1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare / Retrofit Clima/AC pe A4 B5 - se poate - cum procedam ?

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de GIUSEPPE, 14 Iun 2009.

  1. GIUSEPPE 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2009
    Locație:
    oradea
    Masina:
    audi a4
    Saut,
    Nu am mai gasit aceasta discutie pe forum. Am un A4 B5 din 1996 1.6 benzina fara clima/AC pe el si as vrea sa-mi pun, nu stiu daca se poate si cat m-ar costa afacerea, nu vreau neaparat noua.Va rog un raspuns mi-ar fi de ajutor. Multumesc.
     
  2. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    S-a mai discutat se poate .
    Insa nu oricine poate asa ceva sa monteze chiar daca cunoaste Vag.Cel care stiu ca a facut asa ceva pe masina lui este din Timisoara are serviceul lui .
    Cat costa nu am idee .
     
  3. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    a 3

    un coleg de pe forum cauta sa monteze clima pe un a 3 parca dar sa molipsit cand a aflat pretul care batea undeva la 1000 de euro ,acum vezi si tu ce faci ca de montat se poate ,bafta
     
  4. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Climatronic gasesti si la sh.
    Problema importanta este cine poate sa monteze asa ceva si la ce pret pentru ca nu sunt multi in tara.
    Aici nu discutam de reprezentanta.
     
  5. GIUSEPPE 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2009
    Locație:
    oradea
    Masina:
    audi a4
    Salut baieti. 1000E este enorm de mult si nu inteleg de ce este asa greu de montat si de complicat si scump. Sunt din Oradea si asi vrea sa stiu daca cunoaste cineva pe cineva care se ocupa cu asa ceva in oras . Mai astept pareri sau informatii pretioase. Va multumesc la toti.
     
  6. aditza 23

    aditza 23 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2008
    Locație:
    galati
    Masina:
    AUDI A4 AVANT 2002 131cp
    gandeste-te ca doar compresorul costa peste 1000 de euro OEM si nou,nu mai punem la socoteala si celelalte elemente ale AC-ului,sau climatronicului,nu stiu daca se merita,depinde de tine cat de mult tii la masina ta:)
     
  7. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Exista un service (intrebi de Dan sau Razvan) in Timisoara pe strada: Diaconu Coresi. Au acolo tot felul de aparate pentru depanare clime.
    Unul dintre ei si-a pus chiar pe masina lui climatronic cat costa nu am idee.:think:
    Ar trebui pus undeva adresa aceasta sa fie gasita usor pentru ca au mai fost cereri de genul asta.
    Daca si-a montat climatronic singur va dati seama ca este o parere autorizata asupra oricarei probleme la climatronic.

    ..ii poti intreba :footy:
     
  8. ByZoN 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2009
    Locație:
    tg frumos,iasi
    Masina:
    a4,1.6,`95
    buna...va cer si eu parerea ca un nou forumist...;)in legatura cu montajul climei pe un ab b5 benzina...eu am un prieten care imi poate dona tot kitul pt climatronik(demontat de pe un a4 motorina) as vrea sa stiu daca se potriveste compresorul si celelalte piese, trebuie schimbat calcalatorul ceva ...nush...daca ati auzit ceva de genu astept si eu o parere:salute::salute
     
  9. GIUSEPPE 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2009
    Locație:
    oradea
    Masina:
    audi a4
    Montat clima a4 b5

    Salutare tuturor.Multumesc pentru indicatiile pretioase dar cred ca ma las pagubas, sa schimb masina pentru atat nu cred, tin prea mult la ea.Va multumesc mult.Astept un raspuns pentru ByZoN poate merita sa pun sh.
     
  10. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Intai suna la unul din numerele indicate de mine asa o sa afli manopera.
    Daca cumperi un un climatronic de la sh functionabil poate sa coste un clipir ramane manopera de rezolvat.Un compresor nou este 250-300 de euro nu 1000 de euro.
     
    Ultima editare: 20 Iun 2009
  11. GIUSEPPE 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2009
    Locație:
    oradea
    Masina:
    audi a4
    Montat clima a4 b5

    Salut Iulian.Mersi pentru numerele de telefon, am sa sun saptamana asta si am sa revin cu informatii.
     
  12. robitty 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2009
    Locație:
    undeva
    Masina:
    Audi A4 B5 1995 iunie 1.6 motor ADP
    Daca nu am aer conditionat la masina cum se rezolva problema ?

    Daca nu am aer conditionat la masina cum se rezolva problema ?
     
  13. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Paiii simplu, deschizi geamurile si gata :p

    Glumesc, poti cumpara o instalatie AC pentru tipul tau de masina doar ca va fi foarte mult de lucru la montaj, va trebui sa dai jos chiar si bordul pentru a monta radiatorul de AC in bord, dupa care conducte, compresor, sistemul de comanda al AC-ului din bord etc...
    sau mai sunt firme care monteaza niste instalatii de AC universale dar manopera implica cam aceeasi procedura.

    Mai bine intrebi pe la dezmembrari de o instalatie originala dar foarte mare grija ca se prea poate sa ai componente defecte in ea ;)
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Dupa parerea mea, costurile ar fi prea mari ca sa-ti pui clima, spun asta mai ales cand ma gandesc ca cei de la dezmembrari cer aproape preturi de magazin pe componente.:(
     
  15. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    SALUT vezi ca mai multi doritori s-au lasat pagubasi de treaba asta cauta discutiile lor si ai sa vezi ,nu merita costurile sunt prea mari,toate bune
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu din intrebarea omului deduc 2 variante : ori nu are si vrea sa puna o instalatie de AC,ori are si nu ii functioneaza.Presupun totusi ca se refera la prima varianta,iar raspunsurile date sunt bune.Daca se refera la a2-a(desi masina este cam veche) este topicul deschis la discutii generale si acolo gasesti multe probleme descrise si rezolvarile lor
     
  17. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Habar n-aveam ca exista fara clima...
     
  18. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    Necredinciosilor...... pana nu vede omul nu crede. Este vorba de A4 B6 si daca nu ma insel este 2003 anul de fabricatie. Masina a fost facuta pentru Polul Sud sau pentru tarile nordice. Cand am timp fac si ceva poze. Este un avant si are trapa din fabrica.:whip:
     
  19. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Eu n-am zis ca nu cred...doar ca eram curios cum arata plansa de bord si eram mirat ca exista B6 fara bizonic :p
    Ti-as fi recunoscator daca reusesti sa faci cateva poze :respekt:
     
  20. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    si eu sunt curios. :)
    mai ales ca tocmai consola este cea care atrage si e absolut superba la B6... si nu numai.
     

Distribuie pagina asta