1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

My Audi A4 B6

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de ovimatrix, 19 Mar 2011.

  1. ciprivw 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 163CP S-line
    Poti pune si sampon sau doar spuma activa?
     
  2. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Daca te referi ca in lance...atunci da, poti pune ce sampon sau spuma vrei tu. Din cate stiu eu nu se recomanda spuma activa la masina. Dauneaza grav lacului datorita ph-ului activ. Eu iti recomand o spuma cu pH neutru, de asemenea iti recomand sa folosesti spuma Magifoam (exact asa se numeste) deoarece eu am ramas foarte impresiona de ea. Am folosit mai multe spume insa asta se vede ca e de o calitate ceva mai inalta fata de spumele/sampoanele care le gasesti prin supermarket-uri si are si un miros foarte placut (de banane).
     
  3. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Se pare ca de astazi, oficial, masina "nu mai este buna" de vanzare. Cum am observat ca pe la noi in Romania mentalitatea e sa aibe sub 200.000 de km (chiar daca ea ii are, sau chiar mai multi, si sunt da-ti inapoi) astazi masina tocmai a implinit cei 200.000 de km.
    De asemenea a primit si o revizie ca atare.
     
  4. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Abea astept ziua de maine :)

    [​IMG] [​IMG]
     
  5. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Ca tot ziceam ca masina are 200.000 km, am zis sa o rezolv si pe asta

    [​IMG] [​IMG]

    cu ocazia asta ii datorez inca o data multe multumiri colegului nostru nucugheri pentru ajutoru si rabdarea acordata in ajutor.
     
  6. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    In sfarsit am reusit si eu dupa aproape 1 an de zile de asteptari sa duc masina la un proces de detailing complet la exterior. Desi vremea nu mi-a prea permis niste poze mai de calitate pt moment trebuie sa ma multumesc cu ce am :).

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Cam asta e tot pentru moment. Eventual o sa mai revin cu poze dupa ce face detailar-ul prezentarea ei din timpul procesului, pentru amatorii de acest gen.
     
  7. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    frumoasa lucrare, astept detalii :-)
     
  8. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Asa am zis si eu :). Dupa cum am promis am revenit cu procesul detaliat in care s-a lucrat la ea.
    Insa ca sa nu mai scriu eu inca o data acelasi lucru voi lasa aici link-ul cu prezentarea lucrarii http://www.detailing-club.ro/forum/showthread.php?t=6962.

    @F33lings pacat ca nu am fost inspirat mai repede sa iti fi citit topicul cu masina ta ca am obs. ca esti din Arad si tocmai acolo am fost cu masina la detailing. Tipu e din Arad si probabil ti-as fi putut-o arata life masina nu din poze :).

    Una peste alta, cu o asa lucrare astept sa treca Pastele si urmeaza sa imi intaresc arsenalul de produse pe masura lucrarii pentru o ingrijire cat mai corecta. Astept sa mai adun niste banuti dupa sarbatori apoi urmeaza facuta o comanda serioasa deoarece acuma ca a fost "curatata" tine de mine cum o ingrijesc pe viitor ca sa nu mai ajunga in starea care a fost.
     
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Super munca!Felicitari prietenului tau!As vrea sa gasesc si eu pe cineva in Bucuresti care sa lucreze de aceasta maniera.Din pacate sunt putini cei care depun astfel de efort.Poti sa ne spui cam care este pretul real (nu cat te-a costat pe tine deoarece nu e relevant, fiind prieteni) pentru o astfel de operatiune ?
     
  10. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Da, desigur pretul cat l-am dat eu nu e relevant si chiar daca mi l-ai fi cerut si nu ai fi specificat acest lucru l-as fi specificat eu. Insa aici cu pretul este relativ. Din cate stiu orice detailer de obicei care se respecta nu poate sa zica un pret fara a face o constatare a masinii. Stim bine ca unele is mai putin afectate, altele mai grav afectate (gen cum e a mea) si de aici rezulta si pretul deoarece cu cat e mai putin afectata cu atata necesita mai putine maini de polish iar cu cat e mai grav mai multe (ca idee la mine in unele locuri au fost nevoie si de 5-6 maini, din cate am inteles, pentru a putea corecta zona respectiva). Ca pret de referinta din ce am vorbit cu el a zis ca ar cere undeva la 500 lei la una care nu e grav afectat lacul si spre ex la una care e grava undeva la 700 lei si aici desigur vorbim de o masina normala (berlina), daca e jeep sau clasa mai mare pretul creste. In Deva am intrebat la o firma de asa ceva si am inteles ca si ei au zis ca e intre 800 si 1000 lei, depinde cat de grav e, dar aici nu mai tin minte daca includea si curatat jante, polish faruri + stopuri sau doar efectiv caroseria. Un alt pret de referinta poti sa il iei 200 lei curatat jante asa cum le-ai vazut pe a mele in prezentare la o persoana necunoscuta. Probabil un pret per total sa fie intre 1.000 si 1.5000 (caroserie, jante, faruri, stopuri) insa pretul este doar o parere personala cel mai bine vorbesti cu un detailer ca sa iti poti face o idee mai corecta deoarece eu cum nu lucru in asa ceva si nu am de unde sa stiu :) doar am spus o parere care poate fi gresita sau corecta.
    Desi nu lucra de mult in asa ceva si e mai la inceputu drumului ceea ce m-a impins sa merg la el a fost increderea, cunostintele pe care le-a acumulat si vointa de a lucra mai ales fiind o persoana tanara. Stim cu totii cum e atunci cand esti tanar si lucrezi ceva ceea ce iti place, parca esti nerabdator sa o faci si sa ii acorzi toata atentia. Am obs. ca are si foarte multa rabdare pe care eu recunosc ca nu o am. Sa stai 12-14 ore pe zi sa bibilesti la o masina cred ca aici nu ar fi punctul meu forte. Si nu in ultimul rand rezultatul muncii pe care l-a depus pe cele 2 masini personale a le lui. Insa fiecare cu ce ii place.
    Ca idee o sa vorbesc cu el sa imi deie o lista de persoane care fac asa ceva ca e imposibil sa nu existe prin Bucuresti mai ales de pe site-ul respectiv care sa nu le fie apreciata munca pe care au facut-o in trecut in acest domeniu.
     
  11. TylerDurrden Banned

    Înscris:
    28 Apr 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audiless. :D
    Mulțumesc de aprecieri. A fost o plăcere să lucrez pe mașina lui Ovidiu chiar dacă volumul de muncă mi-a surprins așteptările, a meritat. Reacția sa după ce i-am predat mașina a fost una de mare UȘURARE, știind că e mai pretențios din fire. Mulțumesc că ai avut încredere în mine Ovidiu. :rockwoot:
     
  12. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    CAnd ma uit la masina ta, ca si la alte b6`uri care le`am vazut imi vin in minte doua cuvinte : Fresh and clean :)
    Arata foarte bine, si culoarea si folia o imbraca si mai bine . Tine`o tot asa.
     
  13. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Multumesc pentru aprecieri. Si tie Tyler pt munca depusa, stiu ca ai muncit la ea nu gluma si cred ca se si observa.
    Acuma treaba cu folia e cu 2 taisuri. Unora le place altora nu. Insa stim cum totii cum e, fiecare cu gusturiile lui :-). Ce imi place foarte mult acuma e culoarea masinii care dupa detailing iasa si mai mult in evidenta (mai ales la soare, acel visiniu). Sper si eu sa o tin cat mai mult asa :).
     
  14. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Frumoasa jucaria ta, bravo pentru daruire :D
     
  15. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Dupa cum ziceam ca trebuie intarit arsenalul pt intretinerea pe viitor azi a sosit comanda cu bunataturi.

    [​IMG]
     
  16. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Se pare ca nu am mai postat de multa vreme pe aici si cum azi nu am avut de lucru (pana pe la 4) am zis sa imi fac :). Asa ca de dimineata m-am pus pe treaba sa pregatesc masina pt iarna cu 2 straturi de ceara daca tot am avut ocazia sa prind vreme buna afara (ca dupa aceea cine stie cum o fi).
    [​IMG]
    aici deja incercam sa grabesc putin procesul ca soarele imi devenea "inamic" in situatia dată. Asa ca dupa spalare zis si facut....

    [​IMG]
    si dai pe treaba...apoi a iesit asta...
    [​IMG]
    [​IMG]

    Apoi pentru final am dat si cu un strat de dresing pt cauciucuri cu un produs de la Chemical Guys
    [​IMG]
    si rezultatul
    [​IMG] [​IMG]

    Apoi rezultatul final (total)...
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    Din pacate lucra astea la drumuri la noi pe strasi si in ultimele 2 poze deja am luat tot prafu pe talpa rotii :motz:
     
    Ultima editare: 29 Sep 2014
  17. Alex alex

    Alex alex 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Craiova - Slatina
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0 2007 3.0 ASB Audi a4 , awx 1.9 131 cp , 2001
    Ce sa ma zici......impecabail...:)
    Uitandu-ma la masina ta mi-am dat seama cat de bine ar da si pe a mea niste jante ca ale tale si eleronul ala micut :)
     
  18. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Ms :). Pai si ce mai astepti ? treci la treaba ! si sincer sa fiu si mie eleronul acela mi se pare ca da cel mai bine pe modelu asta de masina. E micuţ si gingaş nu badaran gen cel de RS4 care nu imi place de nici o culoare. Dar asta e doar parerea mea proprie.
     
  19. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Si se pare ca saptamana viitoare incepe distractia....

    [​IMG]
     
  20. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Misiune indeplinita. Acuma totul este brand new.

    [​IMG]

    [​IMG]
     

Distribuie pagina asta