1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor cod BLB la A4 B7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de ASU8, 27 Mai 2008.

  1. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Am o singura idee pentru tine : Schimba URGENT service-ul si mecanicii plapumari ! Aia nici dacia nu stiu sa repare ...

    P.S. - daca ai drum prin Bucuresti cauta-ma sa te ajut cu diagnoza si rezolvarea problemei.
     
  2. Lurkerzzzz 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4.2.0TDI.dld.2005
    Pai au spus sa inlocuiesc modulul plus releu ca nu stie care este defect si sa fac inlocuirea bujiilor ca din cauza lor s-a ars.

    Poza 1 modul

    123189.jpg

    Poza 2 releu

    2737746.jpg

    Aveti idee unde se afla: in compartimentul motor sau sub volan ?
     
  3. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Sub capota langa vasul de lichid frana, chiar pe margine. Vezi cum pui capacul la loc, nu vrei umezeala acolo :)
     
  4. Lurkerzzzz 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4.2.0TDI.dld.2005
    Si asa este ca din cauza bujiilor s-au ars acele relee?nustiu ce sa fac sa cumpar bujiile si modulul plus releu sau modul si releu si sa las bujiile la urma,dar daca ard iara modulu si releu ca de vina sunt bujiile.ce ma sfatuiti sa fac?
     
  5. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce modul, ce releu ? Tu ai pus poze cu 2 relee.
    Cum sa se arda releul din cauza bujiilor ? Releu actioneaza bujiile, nu invers. Asta in caz ca nu ai folosit bujii de camion care cine stie ce repercursiuni au.
    Absolut toate releele de pe masina sunt consumabile, unele se duc mai devreme, altele mai tarziu. Dar odata si odata va pica.
    Releul este exact ca un switch.
     
  7. vicentiu75

    vicentiu75 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Locație:
    Piemonte
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2017 ,cutie automata,2.0tdi 190cv,virtual cockpit
    Salut,
    Vin si eu cu o intrebare deoarece nu gasesc o supapa care sau din cauza in care imi apare eroarea P0299 la un A4 B7 2.0 TDI, 140 cp, cod motor BLB.
    Practic nu gasesc de nici o culoare acea supapa la motor si as vrea sa-mi spuneti unde o gasesc.
    Atasez si un link luat la intamplare de pe net ca vedeti supapa in cauza:

    https://www.google.it/search?q=N75+AUDI+A4&client=opera&hs=BGV&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi0xq6bzeLRAhXLcRQKHY2PAxYQ_AUICCgB&biw=1738&bih=1160#tbm=isch&q=P0299&imgrc=C0w_2TIvCnsNwM:

    Merci fain
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Reperul #25 din PDF-ul atasat.
     
  9. vicentiu75

    vicentiu75 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Locație:
    Piemonte
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2017 ,cutie automata,2.0tdi 190cv,virtual cockpit
    Merci fain.Ca sa ajung la ea cel mai bine se poate face de sus ,sau de jos pe sub masina.Supapa asta e cumva N75,si e cumva posibil sa nu am asa ceva,deoarece am tot cautat si nu este.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este sigur, ia urmeaza furtunul de vacuum ce pleaca din capsula de pe turbina. Trebuie sa ajunga la N75.
     
  11. vicentiu75

    vicentiu75 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Locație:
    Piemonte
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2017 ,cutie automata,2.0tdi 190cv,virtual cockpit
    Deci sa inteleg ca N75,este supapa aia care sau din cauza care imi apare P0299.Pe internet am vazut ca este acea supapa care se ciupeste membrana de cauciuc,si daca nu ma insel acum este un nou model de supapa.De ce in video pe youtube am vazut ca ,ca sa ajunga la acea supapa(vezi poza din link de mai sus) toti se bagau sub masina.Care e cel mai indicat loc sa caut, ca JUR ca nu am vaut nimic care sa semene.Merci
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eroarea P0299 iti poate aparea din mai multe cauze.
    Actuator turbina defect, probleme pe partea de vacuum (pompa sau furtune fisurate), valva N75, etc.
    Ti-am zis sa urmezi furtunul de vacuum ce iese din actuatorul turbinei pana la N75, este chiar asa greu ?
     
  13. vicentiu75

    vicentiu75 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2015
    Locație:
    Piemonte
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2017 ,cutie automata,2.0tdi 190cv,virtual cockpit
    Cu siguranta era de la turbina deoarece am dato jos si era praf,paletele-axul juca(ca un dinte ce sta sa cada :)),asa ca am dat jos turbina,iar daca tot sant la capitolul schimbat,vreau sa vad daca si acea supapa nu cumva are ciupita sau rupta acea garnitura,deoarece daca e sa o pot schimba acum.De aia ma intereseaza in mod deosebit sa vad unde se afla.Voi verifica azi un pic tuburile,zic un pic deoarece afara ninge si nu pot sta cu capota mult deschisa.Dar ar fi de mare ajutor daca as gasi acea supapa.Merci
     
  14. Viodavid 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2017
    Locație:
    Baia mare
    Masina:
    Audi a4 blb 2005
    Salut,
    Eu am o problema destul de gravă cred. La ralanti motorul merge bine. În schimb când accelerez începe să întrerupă și scoate fum negru. Am schimbat filtre, ulei. Faza e că nu trage motorul ci abia de la 2500 în sus merge bine. Poate cineva sa ma ajute ? Mulțumesc
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu te poate ajuta nimeni. Sunt sute de cauze pentru problema ta. Fa niste investigatii complexe. Citeste topicul asta integral si celelalte din aria asta despre motorul 2.0 TDI si pune in aplicare tot ce scrie in aceste topicuri.
     
  16. Viodavid 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2017
    Locație:
    Baia mare
    Masina:
    Audi a4 blb 2005
    Pe partea electrica nu am nici o eroare, azi am schimbat injectoarele și nimic. Urmează sa mi ajungă debitmetru. Am controlat alimentarea ,vacuum și nimic.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Scrii degeaba, sunt sute de motive pentru problema ta. Fa ce ti-am spus eu si poate ai noroc si ii dai de cap.
     
  18. ioanidis84

    ioanidis84 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2014
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi cag
    salut...
    stie cineva s a imi zica daca la un audi a4 pot inlocui motorul 2.0 tdi BLB 16v 140 hp cu un motor skoda octavia 2.0 tdi 16v BKD 140hp?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La Audi, BKD-ul a fost pus doar pe A3. Nu mi-as bate capul cu asa ceva.
    De ce nu cauti alt BLB ?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    ioanidis si cum vrei tu sa montezi un motor transversal - cel cod BKD - pe o masina care are montate doar motoare longitudinale ? Nu iti da cu virgula ? Sa nu mai mentionam diferentele uriase constructive din sute de puncte de vedere. Repara motorul, indiferent de costuri si lasa experimentele. Oricum nu aici este locul acestei discutii asa ca nu mai continua cu acest subiect. Multumesc.
     
    nae77 apreciază asta.

Distribuie pagina asta