1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Martor Airbag aprins in bord sau eroare la diagnoza la A4 B7 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de laur31, 3 Noi 2012.

  1. Darius22

    Darius22 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A4,B8 FL,multitronic,CJCL
    Va salut.Am si eu problema cu martorul airbag.Acuma 2 zile am tras scaunul siferului in spate putin mai brusc si de atunci imi sta martorul aprins.Am incercat sa sterg eroare dar nu ma lasa,dupa cca 2-3 min apare iara.Pe tester imi da eroare ca ar fi sezutul de la sofer.Cum pot remedia problema?Am incercat toate sfaturile de pe forum si nu reusesc nicicuum.Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu cred ca ai incercat tot ce s-a scris pe forum. Legi firele pe direct. Adica le scoti din mufa de sub scaun si legi direct firele. Sau cumperi mufe noi, scoti cu un depinator firele din mufa veche, le tai la capete adica tai pinii mici, pui alti pini in firele scoase si le bagi in mufa cea noua. Asta faci cu firele din ambele mufe.
    Este o problema recunoscuta si veche ceea ce tu ai mentionat. Ce ti-am spus iti face un profesionist in electrica in nici un caz tu care nu ai mai facut asta cu siguranta. Adica trebuie sa mergi la electrician auto profesionist, nu un agarici.
    Cine are diagnoza si este un profesionist in electrica auto trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
  3. Manea Constantin. 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2018
    Locație:
    Năvodari
    Masina:
    Audi A4,b7 2.0 140cp
    Salut,
    La un A4 B7 am vrut să văd ce are de nu merge butonul electric de lombar din stânga și mă apuc de treabă: desfac scaunul din șuruburi apoi îl dau mai în spate spre banchetă și când am scos capacul din podea unde sunt mufele băgate .. ce să vezi ? mufa de la airbag scoasă (zic.. Mă du-te de-aici. Păi și eroare în bord yok)
    Cand scot mufa cea care vine din podea surpriză mare avea bandă izoliera, mă pun și desfac banda să văd de ce este asa și găsesc o rezistență între două fire (alb respectiv verde) iar singurul fir băgat în acea mufă era maro. Atasez poza. Întrebarea mea este dacă se poate face ceva ? pentru că este clar, la volan nu va sări airbag la un impact (doamne ferește)

    Am două gânduri ce mă macină : ori mașina a fost bubuita, ori înainte să vândă mașina i-a luat volanul și la dat la vreun prieten (probabil avea comenzi pe volan și ăsta care este pe mașină acum nu are). Precizez că mașina o am de trei săptămâni, ok am luat țeapă ca să zic așa dar o pot aduce la linia de plutire a ei sau mai bine o dau la schimb și gata
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am scris in topic ce trebuie sa faci ca sai ai tot sistemul functional ca din fabrica. Citeste topicul integral.
     
  5. blondu79 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2018
    Locație:
    salaj
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI,an 2007,motor BRE,cutie multitronic
    salut Marcel care mufa ai desfacut-o ca eu nu am gasit nici o mufa de senzor airbag in stalpul de la sofer..ms
     
  6. marcel_1961 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    AUDI A4,B7,BLB
    La mine in stilpul de pe partea soferului exista o mufa.Am rezolvat atunci problema si nu a mai aparut cca 2 luni.Apoi a aparut iarasi.Nu mai stiu codul de eroare.Am mers asa cca 1,5 ani cu martorul aprins .Am sters de multe ori eroarea dar la deplasarea scaunului inainte in spate,depindea de sofer aparea iarasi eroarea,desi de fiecare data umblam pe acolo si pulverizam o cantitate buna de spray contacte.Intr-o zi cand am bagat aspiratorul in masina si m-am gandit sa ma uit si la mufele de sub scaun.Am dat scaunul jos si am legat cu cateva cleme de plastic toate firele,avand grija ca la deplasarea scaunului firele sa nu se miște deloc dar scaunul să poata fi deplasat fără probleme.Am sters eroarea si dupa cca 1 an nu a mai apărut eroarea .

    Sper sa te poata ajuta postul meu acum,oricum era enervant rau acel martor de airbag aprins mereu.Bafta.:)
    P.S.Intre timp masina a ajuns la fiul meu.
    Cred,nu sunt sigur ca in zona de sub scaun firul de airbag(culoarea galben) din ce imi aduc aminte sa fie foarte subtire si sa sufere o ruptura la deplasarea scaunului,sau un contact imperfect ,eu le-am legat strâns acolo cu precisele,minunile alea din plastic ,si acum l-am intrebat pe baiat si nu au mai aparut.
     
    Ultima editare: 14 Apr 2019

Distribuie pagina asta