1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini la interior (plafoniera, picioare, usi, portbagaj) - A3 8L - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de flo_tiesto, 11 Noi 2008.

  1. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Salutare tuturor , citisem pe un forum ( nu fac reclama) despre montarea suplimentara a unor bare cu led-uri , neoane sub scaunele din fata si la picioarele soferului si celui din dreapta.
    Intrebarea mea :) la audi (A3) care ar fi acele cabluri , cum ajungem la ele , culorile firelor .Ideea e ca atunci cand deschidem o usa oarecare sa lumineze iar la inchidere sa se opreasca , lafel si la armare/dezarmarea alarmei din fabrica sau cea montata ulterior sa functioneze lafel.
    Astept un raspuns concret de la voi , cei care si-au montat asa ceva , care au vazut sau au ceva ideei sa posteze .

    Multumesc anticipat
     
  2. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    eu am asa ceva din fabrica lumini la picioare acuma uite ca imi scapa daca am si la locurile din spate dar imi aduc aminte ca nu am, luminile de sub bord la mine se aprind fie ca am luminia din interior pe 1 sau 0 si se aprind automat la deschiderea unei usi, mentionez ca masina e un a3 sportback 8p deci banuiesc ca la toate modelele noi sunt standard stiu ca pana si astra h are asa ceva daca nu ma insel.

    Referitor la ideea ta de a monta leduri cred ca poti sa scoti luminile si sa iti pui tu leduri dar acestea se vor aprinde doar cand e una dintre usi deschisa ca sa le faci sa mearga tot timpu tragi fire cauti ceva sa iti mearga pe 12v eu am avut montat pe vechea masina un neon de PC care avea si un microfon si facea si in ritmul muzici era interesant...dar m-am lecuit
     
    Ultima editare: 11 Noi 2008
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
  4. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    mare domn :) am sa ma pun pe treaba in zilele ce urmeaza:)
     
  5. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Si un resultat .... :) revin maine cu poze ca cea facuta azi e cu un telefon
     
  6. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Mai mult de atata n-ar reusit sa fac :)
     
  7. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    a iesit super si banuiesc ca asta si vroiai sa iasa :)
     
  8. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    a iesit bine.....ai folosit led-uri
     
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    daca inteleg bine tu nu aveai deloc lumini la picioare?
    eu am numai in fata si as vrea sa am si in spate
    cum procedez?
     
  10. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    foarte misto...
     
  11. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    din greseala nu ai facut si niste poze cu pasii pe care i-ai parcurs pana ai montat luminile??? cand deschizi usa soferului se aprind toate luminile sau doar de la sofer??
    mersi
     
  12. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Nu am facut nici un fel de poza deoarece lucram afara , imi era frig si ma si grabeam ca venea seara
    Se aprind toate luminile indiferent de ce usa deschid :) mi-a dat ceva de gandit pana am gasit firul la care trebuia sa ma leg dar .. cu rabdare a iesit ce a iesit :)
     
  13. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Eu nu am avut deloc lumina in zonele respective , am folosit led-uri de la zextar , nu mai retin bine pretul cred ca undeva la 20 de lei bucata , aveau mai multe culori la dispozitie , cauti alegi si comanzi ce vrei dupa care partea cu instalatul e putin mai aiurea
    M-am legat cu + de la led-uri la un + permanent luat de sub bord iar cu - de la firul care merge la plafoniera
    Daca nu ma insel cred ca e galben sau ceva de genul , ca si diametru e subtire , am mers la incercare cu fiecare fir in parte
    La A3 acele fire urca pe langa stalpul de pe partea soferului , sunt trase in ceva banda si legate cu un colier de plastic de un suport sa nu se frece de alte metale , oricum cred ca un electrician s-ar pricepe mai bine :)
    Led-urile le-am lipit de scaun cu ceva silicon iar firele le-am tras pe sub consola din mijloc ( unde e si frana de mana) Am uitat sa pun o siguranta fuzibila ca protectie sa nu se intampla ceva dar asta o sa o fac cand am ceva timp liber si-mi permite si vremea :)
    Eventual cand am sa desfac iarasi bordul sa fac acea operatiune ma inarmez cu un aparat foto .
     
  14. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Asa ceva am montat sub scaune , in fata la pasager si sofer
    Modul rezistent la apa cu 3 LEDuri Superflux Albe, 6lm, 90°, 92mm, 12V
     
  15. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    90 grade este temperatura la care ajung sau cea la care rezista? Stiu ca montajele cu LED-uri se incing foarte tare...85-90 grade. Atentie unde se monteaza sa nu topiti ceva pe acolo. Am vorbit si eu cu baietii de la Zextar si tot la ei mi-am facut si eu ceva mai multa lumina la scrumiera...cand vine vremea, o sa imi pun si la picioare in fata si spate. Vreau sa gasesc un sistem care sa imi permita doua trepte de intensitate: una puternica atunci cand se deschid portierele, se aprinde lumina, etc...si una slaba cat sa dea o lumina ambientala usoara pe tot parcursul cand mergi cu masina si ai luminile (pozitiile) aprinse. Nu e greu dar trebuie sa ma pun pe studiat. Se poate realiza acelasi lucru si cu o banda speciala autoadeziva (o gasiti si pe aceea la Zextar) care are pe o parte LED-uri. Se poate lipi pe suprafetele de plastic si lumineaza super (are LED-uri din cm in cm)
     
  16. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    90 grade cred ca e unghiul de vedere , l-am lipit cu silicon deoarece e posibil ca cel care sta in spate sa dea cu piciorul in ele , asta daca are ceva incaltaminte mai inalta (ghete) e cea mai ieftina varianta , s-au lipt foarte bine
    Cat despre cele doua modalitati de iluminare ... eu cred ca se poate cu un montaj electronic dar eu n-am vrut sa ma complic , sincer nu-mi place daca vad lumina la picioare in timp ce stau in masina seara sau conduc , e oarecum deranjant:) posibil pana ma obisnuiesc :)
    Trebuie sa fie ceva varianta sa faci asa :) incearca sa vb cu baietii de pe elforum , propune asa ceva :) cine stie
     
  17. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    iluminare portbagaj

    Hello la toata lumea. E primul meu post pe forum desi il citesc de mai mult timp. De ceva vreme au aparut probleme la becurile din portbagaj : nu se mai aprind :crying: . Becurile sunt bune, siguranta la fel, mufe sa se fi scos din senin nu cred. Am inteles ca probleme pot aparea datorita incuietorii? Ceva pareri? Mersi anticipat.
     
  18. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Salut , cred ca in primul rand ar trebui sa verifici sigurantele , mufele care ajung la becuri dupa care cred ca mai ramane incuietoarea
    Chear nu stiu cum e la audi-ul meu ca n-am urmarit , dar cred ca atunci cand deschizi portbagajul se aprinde lumina in interior , cred ca ultima varianta e sa te uiti la incuietoare , sau la acele mansoane care fac legatura intre caroseria masinii si usa de la portbagaj , sa nu fie rupte ceva fire
     
  19. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    Mersi de raspunsu prompt. Sigurantele le-am verificat sunt bune, becurile la fel, mufele care ajung la becuri is intregi. De mult timp nu am masina ca sa ii stiu toate chichitele :).
    Da mai exact stie cineva unde e senzoru care comanda aprinderea becurilor?:uhm:
     
  20. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    E un micriointrerupator defapt , cred ca il gasesti exact unde e incuietoarea , asta dupa ce dai jos toate plasticele , daca nu ai mai facut asa ceva mai bine roaga pe cineva care a mai desfacut :) sa te ajute , pt ca poti rupe unele cleme de palstic care tin acel panou
    Daca si acela e ok , at cred ca singura varianta e sa mergi la un electrician auto.:)
     

Distribuie pagina asta