1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

My new A8 D2

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de gavryus, 29 Apr 2013.

  1. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    @audi66: cred ca Evo-X nu o sa mearga. El are lupe de 2.5, daca nu ma insel. La fel ca ale mele la V8 ‘99. Poate FX-R. Voi ce ziceti?

    Iata ce zice retrofitlab: “The xenon headlights use the Bosch single xenon, they can be replaced without opening the headlight with our MH1 kit.”

    https://www.retrofitlab.com/xenon-koplamp-database.html?#audi
     
    gavryus și bobalex18 apreciază asta.
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca are de 2.5”, sa ia Morimoto.
     
    gavryus apreciază asta.
  3. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Morimoto i-am recomandat si eu. Sunt pe 2.5 si am vazut montate si in alte locuri cu rezultate bune.
    Dar e nitel de munca cu ele
     
  4. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Nu se găsesc proiectoare "morimoto" nicăieri în Europa, ci doar în U.S.A. Și ca să fie treaba și mai clară: și proiectoarele "morimoto" din U.S.A. și cele de la RTL provin tot din China. Toate sunt din China.
    În plus, recomand evitarea oricăror proiectoare cu alt tip de bec decât d1s, d2s, d3s sau d4s.

    s8
     
  5. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Nu inteleg care-i baiul cu China. In device-urile cu care scriem aici sunt peste 80% piese facute in China. Si sunt foarte bune. Acu, ce sa facem daca Audi nu face si “projectors”.

    Eu nu am reusit sa gasesc un articol care sa ma convinga care-i diferenta intre Morimoto si cele vandute de RTL. Asa ca am luat de la RTL. Erau in UE, etc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    gavryus apreciază asta.
  6. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Multumesc tututor pentru sfaturi. Lupele mele sunt intr-adevar de 2.5, deci EvoX-R nu se potrivesc. Mai astept cu cele de la Bosch atunci, imi fac temele si vad ce presupune un retrofit la bi-xenon. Revin cu update
     
  7. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Am vrut să arăt faptul că toate acele proiectoare provin din China și sunt foarte bune. Cei de la TRS și RTL doar își pun un adaos nesimțit de mare.

    On topic: recomand adaptarea proiectoarelor evox-r 2.0 prin modificarea suportului farului.

    s8
     
    gavryus și Gabriel Popa apreciază asta.
  8. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Nu am mai postat de ceva vreme. Am luat legatura cu cei de la retrofitlab si se pare ca cea mai simpla varianta pentru upgrade-ul la bi-xenon ar fi proiectoarele mini H1. Asa ca in saptamanile trecute mi-am comandat tot ce am nevoie pentru retrofit(proiectoarele, becurile, adaptoarele). Urmeaza sa imi fac timp sa le montez. Intre timp mi-am facut curaj si am desfacut sticla de la un far ca sa o curat pe interior, rezultatul este satisfacator, diferenta mare intre cel curatat si cel care urmeaza sa fie. Dupa toata povestea asta va urma si un polish al farurilor si lucrarea va fi oficial incheiata.

    In alta ordine de idei ne pregatim pentru sezonul cald :). Saptamanile ce urmeaza voi duce si jantele de S8 la reconditionat si va trebui sa imi caut si doua cauciucuri pentru ca unul din ele este rupt destul de rau pe margine(a fost atins de o bordura).

    Niste poze de ieri. Se vede aici si diferenta intre farul de la sofer(cel curatat) si cel de pe partea pasagerului.
     
    Tudor.r, Chriss_Deejay, tavicosma și alți 5 apreciază asta.
  9. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Ce dor mi-era sa vad D2-ul tau. Ma bucur ca ai ales calea de reconditionare. Din cate am citit si eu cred ca ti-a venit kit complet de adaptare. Deci, munca va fi simpla si nimic nu se compara cu ceea ce iese din mana ta.

    Enjoy!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    gavryus apreciază asta.
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Nebunie mașinuța asta a ta :applaus:
    Las' ca mă fac eu mare și îmi cumpăr una :drool:
    Ți-a ieșit bine lucrarea, am și eu asta in "to-do list" vorbisem cu cineva de prin imprejurimi să mă ajute.
     
    Gabriel Popa și gavryus apreciază asta.
  11. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    @Gabriel Popa nu am chiar tot kit-ul :) Am trisat putin, ca sa zic asa. Am luat legatura cu ei, mi-au recomandat un kit complet dar nu l-am comandat pe ala ci am comandat eu pe rand de la noi tot ce am nevoie(inspirat de kit-ul lor). Singura piesa din puzzle pe care inca nu o am sunt adaptoarele de prindere a proiectoarelor, dar alea nu le gasesc nicaieri asa ca o sa ma incapatanez pana la capat si mi le confectionez eu de la zero.

    @Cosmin ZKG Multumesc, daca ai nevoie de sfaturi cu privire la faruri - cum sa demontezi sticla, cum sa o pui inapoi, etc, sa nu eziti sa ma intrebi ca te ajut. Lucrarea nu este una foarte complicata, trebuie doar rabdare, si nu cred ca duci tu lipsa de aia :)
     
    Cosmin ZKG și Gabriel Popa apreciază asta.
  12. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Zilele trecute am avut o patanie nu tocmai placuta. Eram in trafic cand dintr-o data mi s-a aprins martorul de la baterie, semn ca alternatorul nu mai incarca cum trebuie. Masina este momentan in service, astept astazi noul alternator ca sa rezolv problema. Cu ocazia asta am inlocuit si vechea baterie pentru ca dadea semne de oboseala si ea. Sper sa o recuperez maine ca deja mi-e dor de condus :)

    In alta ordine de idei, am gasit in weekend ceva interesant ce mi-ar placea sa pot monta si eu pe masina mea(ramane de vazut ce modificari presupune pentru ca nu gasesc kit plug & play).
    Aici este filmuletul:



    E vorba de un display color mai demn de 2018 care vine la pachet cu o serie de functionalitati neincluse in versiunile standard. Aviz @Gabriel Popa si celorlalti posesori de C5 facelift. Pentru A6 C5 au kit complet din ce am vazut eu.

    Link-uri:
    * https://www.drive2.ru/o/b/2998051?page=0 - e in rusa, se poate folosi translate
    * http://colormfa.ru/en/
     
    stefan550, Gabriel Popa, tavicosma și alți 3 apreciază asta.
  13. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Da, confirm. O sa ii pun si eu lui Johnnie(1.8T) mai intai, ca tot i-am luat ceasuri cu FIS. Daca se comporta bine, o sa-i pun si lui Freddie (2.7T). Este un tip la Ploiesti care monteaza. Teoretic merge si la tine. Grupul facebook unde poti vedea comunitatea se numeste “3DColorMFD”.

    Singura problema a acestor display-uri este ca operatiunea poate deveni ireversibila in sensul ca se trag niste fire ce implica intreruperea celor existente sau legarea la ele in niste puncte. Daca nu e facuta cum trebuie (pini, mufe, etc.) intoarcerea la default s-ar putea sa nu fie simpla. Si ne-ar putea aduce ceva batai de cap.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 2 Apr 2018
    gavryus apreciază asta.
  14. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Bravo! Felicitări!
    E cea mai frumoasă mașină, în opinia mea, făcută de Audi vreodată!
    Să te poarte sănătos în continuare.
     
  15. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    @Gabriel Popa, merci de tips, am si trimis request sa intru pe grup. Nu m-ar deranja faptul ca operatiunea este ireversibila, atata timp cat cel nou isi face treaba cum trebuie :) In cel mai rau caz, daca se doreste trecerea la default din nou banuiesc ca se poate monta alt instrument cluster compatibil, cu display-ul stock

    @borsy Multumesc!
     
    stefan550 și Gabriel Popa apreciază asta.
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Foarte frumoasa partea cu display-ul. Arată foarte multe informații și se încadrează perfect in bord. Parca as vrea și eu. Mașina este in continuare superba!
     
    gavryus apreciază asta.
  17. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Gabriel, cine monteaza in ploiesti?
     
  18. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    DonDoneL apreciază asta.
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    DonDoneL, Lucian189 și gavryus apreciază asta.
  20. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Într-un final am reușit sa îmi fac timp și am curățat și cel de'al doilea far după care a urmat montajul proiectoarelor bi xenon. Diferența este mare(in bine) comparativ cu cele de dinainte. Urmează sa primesc săptămâna viitoare spălătorul de la farul din partea stângă pentru ca e crăpat și senzorul de self leveling de pe puntea spate.

    Postez și niște poze însă calitatea nu e tocmai ok
     
    bobalex18, tavicosma, mihaicristian și alți 5 apreciază asta.

Distribuie pagina asta