1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare - Inlocuire - Demontare - elemente exterioare / caroserie la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Cata_ADC, 3 Mar 2008.

  1. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Parerea mea este ca nu merita aceasta modificare, daca nu ai cel putin o combinatie cu o masina donatoare, adica ceva sa nu te coste prea mult piesele necesare.
    Sa bagi 1500-2000 de euro in masina doar sa-i shimbi botul, mie mi se pare putin cam aiurea. Mai bine vinzi masina, pui aia 2000 peste ce iei pe ea, mai strangi din fund un pic si sari direct la modelul dorit dintotdeauna.
    Masina ta actuala poate valoreaza 4000-5000. Sa bagi 1500-2000 doar pentru a o aduce la model facelift, trebuie sa cantaresti bine inainte de a te apuca de treaba.
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @Bogdan2016 merita in ideea in care ai o masina buna pe care nu vrei sa o vinzi prea curand si cum spun colegii banii investiti sa uiti de ei pentru ca nu ii mai recuperezi
    Ce vreau sa iti spun, legat de luatul pieselor noi @Cosmin ZKG a fost indulgent cu 1500 euro , asta cu piese SH ; de curiozitate verifica pretul unui far xenon cu led facelift , bec xenon si balast si iti raspunzi la multe din intrebari
    Am cunoscut oameni ce au investit 10.000 de euro in masini ce se vand cu 500 asta nu inseamna ca masina ta valoreaza '' cat merge piata ''

    Insa ca sfat prietenesc iti sugerez sa faci facelift cu rabdare , la un atelier profi pentru ca nu sunt multe ce se potrivesc plug&play ( trebuiesc facuti suporti de aripi laterale, prinderi etc)
    si cu piese din dezmembrari daca ai noroc sa gasesti , desi majoritatea daunelor se produc in fata
     
  3. csongrasz 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2005 2.0 TDI
    Buna! As avea nevoie de ajutor. Dupa un accident trebuie sa schimb capota masinii. Modelul meu este un Sportback 2.0 TDI din 2005. Un prieten mi-a adus o capota originala din Germania dupa codul de pe capota veche. Capota adusa insa nu corespunde. Are cam 5 cm diferenta la intalnirea cu bara. Eu m-am orientat dupa codul de pe piesa dar se pare ca trebuie sa ma uit si la altceva. Ce capota se potriveste la masina mea si ce model e care mi s-a adus ? Are undeva pe capota stantat codul ?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cumperi obligatoriu conform codului generat dupa seria de sasiu a masinii. Ce fel de capoata ti-a adus nu avem de unde sa stim. Bafta.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Codul pentru capota este 8P4 823 029 B (4 usi).
    Prietenul tau probabil ti-a adus 8P0 823 029 B (varianta pentru 2 usi).

    Altfel nu este posibil, nu exista 2 piese de caroserie OE cu acelasi cod si cu diferente de 5cm intre ele.

    Din cate stiu eu, nu, capota nu are nici un cod stantat pe ea. Poate isi da seama vreun posesor de A3 ce fel de capota este din informatiile date de tine.
     
  6. csongrasz 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2005 2.0 TDI
    Codul de pe capota veche este: 8P0 010 187 K. Acelasi cod apare si pe capota noua.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    :)) M-a bufnit rasul la propriu.
    Ala nu este codul capotei, este codul placutei informative (sticker-ului) de pe capota.
    Multa lume confunda codul acestuia cu cel al capotei.

    Sticker-ul cu acel cod poate fi pus pe X capote. De fapt este pus si pe capota Audi TT 2007-2014, asta inseamna ca aveti capotele compatibile ? :))
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  8. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Salut,
    As vrea sa scap de plasticul ala urat de pe spate si sa pun acest diffusor. Doar ca nu imi pare piesa OEM, ma poteti ajuta cu un cod OEM?
    Multumesc anticipat,
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
  10. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Ma duce prea mult treaba si fac aia la TUV gura
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8P0 807 434 E 1RR

    Asta este codul pentru acelasi diffuser dar cu teava simpla.
     
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mi se pare o porcărie acel difuzor
    Ori pui cel OEM de s-line ori o lași așa
     
  13. Gabriel Matei 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    Audi A3 8p1/2004/140cp /bkd
    Salut,
    Am un audi A3 8p din 2004, am avut un mic incident care a rezultat cu bara fata crapata asa ca am deci sa inlocuiesc bara fata cu una din 2006 cu grila mare. Totul bine si frumos, am montat bara, grila dar cand am demontat capota ... teapa adica nu se potriveste capota cu liniile spoilerului. Acum trebuie sa schimb si capota.
    Intrebare mea e: se potriveste capota de pe modelul 2006 pe modelul meu din 2004 in doua portiere ? Nu as vrea sa ma trezesc ca iau capota si apoi sa descopar ca nu se potriveste la aripi sau in alta parte.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta l-ai citit integral ? Se pare ca nu, pentru ca ai raspunsul in topic.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  15. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Eu si @Fallen vrem sa ne vopsim grila frontala doar partea de fagure cu plastidip, si infoliata partea cu cromul. Merge data jos grila fara a da toata bara fata jos ?
    @Cristi, zi-ne si noua te rugam, tu ziceai ca ti-ai dat grila jos fara bara ... ma gandesc ca schema asta merge si la A3, fiind foarte asemanatoare cu B7. :)
     
  16. aldimit

    aldimit 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 1.8 , 110 kW AVJ 2003 , A3 Sportback,2,0 LTDI C.R. CBAB 2009 ,A4 1.9 TDI Quattro 2004
    Trebuie demontata bara.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie demontata bara. Nu mi-am dat niciodata grila fara sa pot da bara jos, nu se poate altfel, din pacate.
     
  18. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Auci, nu stiu de ce am inteles gresit de la tine ca ai colantat-o fara s-o dai jos... My bad. In cazul asta, @Fallen , ne mananca demontatu' . :bye:
     
  19. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Asta este acum. Sper doar sa ne iasa.
     
  20. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Este cineva amabil sa ma ajute cu niste coduri pentru urmatoarele elemente ?

    Este vorba de acele semnalizari us-style, si codul bandourilor care sunt mai scurte fata de standard.
    Audi_A3_5-door.jpg
     

Distribuie pagina asta