1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ornamente / Bandouri inferioare usi/portiere la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de badea_dragos, 24 Mar 2008.

  1. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    A schimbat cineva ornamentele de la manerul portierei la B5,facelift? Are vreun sistem de prindere cu clikuri,sau este lipit si nu se poate schimba?
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Are o siguranta pe care trebuie sa o glisezi in lateral iar ornamentul ala cade pur si simplu.
    Ridica de maner putin si acum ar trebui sa vezi siguranta metalica in partea superioara, apoi ia o surubelnita subtire si incearca sa impingi siguranta spre spatele masinii (sau spre fata, vezi si tu unde merge ca nu mai tin minte).
     
  3. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Ok,multumec Ovidiu.Daca se pot schimba as vrea sa le inlocuiesc,pentru ca ale mele sunt jupite si cam urate,nu stiu de ce s-au facut asa.
     
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Daca vrei iti fac eu o poza cum sa nu o dai jos. Cand am luat masina am observat ca aceea clapeta are o urechiusa rupta si tare usor se ia jos..
     
  5. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Daca vrei Cosmin,ar fi un lucru bun,multumesc.
     
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Nu pot nici cum sa postez pozele pe forum folosind telefonul..
     
  7. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Cineva incerca sa-mi explice ca trebuie demontata fata de usa si pe acolo se scoate ornamentul ala.
     
  8. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ornamentul acela "clips" sau cum vrei sa-l numesti e pus pe o clapeta de plastic , nu are nimic deaface cu fata de usa din interior..

    Daca ai o adresa de email , watsapp iti trimit pozele cu acel clips dat jos sa vezi ca e montat cu cap acolo. Daca tragi de maner o sa se vada doua urechiuse care is prinse de aceea clapeta de plastic..
     
  9. kylexyt 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2013
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    A4 B5, 1.9, 2000
    Unde se gasesc de cumparat aceste ornamente, mie unul imi lipseste ce de la usa soferului si la dezmembrari nu am gasit .
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La magazin de piese auto sau la reprezentanta Audi.
     
  11. stef37 Banned

    Înscris:
    11 Ian 2009
    Locație:
    Cugir/Alba
    Masina:
    Audi A4 1,,6 2001
    Bandouri usi A4

    Un update la problema asta. Eu tocmai am schimbat ornamentele. La reprezentanta mi-au cerut vreo 10 milioane..mersi, nu imi mai trebuie!
    La service, aceeasi poveste..nu se gasesc decat pe original..bla..bla..bla.. Asa ca am cautat pe ebay. Am cumparat de la flacaul asta:

    http://www.ebay.com/itm/NEW-AUDI-A4...284?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item418db0cc1c

    Si mi-au venit intr-o saptamana. Le-am pus sus si am rezolvat problema. Toata afacerea sub 100 de $.
    Nu va lasati fraieriti, baieti!
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Referitor la vanzatori: linkul ala "NEW AUDI A4 8D D5 95-2001Lower Bottom doors trims" direct reprezinta o dezinformare. Asa ceva nu exista pe 1995-1996 si cea mai mare parte de 1997. Inclusiv in tabelul de compatibilitate, zice ca sunt compatibile cand in realitate NU SUNT pe anii de mai sus. Asa ca nu crede tot ce spun vanzatorii.
    Si, asa cum ti s-a spus la service nu se fac decat pe original si costa in jur la 200 ron bucata. Tu, te-ai gandit ca la reprezentanta o sa fie mai ieftin!? :)
    Flacaul ala vinde niste aftermarketuri - scrie clar in anunt "Manufacture type: aftermarket" - care nu exista in reteaua de piese auto. Ma indoiesc ca au calitatea celor originale si ma mai indoiesc ca o sa tina atata. A, si sa ne spui ce culoare o sa aibe in 2 ani.

    Din ce vad eu, tu cauti chilipiruri. Insa chilipirul cel mai bun e sa cumperi piese OE la pret bun, nu aftermarketuri de calitate indoielnica la pret bun. O sa ajungi la un moment dat ca "cat dai atata face" si ca cumparand chilipiruri ajungi sa platesti mai mult pentru piese decat daca le cumparai OE de la bun inceput. Stiu ca deja ma injuri insa, o sa te convingi daca nu cumva schimbi masina in 6 luni.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  13. stef37 Banned

    Înscris:
    11 Ian 2009
    Locație:
    Cugir/Alba
    Masina:
    Audi A4 1,,6 2001
    ovidiutm Problema cu bandourile e simpla. Deja le-am pus, arata impecabil. Sunt din plastic pe interior, cauciuc pe exterior. Alea originale au sina metalica pe interior, o mare prostie din partea celor de la Audi..Pentru ca in 2 ani or sa fie ruginite din nou..si iar dai o caruta de bani pentru niste prostii ornamentale. Dar ale mele or sa fie tot acolo..Si exteriorul e acelasi material ca originalele, de cauciuc. Nu din plastic, sa se decoloreze.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2015
  14. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Eu mi-am luat anul trecut cu 150 ron bucata si inca rezista, au fost originale.
     
  15. bucurrodian 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    audi a4 b5 avant, 1.6, 2001
    Salutare.sunt nou pe forum si aceeasi problema o am si eu la masina,sunt facute praf toate si unu am lipsa. Mentionez ca doar ce am achizitionat un audi a4 b5 1.6 avant 2001. L-am cumparat de la o cunostinta si de aceea l-am luat cu bandourile facute praf.
    Intrebare: As putea sa le scot pe toate si sa ramana mansina fara acele bandouri? Mentionez ca as vrea sa o vopsesc in intregime. Multumesc
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poti sa faci asta dar trebuie sa astupi niste gauri care raman. Te sfatuiesc sa faci un efort si sa cumperi altele in stare buna noi sau SH. Bafta.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cristi, e exact invers. Nu rămân niste găuri ci niște cioturi.
    Dacă zici ca vrei să vopsești mașina, atunci dai jos bandourile, scoți clemele ce rămân pe cioturile alea și tai jos cioturile fără probleme.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Aug 2015
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai dreptate. Sunt niste ghidaje care raman in afara caroseriei. Merci de corectie.
     
  19. Xhizors 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5,1.9 TDI (AJM), 2000
    Ultima editare: 21 Sep 2015
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    In poza vad 3 bucati pentru fiecare usa. WTF????? Tot din poza sunt tesite gresit la capete.
    Pentru A4 din 1996 pana in... ia, vreau sa vad si eu cum se monteaza ornamentele pe o masina din 1996.
    Marca... nu e original. Te avertizez ca ornamentele ce le cauti tu se fac DOAR pe original. Si nu costa 75 ron bucata.
     

Distribuie pagina asta