1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Modificare/Schimbare faruri la A3 8L - faruri OEM sau AM - ce alegem ?

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de DezsoKiss, 19 Ian 2009.

  1. DezsoKiss

    DezsoKiss 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    AUDI A3 1,6 101CP, 2000
    Salut,
    In urma cu cateva zile am schimbat farurile de pe Audi al meu ( A3 1.6), cu faruri negre (cu angel eyes), arata super dar faza scurta lumineaza slabut.
    Este cu bec H7 si pe faza scurta si pe faza lunga.
    Ma tot gandesc daca merita sa pun Xenon, si daca cineva dintre voi are in configuratia asta. Sau merita sa pun numai becuri mai de calitate mai buna. Idee este ca alea vechi deja sticla (plasticul) nu stiu precis din ce sunt au devenit mate si numai sunt ca noi. Am gasit la oferta si la un pret foarte bun aceste faruri si sunt multumit, numai ca desigur exista un DAR.
    Ceva pareri si ideei sau sfaturi?
    Multumescu anticipat pt parerile voastre.
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Salutare. Nu suntem medii ca sa anticipam modelul tau de A3.
    8L sau 8P?
    Din ce an?
     
  3. DezsoKiss

    DezsoKiss 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    AUDI A3 1,6 101CP, 2000
    este 8L.
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Daca mergi in continuare pe halogen,ia phelips xtreme power,sunt f bune;daca nu,investeste intr-un kit xenon,mai ales ca nu e asa scump.Si eu am faruri after market(sunt H1),am preferat un kit xenon pe faza scurta(H1 6000k 55w) si philips night vision pe faza lunga(din pacate nu exista xtreme power H1).Deocamdata nu sunt montate ca am masina in service la vopsit,dupa,vor fi montate.Eu zic ca,combinatia ideala ar fi kit xenon faza scurta si philips extreme power faza lunga.Bafta.
     
  5. buss

    buss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2001 1,9TDI
    Chiar ma gandeam sa imi pun si eu faruri cu fundal negru si angel eyes. Poti pune niste poze te rog? Chiar sunt curios cum arata.. si eu tot A3 8 L am.
     
  6. DezsoKiss

    DezsoKiss 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    AUDI A3 1,6 101CP, 2000
    Trebuie sa fac poze, azi postez si pozele.
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da exact cum spune si Ashi.
    Daca farurile au si lupa e si mai bine ;)
     
  8. buss

    buss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2001 1,9TDI
    hai cu pozele :sign_pics: :D eventual daca ai facute si pe zi si pe noapte cu ele aprinse :D
     
  9. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Sunt ferm convins ca farurile au pe faza scurta lupa si pe lunga proiector,asa sunt toate farurile after market.
     
  10. Tud0r

    Tud0r 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2005 audi a3 2 usi 2.0 tdi 103kw
    Salutare :)

    O nedumerire asemanatoare am si eu insa cu privire la calitatea kiturilor xenon aftermarket. Deocamdata am gasit pe un site kituri facute de 2 firme una este "Siemens" iar cealalta "Golden Eye". As vrea sa va cer parerea:
    1. Care este deosebirea optica intre kitul de 55w h7 si cel 35w h7;
    2. Daca sa optez pentru faruri cu lupa (angel eyes in cazul acesta ca nu am gasit altceva :meeting: ) nu as vrea sa schimb aspectul masinii;
    3. Pe unul din kituri scrie ca pot opta pt diferite culori de bec :
    * 4300k - alb - 3400 lumeni
    * 5000k - alb - 3200 lumeni
    * 6000k - alb-rece - 2800 lumeni
    * 8000k - albastru - 2200 lumeni --> as vrea sa stiu daca afecteaza puterea de iluminare (as vrea sa se vada cat mai albastru deci daca se poate clar 8000k temperatura :))
    4. Si nu in ultimul rand ... daca (,) kitul este omologat pt tarile din UE.. am inteles ca unele kituri nu au autoreglaj in functie de incarcatura pe masina, si deasemenea daca sunt sigure kiturile xenon aftermarket .. mi-e teama sa nu ia ceva foc :)

    Va multumesc anticipat

    P.S. masina mea a3 8p din 2005 si site-ul ofertant: http://www.autoaccesorii.ro/standard_category.php?page=1&parent=74
     
  11. buss

    buss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2001 1,9TDI
    chiar nu poate nimeni sa puna niste poze cu un 8L cu faruri din-acestea? chiar sunt in balanta daca sa le cumpar..
     
  12. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Ambele sunt chinezesti. Nu exista "Siemens", este o eroare des intalnita, datorita modului destept in care chinezii respectivi au scris numele firmei si un aspect de care profita cei care le vand. Firma se cheama SIEMENSHID, dar datorita culorilor diferite cu care au scris numele, pare scris Siemens HID. De fapt e la fel de chinezeasca ca si "Golden Eye".
    Optica? Nici una. Depinde ce intelegi prin "optica". Kiturile de 55 si 35 W arata la fel, difera marcajele de putere de pe ambalaj si balast. Culoarea luminii este aceeasi daca ambele au aceeasi temperatura in grade Kelvin (de ex 6000 K). Cele de 55W vor avea intensitatea luminii mai mare, adica mai multi lumeni.
    Daca nu vorbim despre aspectul legal (ca in acest caz toate sunt ilegale fie ca sunt cu lupa sau nu...daca nu respecta si alte cerinte din norma europeana 48), recomandarea ar fi sa mergi pe faruri cu lupa. Focalizeaza mai bine si reduc acel halou deranjant ce este generat de kiturile xenon AM
    NU, culoarea nu afecteaza "puterea" de iluminare (aia este data de cati Watti are kitul, dar afecteaza vizibilitatea. Cu cat lumina este mai spre albastru, cu atat vizibilitatea pe ploaie, ceata, etc este mai proasta. Pe timp normal, este sa zicem acceptabila si cea de 8000K. Ca recomandare insa, ti-as sugera sa mergi pe 6000 K sau chiar mai bine pe 5000K. Totusi, din lista data de tine, vad ca acele kituri cu cat sunt mai "albastre" cu atat au mai putini lumeni...eu as lua in acest caz de 5000 K (de fabrica vin la 4300 K)
    Nu exista kit "omologat" pentru tarile din UE si NICI un kit chinezesc aftermarket nu are instalatie de autoleveling inclusa...astea sunt niste abureli. Sistemul de Xenon de pe masina se omologheaza integral de producator, asta inseamna oglinda/lupa, cu sistemul de Xenon, cu instalatia de spalare si cu autoleveling. Kitul in sine daca are ceva certificari, sunt doar pentru ca emite lumina in anumite marje, nu are radiatii de un anumit gen, etc. Restul sunt povesti. Pe site-urile producatorilor de Xenon AM care sunt mai seriosi (inclusiv China), chiar este specificat clar faptul ca acele kituri nu sunt autorizate pentru montarea pe autovehicole care circula pe drumurile publice ci doar pentru raliu/circuit/etc. Ceva similar cum este si cu becurile halogen de 90/100. Acum privitor la temerile tale...de luat foc nu iti ia foc, decat daca e instalat de cineva care nu se pricepe. In mod normal ele vor functiona. Ca sunt sau nu legale, ca ai sau nu probleme ulterior cu politia, asta este alt subiect si te descurci tu ca esti "baiat mare":)
     
    Ultima editare: 26 Ian 2009
  13. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
  14. Tud0r

    Tud0r 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2005 audi a3 2 usi 2.0 tdi 103kw
    Sa Traiesti Rapier mi-ai spus exact ce aveam nevoie sa stiu de la a la z :friends:
     
  15. burn_prv

    burn_prv 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a3 1.9TDI 2000
    am eu pe a mea faruri facelift negre cu lupe pe scurta
     
  16. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
    Buna seara domnilor .. De o zi incoace pe timp de seara cand dau drumul la lumini becul de xenon din dreapta este mai puternic fata de cel din stanga!? ideea e ca nu stiu daca acel 'xenon' din stanga este cumva stricat sau e defect, totusi se aprinde dar scoate lumina foarte mica pe langa cel din dreapta? cauza care ar putea fi?

    Schimbare de xenon sau xenon reparat?

    Multumesc!
     
  17. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
    Buna seara... As dori sa achizitionez acest kit de xenon de la phillips si as vrea sa stiu daca pe a3-ul 8L al meu se pot monta astfel de xenon?
    Multumesc?!
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate monta pe orice masina, ideal ar fi sa il montezi pe faruri cu lupa, pentru o luminozitate cat mai buna si pentru a nu deranja ceilalti participanti la trafic.
     
  19. learn_to_forghive29

    learn_to_forghive29 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 66kw,ALH 90 cp) 1999 5 usi
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca tu nu stii ce faruri/becuri ai pe masina, eu nici atat. Lupa nu ai sigur si nici becuri H11, ai H4 sau H7. Desfa si vezi.
     

Distribuie pagina asta