1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Masina vanduta si neinmatriculata de cumparator

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de tucudean87, 13 Iul 2010.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cum sa o dai la remat fara C.I.V. Nu intelegi ca fara C.I.V. nu poti instraina masina, nu o poti da la remat (dezmembra) si asa mai departe ?
     
  2. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Am inteles acest aspect, dar ma gandesc ca nu ar fi atat de cazut in cap omul sa nu accepte nici asta, asa am iesi impacati amandoi din situatie. Eu ies cu ceva si de acolo (decat la fier vechi pe 500 de lei...) iar el scapa de un gand.
     
  3. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Daca poti demonstra ca platesti impozit pe ea inseamna ca tu esti proprietar chiar daca nu figurezi in acte , binenteles daca se ajunge in instanta cu individul care e trecut in talon si CI , e bine sa ai contractul de v-c ca dovada , chiar daca ai cumparat o de la o alta persoana ( intermediara ) .
    Am vandut o masina acum 5 ani si actualul proprietar nici azi nu a transcris o dar n am nici o bataie de cap intru cat eu am scos o de la finante de pe mine . Ce face el de acolo incolo e fix problema lui ( la vanzare i am dat toate actele si am scris pe talon data si cui i am instrainat o ) .
    Ca fapt divers , am observat ca este o " practica " des intalnita ca sa nu si mai transcrie masinile , doar le inregistreaza la impozit si pot circula fara probleme .
     
  4. CoCaine

    CoCaine Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B5 avant (AFN)
    Stiti careva care este solutia de a scoate de la impozit (fara plata din urma a impozitului) o masina?
    Din oarecare motive nu mai detin nici copii dupa cartea masinii, nici contractul de vanzare-cumparare (s-a gandit cineva sa faca "curatenie" printre acte..) si am 2 masini la impozit, una vanduta in 2006 si alta in 2008.

    In 2009 am vrut sa ma pun la zi cu impozitele dar mi s-a zis ca fara copie dupa contractul v-c nu ma pot ajuta. Am fost la Politie sa cer o foaie cum ca masinile respective nu mai sunt pe numele meu (eram convins ca noii proprietari le-au inmatriculat) si mi s-a zis ca in sistemul lor inca apar pe numele meu si ca singura solutie ar fi sa le dau in sistem ca furate, dar ca trebuie sa stiu si judetul in care circula (idiotenie).

    Am mai discutat cu cineva care lucreaza prin alta Primarie si mi-a zis ca in mod normal, dupa 5 ani in care nu mi s-a trimis instiintare de plata a impozitului pot cere anularea platii (la mine nu e cazul, am fost instiintat prin scrisoare, desi nu locuiam in tara)

    Ceva sugestii?
    Multumesc anticipat!
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa dai in judecata pe cel caruia i-ai vandut masina pentru obligatia de "a face" adica de a inmatricula masina pe numele lui. Dupa ce obtii sentinta definitiva si investita cu formula executorie te prezinti la D.R.P.C.I.V. (din localitatea/judetul unde a fost inmatriculat masina pe numele tau) si ii obligi sa retina certificatul si numerele celui care are acum masina ta si ei la randul lor iti elibereaza o hartie pe care o folosesti la D.I.T.L. (Directia Impozite si Taxe Locale) unde ai domiciliul pentru a scoate din evidenta autoturismele respective. Alta solutie legala nu exista. Data viitoare fi mai atent cu actele si la ce fel de acte intocmiti cand vindeti masinile. Bafta.
     
    Ultima editare: 30 Iul 2015
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu poti radia masina de la primarie fara sa platesti impozitul. Indiferent daca masina mai e sau nu in posesia ta.
    Daca vrei sa platesti impozitul si sa radiezi masinile, da-mi un P.M.
     
  7. CoCaine

    CoCaine Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B5 avant (AFN)
    Mersi de raspuns Cristi! Problema este ca nu am nici cea mai mica idee cui i-am vandut-o, s-au pierdut toate actele care s-au facut la vremea respectiva si nu am pe cine sa dau in judecata.
    Eram tanar fecior pe vremea aia si nu ma gandeam ca pot avea atatea probleme daca nu fac lucrurile la timp:)

    Weekendul asta merg acasa si o sa imi fac timp sa ajung pe la Primarie, trebuie sa scot de la impozit fosta masina (S2-ul) la care am acte doveditoare si o sa vad ce pot rezolva cu restul. Planuiesc sa ma duc si la firma la care am facut contractul de v-c pentru una din masini (firma inca functioneaza) si sa ii rog sa caute in arhiva lor o copie dupa contract (stiu si data la care s-a vandut masina).
    Pentru cealalta probabil ca voi fi obligat sa platesc vreo 8 ani de impozit (noroc ca avea motor de 1.6) pentru ca am vandut-o la piata de masini si nu am nici o alta sansa..

    Multumesc inca o data pentru raspunsuri, mai ales ca le-ati dat asa repede :)

    Cheers
     
    Ultima editare: 30 Iul 2015
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Angajezi un avocat bun specializat pentru asa ceva (o sa te coste) si se va rezolva. Bafta.
     
  9. JigSaw

    JigSaw 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Palma de Mallorca
    Masina:
    A6 3.0 V6 BMK quattro 2006
    Eu nu inteleg cum de nu ai scos fiscalul imediat dup vanzare. Asta face toata lumea . Am vandut cateva zeci de masini pana acum si nici daca aveam de gand sa nu scot fiscalul ma asaltau cu telefoane sa le dau certificatul fiscal. E problema lor daca o inmatriculeaza sau nu dupa. Si plus toate astea cei de la acte auto iti si spun cu ce acte sa te duci la primarie sa o scoti din evidenta si te-ai spalat pe maini. Nu prea mai poti face nimic acum... Doar sa-ti platesti darile :) bafta
     
  10. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    buna... am si eu o problema asemanatoare
    in 2009 am vandut masina, i-am dat lui ala toate actele, nu am trecut pe talon nimic (adica ca i-am vandut-o), dar cu actele m-am dus la DITL si am radiat-o de pe numele meu.
    Deci nu mai platesc impozit

    in schimb noul proprietar nu s-a dus sa o inmatriculeze pe numele lui si acum am primit o amenda...

    nu mai am copie dupa Contractul de Vanzare cumparare... am facut cerere la DITL sa-mi dea dar aia mi-au zis ca se pastreaza doar 5 ani deci nu mai au...

    cum fac sa radiez masina de la Politie/Circulatie de pe numele meu?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa-l dai in judecata pe noul proprietar pe temeiul "a face" adica instanta sa-l oblige sa inmatriculeze masina pe numele lui. Vorbeste cu un avocat, stie el ce are de facut.
    Mai poti face o notificare in baza de date la DRPCIV Bucuresti pentru a-i informa cu privire la faptul ca tu ai instrainat masina adica nu iti mai apartine dar pentru asta iti trebuie acte doveditoare.
    Alta data pastrati orice hartie si nu mai tratati cu superficialitate anumite lucruri. Nu se arunca niciodata acte de vanzare-cumparare, acte vechi ale autoturismelor care v-au apartinut si asa mai departe. O sa ai "de tras" cu aceasta problema. Bafta.
     
  12. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Merci mult Cristi...!

    news: am fost la tzara si am gasit vechiul proprietar. cu buna inima omul mi-a dat actul de vanzare intre noi doi.

    m-am dus la DITL - unde am platit amenzile restante, inclusiv asta care nu era a mea, si m-am ciondanit cu doamnele pana mi-au dat un certificat fiscal pe care scrie RADIERE si care indica ca am radiat masina in 2009.
    cu radierea + copie dupa contractul de vanzare + copie dupa buletin m-am prezentat azi la inmatriculari in pipera la ghiseul 35 si am depus o cerere sa imi treaca in mentiuni ca nu mai sunt proprietar.

    acum... dl care mi-a cumparat masina apare in baza de date ca proprietar... ce naiba face el ca sa-si radieze masina??? ca si el a vandut-o la randul lui...
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta nu te mai priveste pe tine, este problema lui daca a vandut masina mai departe fara acte de vanzare-cumparare. Daca are acte de vanzare-cumparare procedeaza exact ca si tine. Bafta.
     
  14. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Da, nu e treaba mea dar m-a ajutat omul! Putea sa zica ca nu are contractul. Sa speram ca merge asa si pt el, eu am intrebat la politie si parea ca nu se prea poate... revin cand am date
     

Distribuie pagina asta