1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampi si stopuri spate la A4 B9 - demontare - inlocuire becuri - Codari aprindere becuri

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Joo Barna, 13 Sep 2018.

  1. Joo Barna 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2018
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    Audi A4 2.0 TFSI 2017
    Buna ziua,
    Masina mea este un Audi A4 B9 2.0 TFSI Quattro din 2017 (252 CP), recent adus (re-import America). Problema mea sunt stopurile din spate care dupa un update facut la un service autorizat nu mai functioneaza corect. Semnalizarea merge pe jumate si se aprinde si becul de frana impreuna cu semnalizarea. Cei de la service mi-au zis ca soft-ul vechi nu mai pot pune inapoi (cu soft-ul vechi a functionat) ei pur si simplu au zis ca nu o mai pot repara. Intreabarea mea este daca stiti pe cineva, electrician bun, care ar putea pune inapoi soft-ul vechi sau ar putea rezolva problema. In poza atasata este apasat frana. Multumesc

    IMG_3939.jpg
     
  2. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Cum adica ei nu o mai pot repara? Mergi si spune-le ca au doua variante: repara masina sau le faci reclamatie la ANPC.

    Trebuie sa refaci codarile cu datele de pe o masina din America.
     
  3. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Doar că legal trebuie să folosești codari de Europa pentru blocurile optice. Normal se schimba blocurile optice complet, dar în acest caz se poate face din Vcds.

    Dacă cei de la service nu sunt capabili să rezolve, caută un coleg priceput în zona ta. În cel mai rău caz îți cumperi un cablu Vcds și atunci cu ajutor remote îți poate face de la distanță.
     
  4. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Salutare,
    Am găsit niște stopuri led de pe o mașină din US(a4 limuzina) la un preț mic 150euro sunt oare compatibile cu modelul european alături de mufele de conversie de la halogen?

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
     
  5. skypee

    skypee 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 B9 Avant 2.0 TDI 150hp DEUA
    Cred că trebuie să verifici și calculatorul de confort dacă suportă stopuri led .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. cosmyn_ace

    cosmyn_ace 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    Domnesti,ARGES
    Masina:
    A6,2.0 tdi,2005
    Salut.Ma poate ajuta cineva cu o codare de la lampi cu bec la cele cu led? A4 b9 2016. Multumesc!!!
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mentioneaza si daca masina este berlina sau avant.
     
  8. cosmyn_ace

    cosmyn_ace 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    Domnesti,ARGES
    Masina:
    A6,2.0 tdi,2005
    Salut! Masina e avant.Mai exact e a unui prieten f bun,lampile le-a luat de america si a schimbat el ledurile rosii in galbene.Vag com am eu,are upgrade la versiunea 19.6.2 dar nu am reusit sa gasesc codarea.Multumesc mult!
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai, sa faci conversia de la halogen la led iti trebuie cabluri adaptoare si VCP (asta daca gasesti ce si cum, ca nu prea e public si nici gratis).
    Ori sa cumperi dongle-ul care iti face codarea automat de la Kufatec, care e 150€.
     
  10. danicroitor

    danicroitor 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B9, 2.0 150cp, 2017
    Salutare,
    La masina din profil Audi A4 B9 Avant 2017, 2.0, 150 cp, stiu ca se poate înlocui triplete actuale cu varianta pe LED.
    Stie cineva care ar fi procedura, am înțeles ca se face o adaptare minora pe mufe dar nu găsesc nicăieri detalii.
    A făcut cineva așa ceva pana acum și/sau ma poate direcționa ? Orice ajutor e bine venit. Mulțumesc.
     
  11. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Salut

    Asta vara am fost sa iau o masina din Germania si a fost nevoie sa inlocuiesc o jumatate de tripla (partea fixa care sta pe aripa masinii - nu cea care sta pe hayon)
    A costat fix 480 EURO la service autorizat piese + manopera si am inlocuit cu fix acelasi lucru - a fost plug and play - nicio modificare, nicio codare

    Indraznesc sa te intreb: de ce vrei sa faci o modificare de genul asta? Cu ce te ajuta? Sunt multi bani pe care ii bagi in aceasta modificare, fara niciun beneficiu real
     
    danicroitor apreciază asta.
  12. danicroitor

    danicroitor 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B9, 2.0 150cp, 2017
    Păi dacă vând triplele actuale, nu mă va costa la fel de mult, nu? Practic, plătesc o diferență
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @marcelush E normal sa fie plug&play din moment ce ai inlocuit fix cu aceeasi piesa dar noua, nu ?

    In jur de 350-400€ costa un set complet pe led, second-hand.
     
  14. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Am schimbat si eu jumatatea care sta pe aripa anul acesta deoarece am gasit masina lovita, 400ron sh.

    Modificarea este strict pentru aspect cu siguranta, dar vizibilitatea ledurilor este mai buna, si in principiu se ard mai greu.
     
  15. danicroitor

    danicroitor 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B9, 2.0 150cp, 2017
    Deci? Are cineva ceva info despre procedura de înlocuire?
    Din ce am înțeles trebuie ceva modificări pe mufe dar nu găsesc nicăieri vreo diagramă și de asemenea e necesară codare.
    A făcut cineva așa ceva până acum?
     
    Cezar.Bote apreciază asta.
  16. audi a4 b9 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2020
    Locație:
    londra
    Masina:
    audi a4 b9 2.0tdi
    Salutare,
    Am si eu un Audi A4 B9 2.0 tdi si de ceva vreme cand vreau sa dau cu spatele imi apare bec ars pe dreapta dar nu tot timpul. Precizez ca am avut leduri canbus free si din cauza ca apare bec ars le-am montat pe cele originale halogen dar tot apare bec ars. Este posibil ca, calculatorul sa nu mai vada becul cel original daca am avut pus led ? Exists o codare prin care sa pot rezolva problema ? Cablajul este intact. Multumesc.
     
  17. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Fa o scanare si sterge erorile vechi. Vezi ce erori raman prezente, undeva e o problema, la mufa cablaj etc.
     
  18. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    Salutare,
    Ma poate ajuta cineva cu privire la codurile trimurilor/plasticelor de protectie de la stopurile spate cu led varianta limuzina/berlina ? Reperele acestea două incercuite. Sunt 4 plastice la număr și difera de la stopuri cu bec la stopuri led. Și mai sunt două trimuri/plastice la cele de pe capota portbagaj.
    Multumesc anticipat.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stanga :
    8W5 945 253 B
    8W5 945 255 B

    Dreapta :
    8W5 945 254 B
    8W5 945 256 B
     
  20. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    N am dat reply sperand sa revin dupa ce le montez cu poze si multumiri.
    Dar codurile respective s au dovedit a fi de avant si bineinteles nu se potrivesc plasticele si nici retur nu le pot da...
    Codurile corecte sunt fara nicio litera la final.
     

Distribuie pagina asta