1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

My 2010 B8 - A4 legacy

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de george, 30 Oct 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    @Marius : Vaiiii ce ai facut :))) Sper sa nu ma razgandesc acum si sa vreau iar spatele de S4 :))
    Am vazut ceva in "Y" care ar merge pus pentru quad tips ca la S4 dar cred ca am localizat si tipsurile perfecte ca sa arate ca in pozele de mai sus. Sunt in poza cu inimioarele :)))
    Te sun mai tarziu sa imi dai mai multe detalii ;)

    @Robert : sper sa rezolvi si tu cat mai repede aspectul asta :yes:

    @Catalin : si eu sunt de parere ca 9 cm ar fi suficienti. Acum urmeaza sa ma hotarasc asupra formei ...

    @Lucian : Motorul, la fel ca si jantele sunt programate la anul. Cred ca vor fi suficienti 180 CP pentru a invarti rotile pe 18'' pe care le am in gand :racer:
     
  2. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Ultima editare de un moderator: 4 Oct 2012
  3. dnutz

    dnutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2010
    Locație:
    Helsinki
    Masina:
    A4 B8 1.8T 215CP ABT
    Salut George,

    Nu am mai intrat de ceva timp pe aici...m-au terminat astia la munca:).
    Super tari schimabarile....O sa te opresti cand iese un A6?
    Numai bine!!
     
  4. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Georgeee, o sa vreau eu ornamentul de plastic de s line din bara spate...sa imi dai doar un pm cu pretul, sa vedem daca ne putem intelege...:)
     
  5. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Din cate vad la evacuarea de 3,0 nu are toba de mijloc, sau este situata mai in fata catre motor?
     
  6. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Nu are toba intermediara
     
  7. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    @ Marius : pana la urma m-am hotarat si azi am dat comanda pentru difuzorul spate de 3.0 TDI Sline, urmand sa aleg cand va fi gata 2 tipsuri rotunde pentru a le inlocui pe cele care sunt acum pe evacuare.
    Am renuntat la ideea de a avea cate 2 tipsuri pe fiecare parte din simplul motiv ca a devenit ceva destul de comun.
    Multumesc inca o data pentru evacuare si pentru sfaturile date ;)

    @ Dan : sper sa ma opresc mai repede pana o transform in A6 pentru ca e prea mare A6-le pentru mine :)) Ma multumesc totusi cu un A5 :))
    Tu ce faci ? Ai mai facut ceva la masina ?

    @ 11 TUN : intr-adevar evacuarea asta nu are si toba intermediara. Dar daca voi simti nevoia o voi putea pune pe cea care am avut-o pe masina initial fara sa fac nici o adaptare.

    Miercuri la pranz imi vin ultimile piese necesare montarii evacuarii asa ca saptamana asta sper sa o pot urca pe masina.
    Va voi da detalii si poze atunci :)
     
    Ultima editare: 8 Oct 2012
  8. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Evacuare 3.0 TDI

    De astazi B8-ul a suferit o noua modificare de aspect asa ca incet incet arata fix cum imi doresc.
    Aceasta modificare a fost posibila cu ajutorul lui Marius caruia ii multumesc din nou pentru evacuare :thumbs-up:

    Piese necesare sunt :
    - evacuare dubla provenita de pe A4 B8 sau A5 motorizare 2,7 sau 3.0 TDI ( nu conteaza s-ar parea ca e sau nu quattro )
    - 1x 8KO 804 172 - scut termic toba dreapta
    - 4x N 907 965 02 - clipsuri scut
    - 1x 8KO 253 144 M - suport cauciuc prindere toba
    - 1x 8K0 807 521 D 1RR - difuzor Sline pentru motoare 2.7 sau 3.0 TDI

    Asa cum am facut la fiecare retrofit, piesele au fost comandate de noi direct de la reprezentanta Audi.

    Noroc ca la B7 am bancheta rabatabila si am putut transporta evacuarea :)) dar sigur am atras azi cateva priviri cu primul B7 cu 3 tobe de esapament :))

    Voi reveni in scurt timp cu poze de la montaj, rezultatul final si impresii :racer:
     
  9. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Arata bine B7`le cu trei tobe.
     
  10. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Modificare evacuare

    Desi evacuarea nu prea era pe lista mea de modificari, se pare ca am facut-o si pe asta si chiar imi place cum arata !

    Totul a mers foarte usor in inlocuirea evacuarii si daca nu era diferenta de diametru intre evacuarea mea si cea de 3.0 TDI Quattro puteam spune ca totul a fost plug & play.

    Problema a fost rezolvata foarte simplu asa cum o sa vedeti si din poze prin sudarea pe evacuarea de 3.0 TDI a unei bucati de legatura din evacuarea de 2.0 TDI.
    S-a renuntat totodata si la toba intermediara si desi nu am apucat sa merg prea mult, nu cred ca o voi mai pune pe masina vreodata.
    Nu am observat vreo diferenta de zgomot nici din interiorul masinii si nici din exterior iar accelerarea se face la fel ca inainte. De consum nu pot spune nimic inca pentru ca e prematur sa trag o concluzie dupa cativa km parcursi. Din pacate vremea la Bacau nu e prea prietenoasa asa ca nu o sa pot veni cu un feedback complet pana nu scap de ploaie ...

    Nu cred ca mai este deocamdata ceva de comentat, dar daca voi considerati ca am sarit ceva, intrebati-ma :)

    Enjoy :icon_thumright:
     
    lowlife apreciază asta.
  11. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Frumoasa rau, bravo....evacuarea o schimba mult.
    Nu te-ai gandit totusi la niste jante pe 18" si o suspensie sport de fabrica? Astea ar transforma complet masina !

    Spor in continuare
     
  12. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Jantele pe 18 sunt programate la primavara dar daca voi prinde pana atunci vreo oferta de nerefuzat le voi cumpara mai repede. E pacat sa ma grabesc sa cumpar acum jante cand in vreo 2 saptamani trec oricum la jantele de iarna ...
    Suspensia sport de fabrica sigur nu va fi pentru ca am mers cu un B8 cu asa ceva si nu prea m-a incantat, dar nu voi spune nu la niste arcuri Eibach.

    Tu cum stai cu cautarile ? Pe ce ai mai pus ochii ?
     
  13. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    E o idee buna si cu arcurile.
    Eu tot caut, dar sunt numai mizerii prin Romania, toate masinile sunt fie umblate la km, fie au fost implicate in accidente si reparate la colt de strada. Prin Franta am cautat, dar aici se cam dau la km putini si sunt prea scumpe pentru bugetul meu. Mai caut, ce sa fac....
     
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Dar sa stii ca arata chiar bine!
    Felicitari!

    Un lucru e bun, la B8 nu mai difera traseul evacuarii in funtie de tractiune se pare!
     
  15. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    foarte frumos a iesit !!!!!!!

    felicitari domnu george !
     
  16. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    big like ;)
    2 tips-uri mai cromate si ai pus cireasa pe tort :P
     
  17. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    @Mihai : Multumesc, si mie imi place cum arata!
    Banuiesc ca singurul lucru de care trebuia sa tin cont acum era doar de motorizarea diesel vs. motorizarea pe benzina. In rest, asa cum ai vazut si tu traseul s-a potrivit bine chiar daca eu am tractiune fata si evacuarea a provenit de pe un quattro.

    @Robert : Multumesc Robert! tu ti-ai mai gasit pana la urma evacuare ?

    @Marius : Si mie imi place foarte mult si pot spune ca e schimbat total spatele masinii dar cu toate astea nu sunt inca 100% multumit :) Ai sesizat perfect ce lipseste si voi lua masuri ca sa apara acolo 2 tipsuri cromate cu un diametru mai mare decat ce e acum pe masina. Daca nu gasesc aici la BC te sun sa vedem ce solutie imi pot da cei de la TopGear ...

    Am reusit si am mai adunat cativa km de cand am montat noua evacuare si cred ca in afara de efectul vizual nu s-a modificat nici un parametru.
    Parca dupa 2500 rpm sunetul produs de evacuare e altfel, dar se poate foarte bine sa fie putin placebo :) Voi mai analiza "problema" zilele care urmeaza.
     
  18. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    inca nu.....astept stopurile maine/poimaine.....si dupa ma hotarasc ce fac...
     
  19. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    Salut george.Felicitari pt toate retrofit-urile ce ti le-ai facut,masina arata prea tare cu noul difuzor :) Imi place ca de fiecare data cand iti pui cate ceva la masina pt ca dai foarte multe detalii si pe viitor pe mine cel putin ma vor ajuta foarte mult.Incetu cu incetu sper sa reusesc si eu sa schimb un pic masina.Deja am bagat 2500 de euro in ea si inca mai am pe lista o gramada de chestii.De fiecare data cand am timp si intru pe site mai gasesc cate ceva sa-mi pun pe masina.Pana la sfarsitu lunii vin si eu cu niste poze si sa ma ''laud'' cu ce mi-am pus pe masinuta mea.Zic sfarsitu lunii pt ca abia atunci imi ajung jantele,cauciucurile si stopurile.Cu jantele ti-am luato inainte :) Parerea mea ca dupa ce iti pui si jante o sa schimbe cu totu masina.Multi km fara probleme iti doresc.
     
  20. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Bravo George! Arata f bine. Mai iei si jante si ai facut cam tot ce trebuie; nu de alta dar eu am ramas in urma cu modificarile. :racer:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta