1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini in interior (portiere/usi - plafoniere - la picioare - portbagaj) la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de xaby69, 18 Iun 2008.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Probabil ai siguranta arsa.Daca nu ma insel, S5 este cea responsabila de luminile la picioare.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  2. Bodocan Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2016
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi a4
    Buna , am si eu o problema la un audi a4 b6 131 cp. Am vrut sa inlocuiesc un bec de la plafon din spate , iar cand am scos suportul afara sa inlocuiesc becul , luminile din fata functionau. Am inlocuit becul , tot nu mergea , iar apoi au incetat si luminile din fata sa mai functioneze . Am verificat sigurantele si am observat ca aceasta era arsa ( s-a si auzit 2 minute mai devreme un sunet tipic ) am inlocuit siguranta , iar cand deschideam usa , aceasta se ardea instant , dar becurile nu functionau , s-a intamplat asa cu 3 sigurante apoi pe a patra nu a mai ars-o , dar nici becurile nu merg . Oare care ar putea fi problema , daca mă puteti ajuta ? Multumesc !
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Probabil ai facut un scurt cu becul proaspat montat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. SamiCS

    SamiCS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2017
    Locație:
    Oțelu Roșu
    Masina:
    Audi A4 , 1.9 TDI, 2003
    Buna, sunt si eu nou pe aici...am si eu o problema cu iluminarea de la haion din spate de la portbagaj, adica cand deschid portbagajul se aprind doar becul de pe usa , cel din plafon numai, si nu stiu cum sa dau joc butonul cu tot sa il verific ..ca nu ii vine curent ca am verificat cu aparatul. ati mai avut careva problema asta si ati rezolvat-o ?
     
  5. SamiCS

    SamiCS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2017
    Locație:
    Oțelu Roșu
    Masina:
    Audi A4 , 1.9 TDI, 2003
    chiar nu a avut nimeni problema asta ?
     
  6. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Unii dorm, altii lucreaza. In alta ordine de idei, i-am implinit visul lui @z1daru si i-am facut lumini ambientale la plafoniere ca sa-si vada si el fetita (asa mi-a zis).
    2 ore de munca, 1 metru de cablu, niste tub termocontractabil, 4 leduri de 5mm la 12 v si ceva indemanare. La plafoniera de pe fata este deja prezentata pe forum procedura insa la cea pe spate nu asa ca ofer cateva ponturi. Plafoniera pe spate este din 2 bucati, ambele au 2 ghidaje MAMA-TATA (adica unu are bat de ghidare si unul are gaura, ma rog, tunel, intelegeti voi). Am taiat cele 2 ghidaje, am dat gaura, am infipt ledurile iar alimentarea va arat din poza de unde se poate lua. E cam complicat de taiat acel sistem de ghidaj dar nu e imposibil. Am uitat sa fac poza si deja am capsat-o.

    Da stiu, nu e cel mai calitativ post din lume, dar sunt obosit :))
     
    AlexPTB și cogdao apreciază asta.
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Frumos ! Felicitari pentru munca depusa ! Cu un minimum de cheltuiala ati reusit.

    Plafoniera spate are acest avantaj, ofera posibilitatea de a monta lumini ambientale, dar dezavantajul (dpmdv) ar fi ca lumineaza cam slab interiorul..

    Cand am luat kitul de interior S-Line am primit un altfel de lampa, completa din sticla cu doua becuri C5W (ca pe fata sau la numar) si face din "noapte, -> zi", insa nu mai poti monta leduri ambientale..

    http://www.clubaudi.ro/attachments/a1fe7c2c-0b67-4b90-88bc-4ce13adee381-jpeg.214354/
     
  8. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Mai exact 6 lei :))
    Daca ai leduri, in spate este suficienta lumina. Plus ca nu am inteles niciodata necesitatea de a avea lumina "ca ziua" intr-o masina noaptea :))
     
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Pierzi ceva in spate, altfel cauti :) Daca asa am primit lampa, asa am pus-o. Cea veche o mai am insa nu fac artificii sa o vopsesc sau mai stiu eu ce, daca tot nu am avut noroc sa ma scap de vechile elementele de pe masina inlocuite..
     
  10. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Cu ceva timp in urma gasisem pe un forum la rusi (din pacate nu-l mai gasesc) in care era un tip care a facut upgrade la plafoniera spate cu lumini ambientale, cu una OEM de pe alt model de audi (nu stiu daca cumva nu era Q7 4L sau A6 C7). Ideea e ca totul era p&p si existau si mai multe versiuni de culoare (atat cea neagra cat si cea alba/crem).
    Daca 'sapa' cineva si gaseste mai multe detalii sa dea de veste.
    La fel gasisem un upgrade si la lampile de la parasolar, cu unele LED OE.
     
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Ia vezi @waf despre asta e vorba?

    E clar, merge pe A3, merge si pe B6.
     
  12. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
  13. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
  14. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Stii ce nu stiu? Culoarea pictogramele butoanelor plafonierei. Tind sa cred ca sunt albe si nu rosii, deci tot nu e treaba treaba :(

    Alex, uitandu-ma mai atent pe google, nu cred sa aiba leduri ambientale :(
    Cred ca tot home made sunt :(
     
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Codul pentru plafoniera spate neagra este: 4L0947111B 6PS

    A fost montata pe A6 C6/S6/RS6, Q7 2007->. Voi analiza treaba cu iluminarea pictogramelor, teoretic sunt niste leduri care se pot schimba. Ledurile rosii ambientale, aia e.. probabil va fi tot ceva home si hand made. Inca nu fac nimic, incerc sa vad una pe viu s-o verific, eventual fac poze si revin.

    Asa arata partea din spate a lampii. Cred ca ledurile/kitul de leduri ar putea fi montate in acest locas, insa nu sunt sigur.
     
  16. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am reusit sa verific pe A6 C6 lampa spate din plafon.

    Siglele au iluminare rosie.

    Se potriveste plug&play pe B6 (in ultima poza am probat lampa in plafonul meu).

    Din cate am vazut se poate monta kitul de leduri rosii ambientale (sau orice leduri) in ea, trebuie doar sa dai doua gauri.. mai multe nu stiu inca deoarece nu am desfacut lampa (nefiind a mea).

    @waf
     
    waf apreciază asta.
  17. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am reusit sa fac retrofitul cu lampa spate de Q7 4L/A6 C6 FL, neagra plus lumini ambientale oem.

    Am facut masuratorile necesare, am luat punct de reper acea linie orizontala din pictograma butonului stanga/dreapta.

    Am dat doua gauri in lampa, am pus provizoriu kitul de lumini, nu mi-a placut cum sta. Am taiat ambele "picioruse" (ghidaje) de plastic ale ledurilor, am finisat totul si deja dadea altfel pe lampa (si pentru fixare sipentru faptul ca am reusit sa aduc ledurile mai aproape de gaurile din plafoniera cu aproximativ 3mm.

    Am finisat si marit putin gaurile din kit, asemenea am procedat si in lampa, am fixat provizoriu totul si am conectat mufa in lampa. Am avut ceva bataie de cap pana sa-mi dau seama de ce nu se aprindea kitul de lumini dar i-am dat de capat.

    Am folosit un lipici destul de puternic, l-am intins de jur imprejurul kitului si l-am fixat in lampa. Am conectat cablurile, am asamblat lampa si am montat-o.

    Rezultatul se vede in imagine.

    @waf multumesc de pontul cu lampa, de idee, se pare ca totul e ok. Te astept si pe tine cu retrofitul dar si pe restul de colegi cu B6/7 sau A3 :)
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E misto ideea, insa daca raman marginile orificiilor asa, nefinisate, nu e treaba...mai e nevoie de putina munca.
     
  19. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @nucugheri nu raman asperitati in exterior. Plasticul ramane alb, ca e doar vopsit exteriorul, nu e negru (se pare) din turnare. Acolo poate intervin cu putina culore, vopsea, spray.. cat sa nu se mai vada nuanta deschisa la culoare. La asta faci referire, nu?
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, acolo. Eu cred ca din gaurire e problema, se vede ca marginile alea albe sunt mai in exterior decat gaura propriuzisa, parca s-a mai luat putin cu un burghiu mai mare, daca ma intelegi ce zic.
     

Distribuie pagina asta