1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Martor ABS aprins - cauze si rezolvari

Discuție în 'Suspensii si frane' creată de dorin, 11 Iun 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. aryes13 Guest

  2. neyss

    neyss 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Tirgoviste
    Masina:
    audi 100
    am probleme abs audi 100

    am un audi 100 2300 cc 100kw din 1988 si am probleme cu ABS.pina astazi imi statea martorul in bord aprins si nu mergea dar am gasit sub bord un releu cu o siguranta in el care era arsa si am schimbat-o dar acum sa stins martorul dar merg 300 metri si se aprinde iar il desactivez si il activez si merg iar 300 metri si se aprinde daca stau pe locnu nu se aprinde(e ok) dar daca merg se aprinde in cei 300 metri imi da suturi in pedala si functioneaza bine poate stie cineva si ma poate ajuta va multumesc.
     
  3. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Ai probleme cu cel putin un senzor de ABS. Trebuie verificati senzorii;) de la fiecare roata
     
  4. neyss

    neyss 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Tirgoviste
    Masina:
    audi 100
    ABS Audi 100

    Cum se verifica senzorii de ABS?Si inca ceva am un troncanit pe roata dreapta fata si nu stiu de unde e. An schimbat flansa de amortizor(de unde se regleaza unghiu de cadere) fara sa schimb rulmentu si tot se aude o troncaneala.Multumesc.
     
    Ultima editare: 2 Apr 2009
  5. neyss

    neyss 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2009
    Locație:
    Tirgoviste
    Masina:
    audi 100
    cum se probeaza senzurii de ABS

    Am un audi 100 de 2300cc din 1988 si nu stiu cum se probeaza senzorii de ABS poate ma ajuta cineva. multumesc.
     
  6. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Daca schimbai rulemntul e posiibl sa fi scapat de problema. Scump e dom'le o flansa cu tot cu rulment....
     
  7. daniel dumitru 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    audi A4 avant motor 2500 quatro din octombrie 1999.
    Am o problema cu ABS audi A4

    Am o problema mare cu ABS care imi este tot timpul aprins, iam facut si tester de 4 ori si nu au reusit nici unul sa intre cu testarul in sistemul de ABS le zicea ca nu poate intra in sistemul ABS pt. a gasi defectiunea. Audi a4 - an 1999 - motor 2500 dizel 6v -avant . Daca stie cineva o rezolvare rog sa imi zica si mie . specificati pt. daniel dumitru
     
    Ultima editare: 11 Apr 2009
  8. a6hd06rxs

    a6hd06rxs 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi A6 2.5 TDI
    Problema ta este calc de abs defect si de aceea nu poti intra cu vag-ul pe el Dar se poate repara acest calc,eu am fost la reprezentanta si au spus ca costa 2300 ron dar l-am reparat muuult mai ieftin in alta parte.
     
  9. daniel dumitru 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    audi A4 avant motor 2500 quatro din octombrie 1999.
    mersi mult .... dar ...

    mersi mult ... de sfat .. dar calculatorl ABS unde este situat in masina... ca poate nu are o defectiune asa de mare ... si o pot remedia eu ... spre norocul meu ... ar fi minunat ...
     
  10. a6hd06rxs

    a6hd06rxs 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi A6 2.5 TDI
    In compartimentul motor in partea dreapta cum te uiti din fata masinii chiar intre far stg si vasul de antigel
     
  11. AndreiDobro

    AndreiDobro 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 , 1.8 , 1997
    a4 b5 probleme indicatoare ulei si abs

    salut , am achizitionat de curand un a4 din 97 1.8 ...
    sunt foarte multumit si bucuros de ea , numai ca am cateva probleme .
    s-a facut schimbul de ulei si tot imi aparea in bord "oel" am incercat sa-l sterg la tester , am incercat si manual de la butonasele de kilometraj si ceas , tot nu mi-a disparut ... acum dupa cateva zile de mers vad ca-mi apare altceva , http://img189.imageshack.us/i/image315.jpg/ aveti vreo idee ce inseamna ?
    alta chestie , imi ramane martorul abs aprins si cel cu semnu exclamarii care probabil este de la abs ca am dat intr-o groapa si au disparut dupa care la alta groapa au reaparut :)) . am dat roata jos si am gasit senzorul care nu am putut sa-l desfac ... aveti idee ce sistem de prindere are ? daca-l dau jos trebuie schimbat direct ? ca am citit pe undeva ca poate fi sters si curatat bine si dupa sa nu mai aiba nici o problema .
    cand stau la relanti simt asa un usor tremurat la cateva secunde , se poate sa fie de la vreo bujie ? daca este in 5 pistoane, 1 sa nu fie in regula ...
    am pus si rezultatul de la tester , toate erorile au fost sterse si nu au mai aparut inafara de senzorul abs ... ar trebuii sa-mi mai fac griji de celelalte erori ?
    sunt cam la inceput cu masina/pregatirea in masini :D asa ca scuzati daca nu am explicat tocmai bine ...
    astept raspuns , ms
     
    Ultima editare: 21 Iul 2009
  12. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    1.In 1 sau In 2 inspectia tre sa schimbi uleiul aceasta ii semnificatia numai cu Vag-com poti sa o resetezi
    2. iti recomand sa scapi de senzor nu prea cred ca ai nevoie,vezi sa nu ai ceva probleme cu abs
    3.ca si nou venit prezintati masina la sectiunea noilor membri:)
     
  13. alexsala

    alexsala 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2009
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    audi a4 b7,2.0tdi brd Quattro
    in legatura cu senzoru de abs nu pot sati dau sfaturi k nu ma pricep,dar semnu exclamarii stiu k este de la frana de mana cand este trasa.sa verifici daca nu cumva ai frana usor trasa si nu se simte dar e destul de trasa incat sati arate la bord.

    mult noroc cu masina.si eu am una aproape la fel ca si eu am una aproape una identica cu a ta si sunt super multumit
     
  14. D807 Guest

    abs

    problema cu abs am avuto si eu
    nu te speria ca poate nu e asa de grav, zic ce a fost la mine:
    am dat senzorul jos de la abs si pe stg si pe dr fata, cu o cheie de 19, dai incet stanga si dr ,pana faci un pic de joc si iti iasa senzoru, dupa aceea il cureti de impuritati si il pui la loc
    si masina o sa mearga, daca e ca la mine si nu e mai grav.
     
  15. gaby-audi

    gaby-audi 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2,5 TDI V6 BDG 2005
    daca se aprinde indicatorul cu semnul excalamarii este culoare rosu este ori de la frana de mina ori ai lipsa lichid de frana in vas .
     
  16. AndreiDobro

    AndreiDobro 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 , 1.8 , 1997
    am incercat sa dau senzorul jos a prins putin joc da nu am stiut ca trebuie sa ii fac joc pana iese ... o sa mai incerc odata :D
    lichid de frana este ...este chiar putin peste masura .
    eu cred ca semnul exclamarii este tot de la abs , pt ca atunci cand am dat in groapa si au disparut amandoua dupa care amandoua au revenit ...
    frana de mana este lasata pana jos ... nu poate fi de la ea , sau poate sa fie o problema la ea ? , desi tine foarte bine si nu pleaca de pe loc cu ea trasa .
     
  17. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    verifica contactul de la frana de mana cel care activeaza acel bec in bord,la el se pooate sa fie problema.poate ramane blocat
     
  18. filalucian

    filalucian Platinum Member

    Înscris:
    24 Feb 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8t B5 1997
    Nu cred ca e de la frana de mana,si eu am aceeasi problema cu ABS-ul,si se aprinde si semnul descris in acelasi timp.In carte scrie ca este semnul de atentie,si ca trebuie sa opresti cat mai repede.Calculatorul iti citeste problema la ABS si de asta.La mine se aprinde uneori si se stinge dupa oprirea masinii,cred ca trebuie curatat.Dar nu stiu unde este senzorul:uhm:,daca il desfaci ii faci o poza te rog!Sau daca poti sa descri pozitia lui,raman dator!
     
  19. AndreiDobro

    AndreiDobro 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 , 1.8 , 1997
  20. LuChIaN0

    LuChIaN0 Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 1,9 tdi 116 CP AJM 2001 B5 (facelift) DUK
    senzorul de abs este la roata in spatele discului de frana, mai bine zis in butucul rotii pe interior daca este stricat costa in jur de 250-300ron
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta