1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor cod BPW la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de mircea911, 11 Sep 2012.

  1. Gabriel b7

    Gabriel b7 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 b7 motor bpw 140cp an 2007
    Mulțumesc de răspuns dar tocmai am scris ca am fost la mecanic și el zice ca cel mai probabil e de la injectoare sau turbina și pana nu pică ceva el nu poate sa ma ajute. Eu sunt de părere ca trebuie sa acționez acum când a apărut simptomul. Am scris pt a vedea dacă a mai avut cineva aceasta problema.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce scrii fara sa citesti, pentru ca sa te asiguri tu, ca nu s-a mentionat nimic despre problema ta pe forum ?
    Intelege ca problema care o ai nu o sa o rezolvi pe forum, asta daca nu s-a mai mentionat o metoda de remediere.
    Inca ceva si pentru cunostinta ta generala: orice rateu in admisie sau pe evacuare inseamna probleme la motor: supape care nu inchid-deschid, culbutori nereglati, supape nereglate si asa mai departe. Cine ti-a facut interventia la motor, mentionata anterior, iti spun eu ca nu a verificat tot si nu a schimbat tot ce trebuia pe acolo.
     
  3. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Fix așa face și al meu, pe la 1900-2000 da un rateu scurt, faza e ca nu se întâmpla foarte des, de 2 ori pe săptămâna. Am fost la 3 mecanici, nimeni nu știe. Toți au zis sa merg cu ea pana ce pica ceva. Dar cred ca ar trebui rezolvat cât mai repede. Nu as vrea sa ma duc cu mașina la mare și sa rămân cu ea la mijlocul drumului. Am schimbat Ax cu came și degeaba. Motorul nu mănâncă ulei, consum e ok, in afara 6,4-6,7 . Pe tester îmi arată sonda Lambda, cred ca de acolo ar fi problema, din ce am citit eu pe net, motorul poate da rateuri din cauza acesteia. Săptămâna viitoare voi schimba sonda, voi reveni cu un răspuns. Și injectoarele sunt in stare buna, au fost verificate
     
  4. Gabriel b7

    Gabriel b7 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 b7 motor bpw 140cp an 2007
    Te rog sa ma anunți dacă dispare problema. Tot la săptămâna îmi face și mie. Exact aceeași problema avem. Ai făcut o diagnoza ? Poți atașa eroarea cu codul ? Mulțumesc.
     
  5. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Am doar o eroare pe motor care este de la sonda Lambda. Este ceva legat de noxe, din câte știu eu sonda se verifica la 30-40 mii de km. De la aceasta sonda am înțeles ca motorul poate da rateuri, consumul poate fi mai mare și turația la relanti sa nu fie constanta. E ciudat faptul ca se întâmpla pe la 1900 turații, și nu se întâmpla des. O sa schimb sonda aia, am văzut ca una de la Bosch e 450 de lei. Însă o voi schimba săptămâna viitoare și voi reveni după cu un comentariu
     
    Gabriel b7 apreciază asta.
  6. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Am tot citit pe forum despre aceasta problema “smuncituri de la 1800-2000 ture” se pare ca foarte mulți au avut aceata problema. Iar principala problema a fost egr-ul. Ar trebui înlocuit egr+asv, și de verificat supapa de vacum de pe galerie, iar problema o sa fie rezolvată. Uitați cum arată egr-ul meu. Pe lângă sonda lambda, voi schimba și egr și asv. Gabriel îți sugerez sa faci același lucru, schimba egr, dacă ai bani și de asv e perfect, și o sa scapi de acele întreruperi.

    P.s credeți ca acest egr mai este funcțional ?
     
  7. Gabriel b7

    Gabriel b7 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 b7 motor bpw 140cp an 2007
    Mulțumesc pentru răspuns
     
  8. Stoita Vasile

    Stoita Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 1.9 2002
    Ai reușit să afli domnu, ce a fost? Și eu am exact acelasi sunet
     
  9. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Am schimbat azi egr-ul si nu mai am probleme. Pe tester nu apare nimic, am luat un egr si i-a scazut si consumu + ca a disparut acel rateu
     
  10. Gabriel b7

    Gabriel b7 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 b7 motor bpw 140cp an 2007
    daylight91
    Îmi poți spune ce cod de piese aveai pe mașina și ce ai cumpărat ? Eu am 038131501 AD v250 și ăștia de la magazine mi-au dat 038131501 BH v100. Mi-a fost teama sa-l montez, având in vedere ca e electric.
     
  11. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Am luat egr-ul de la dezmembrări, același cod de motor. Prima data a vrut sa îmi dea un egr pentru 2 axe, însă nu era bun. Îți trebuie egr electric pentru un singur ax. Acum sunt cu el in probe, dar o sa îmi cumpăr unul luni. De la pierburg parca, 10 milioane. Iar sunetul ăla metalic îl aveam și eu, parca se freca ceva, iar mecanicul a zis ca e de la galerie ca nu deschide bine egr-ul meu. Cum am pus egr-ul asta, a dispărut și acel sunet metalic și acel rateu.
     
    Gabriel b7 apreciază asta.
  12. Stoita Vasile

    Stoita Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 1.9 2002
    daylight91
    Și a dispărut sunetul ăla de "frecare"? Care se aude așa urât. Îmi poți spune dacă ți se auzea la fel ca la mine, în videoclipul ăsta ?

     
  13. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Da, se auzea exact la fel. Eu credeam ca e turbina dar nu era. E de la galerie pentru ca egr nu deschidea cum trebuie. Țin sa precizez ca pe tester nu aveam nicio eroare. Caută prin dezmembrări un egr de proba sa fie electric și pt un singur ax cod de motor bpw ca e singurul dacă nu ma insel
     
    Stoita Vasile apreciază asta.
  14. Stoita Vasile

    Stoita Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 1.9 2002
    Cam așa arăta EGR-ul meu când l-am demontat. Eu l-am curățat, dar poate nu mai lucrează cum trebuie
     
  15. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Așa arată egr-ul meu, l-am curatat foarte bine, arată ca nou și totuși nu funcționa.
     
  16. Stoita Vasile

    Stoita Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 1.9 2002
    Pfa.. Mersi fain domnu. O să încerc și eu cu un EGR nou. Că mă chinui cu ea de 5 luni așa.
     
  17. daylight91 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2019
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0 BPW
    Eu ma chinuiam de 3 luni, îmi era și frica sa fac un drum lung cu ea. Îmi făcea exact ca in filmulețul tău, cum acceleram un pic se auzea acel zgomot + rateu, mi-a rămas pe creier. Caută un EGR de la dezmembrări ca sa îl pui de proba, asta pe care l-am luat, era un pic înfundat, așa l-am pus și merge perfect. Însă îmi voi lua unul nou ca sa știu una și buna, te sfătuiesc sa faci la fel.
     
  18. Stoita Vasile

    Stoita Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 1.9 2002
    Mersi mult de sfat. Am fost la vreo 5 mecanici cred și toți cu alte idei, cu alte probleme. Toți ca e turbina. Și ca să le demonstrez că nu e turbina am desfăcut-o în bucăți și le-am dus-o să o vadă, și după aia niciunul nu mai știa din ce poate fi. O să încerc cu un EGR din dezmembrări să văd dacă se schimbă ceva, cred că pe luni o să fac treaba asta. Te anunț oricum, orice ar fi. Mersi de sfat
     
  19. Chira.vasi

    Chira.vasi 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2019
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 b7 2.0 bpw 2005
    Turbina defectă...deși nu avea joc la ax imi băga ulei in admisie...dupa rectificare (1.000 de lei în Suceava) a disparut zgomotul. La câteva zile a picat egr-ul (blocat pe inchis) masina trăgea foarte greu si fum prăpăd în urma. Pe moment l-am obturat cu o saibă oarba si i-am scos mufa. Momentan masina trage foarte bine, consum 8-9 l/100 oras cu eroare in bord ( spirala +robinet). Deoarece este electric si nu e recomandată curățarea voi cumpara unul nou. Bafta!
     
    Ultima editare: 9 Iun 2019
  20. Gabriel b7

    Gabriel b7 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi a4 b7 motor bpw 140cp an 2007
    Salutare! Revin cu rezolvare la problema mea cu rateul la 1800-1900rpm. Am schimbat egr ul și am scăpat de rateu, dar acel zgomot/frecare încă o mai am dar nu se mai aude atât de pronunțat și acum se aude la decelerare... cred ca v-a trebui sa curat și turbina, deși nu știu cum
     

Distribuie pagina asta