti face acum. Daca citeai ce scrie pe aici vedeai ca Lemforder sunt cele mai ok urmate de trw.
     
    gabrieltm6 apreciază asta.
  9. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    Pana la urma mai bine unele noi decât cele uzate!Mi-am schimbat si eu saptamana trecută toate bratele lemforder si nu este mare diferenta...se aude la fel la gropi. Capetele de bara aveau 14 ani si nu aveau joc deloc,pivoții de la bratele inferioare la fel nu au joc dar bucsele erau rupte. Acum vedem cat tin cele noi.
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Atunci mai ai de schimbat ceva, dacă tot se aude. Vezi ce a mai rămas pe lista si analizează.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Majoritatea schimba doar kit-ul, dar ce nu vine in kit sunt bieletele de directie, bucsele de la bara stabilizatoare si flansele amortizoarelor care obligatoriu trebuiesc schimbate daca vreti totul perfect.
     
  12. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    Daca citeai mai sus vedeai ca am schimbat tot fără flanse. Bieletele de directie ruville ca le-am luat in ziua respectiva,setul de brate si bucsele de la bara stabilizatoare lemforder. Se aude doar la denivelări de asfalt si praguri Dalea plombate...dar nu mereu.sa nu fie din caseta ca are putin joc
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Postul scris anterior nu era pentru tine, am spus la general, pentru cine are timp sa mai rasfoiasca paginile forumului.
     
    lowlife apreciază asta.
  14. gabrieltm6

    gabrieltm6 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9 tdi 2002
    Le-am cumparat pentru ca am avut nevoie urgent, nu am avut timp sa vad pareri...
    De unde le-am cumparat, un magazin online din Oradea parca, mi-a zis ca acest kit de articulatii este fabricat sub licenta Lemforder...acum nu stiu cat de adevarat este pentru ca nu prea ma pricep.
    Voi impartasi si voi daca voi avea probleme sau nu :D
    Sa auzim numai de bine! :)
     
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Tinand cont ca Lemforder fabrica mai nou in China, nu vreau sa-mi imaginez ce inseamna un produs fabricat sub licenta lor.
    Voi realizati ca bratele astea tin roata pe masina?Inteleg sa ai un buget de reparatii, insa trebuie sa fie adaptat in functie de tipul reparatiei.
    Partea trista este urmatoarea : punem piese de pe net si cu fiecare piesa inlocuita masina merge altfel.Nu simti imediat(dispar zgomote...placebo...etc) insa masina nu mai are tinuta de drum corecta sau se comporta ciudat.Cum inainte de reparatie probabil batea si se comporta oricum ciudat, orice piesa noua aduce un plus, insa nu isi face treaba 100%.
    Mi-e groaza sa ma gandesc ce se afla sub 50% din B6-urile din RO si cum se comporta pe strada.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  16. Demian

    Demian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi a4 B6,1.9,2001
    Salut,
    Am o nelamurie: am fost la un "service"de fapt nu il pot numi service si mi-a comandat un set complet de brațe fața pentru un Audi A4 b6 motor 1.9 Tdi. Dupa mi-am facut tot la ei programare pentru montaj, vine si imi zice ca poate o sa fie problema si o sa ma coste vreo 300 lei deoarce setul de brațe comandat de ei e cu con mare acolo unde vine prins telescopul, si s-ar putea ca la mine sa fie cu con mic. A zis, ca nu stie pana nu-l il desface. Intrebarea mea este cum e brațul unde vine prins telescopul cu con mare, sau cu con mic, pentru Audi A4 B6 1.9 Tdi. Mulțumesc, astept pareri.
     
    lowlife apreciază asta.
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    La B6 e NUMAI cu con subtire acel brat,de 16 mm. Si are o particularitate, am mai spus asta. Dar ti-au comandat gresit. Iar bucsa care sustine telescopul trebuie sa aibe 37 mm, iar cea de pe bratele care le-ai primit are 50 mm. Masoar-o sa vezi daca gresesc.
    Chiar daca se schimba bucsa si se pune una de 37 mm, daca se monteaza acele brate, masina va sta mai ridicata de puntea fata cu 2 cm. Au si forma putin diferita acele brate.
    Atasez doua poze sa vezi despre ce e vorba, prima e pentru B6 iar a doua e ce ti-a adus tie, pentru C5 .
     
    remix apreciază asta.
  18. Demian

    Demian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi a4 B6,1.9,2001
    Mersi frumos de raspuns. Brațele au ramas la ei nu sunt la mine Au zis ca le platesc la final dupa ce le monteaza. Mie imi miroase a țeapa, ce mecanici is ei de nu stiu ce brațe vin ? Sunt in dubi sa ma m-ai intorc la ei sau nu ? A zis ca imi zice cand merg la montaj daca trebuie sa puna alt brat acolo unde vine telescopul si o sa ma coste in plus daca o sa trebuiasaca sa faca asta. Am impresia ca o comandat gresit si vor sa ma puna sa platesc in plus. Mersi inca o odata
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu trebuie sa accepti asa ceva.
    Explica-le ca exista kit-uri de brate pentru masina ta (cu con mic) si tu asta platesti, nu dupa un kit cumparat sa platesti si alte brate.
    Sa faca foarte frumos retur la kit si sa iti comande ce trebuie.
    Nu este vina ta ca ei habar nu au ce piese comanda.
     
  20. lupascu iulian

    lupascu iulian 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4/B8 2.0 2014
    bai nene, sunt banii tai, ai tot dreptul sa renunti la acel kit, fie el si cel care trebuia. Poti returna orice produs in 24h si nu numai, cu atat mai bine daca produsul e comandat gresit
     

Distribuie pagina asta