1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B6 - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de posesor_masina, 29 Iul 2008.

  1. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Din pacate trebuie sa schimb si eu prabrizul. Nu conteaza in ce imprejurari, sunt prea nervos acum ca sa relatez...cert e ca trebuie schimbat

    Vreau sa stiu care sunt diferentele intre parbrizele laminate, incalzite si alte prostii si cele normale si daca primele se pot instala pe o masina care aparent n-are acele "dotari", si sa fie functional.

    E nevoie sa comand si kitul de instalare, cu adeziv si ce mai are pe acolo, care apare in etka sau nu?
    Chederele de pe margine necesita schimbare sau se pot refolosi? Vor arata la fel de bine ca inainte?
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Gaby la mine a iesit impecabil schimbarea parbrizului si nu am avut probleme pana acum.Plasticele din laterale nu s-au schimbat,nici cel de jos(cel pe care tu l-ai schimbat pentru ca era deteriorat,doar l-au pozitionat bine baietii si acum nu mai freaca bratele),doar sus are o garnitura noua.Oricum trebuie avut grija la tapiteria de pe stalpi(au obiceiul sa o agate cand taie siliconul de la vechiul parbriz) si la cantitatea de silicon(sa nu iasa pe stalpi).Nu cred ca este nevoie sa il comanzi de la Audi,din moment ce gasesti parbriz Saint Gobain la centrele de parbrize.Referitor la cel cu incalzire nu stiu daca pe modelul asta a fost macat ca si obtionala.Oricum cred ca trebuie alimentata de undeva siguranta din parbriz si eventual legata la dezaburire luneta(adica o carpeala romaneasca).In schimb gasesti parbriz heliomat(11-12 mil cu manopera),care este foarte practic,dar si mai scump
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Imbracamintea aia de pe stalpi nu se da jos la montare?

    As putea pune un parbriz cu senzor de ploaie fara sa fie nevoie de alte modificari? Sau e nevoie si de cablaj...si alte improvizatii?

    Parbrizele atermice (cu protectie solara) sunt toate cu tenta mov, sau am sanse sa gasesc si verde?
     
  4. Raptorul

    Raptorul 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1,9TDI-2001, Mercedes 230TE
    Salut Catalin_1987,
    Te rog, poti sa dai mai multe detalii despre amplasamentul acestui centru pt. schimbat parbrize, sau un numar de telefon? Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    senzorul de ploaie este in corpul oglinzii daca nu ma insel,deci parbrizul nu prea are mare legatura cu el,ci doar oglinda.Nu stiu daca s-a demontat tapiteria de pe stalpi,dar nu cred(eu nu am avut acces langa masina din pacate).Parbrizul cu tenta mov este heliomat(alta treaba),iar cel pe care l-am avut pe masina era cu tenta verde si parasolar cu tenta gri.Am montat unul identic cu originalul pentru ca cel heliomat era cam 11-12 mil
    Ager service este in zona parcului tineretului cum urci spre eroii revolutiei pe partea stanga.Sau cum cobori de la eroii revolutiei(City mall)spre tineretului pe dreapta imediat dupa curba(este si o biserica mare inainte de curtea lor).Au o curte mare plina cu stive de cutii,iar service-ul este mai in spate,dar vizibil de la bulevard.Numarul de telefon il gasesti la ei pe site
     
    Ultima editare: 27 Mai 2009
  6. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Am comandat si eu azi parbriz la reprezentanta Audi, cu certificatul in mana, deci imi va veni unul ca si cel de pe masina.
    Mi-au cerut peste 2.500 RON pentru parbriz atermic (heliomat sau cum ii mai zice), am zis pas... Nu de alta, dar cresteam prea mult valoarea masinii :)

    Numai ca mi-au zis ca dupa 2004 toate parbrizele au caseta aia de "vizitare" prin care se poate observa seria de caroserie a masinii. Este adevarat, sau mie imi va venit parbriz fara acea zona, daca l-am comandat dupa seria de sasiu?
    Acum pe masina nu am niciun asemea spatiu, banda de jos fiind total neagra.

    Daca imi va veni parbriz cu caseta de vizitare, exista sansa ca sa am pe masina acel plastic cu inscriptia seriei de caroserie, sau o sa se vada fiarele pe acolo...?

    LE: Ma gandeam si eu la spray negru sa la ceva autocolant negru, dar ma gandesc ca in timp, din cauza temperaturii la care ajunge parbrizul dupa ce sta in soare 1 zi la ~40'C, sa nu se exfolieze si sa arate urat. Acces acolo dupa montarea parbrizului nu prea exista...
     
    Ultima editare: 28 Mai 2009
  7. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    si la mine a venit parbrizul cu acea caseta si cum nu am seria trecuta au dat baietii cu un spray negru si nu se mai vede nimic
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    eu la vechiul parbriz aveam caseta aceea(desi era din 2004 parca produs),dar nu aveam si hartia cu seria.La cel montat acum(desi este fabricatie 08)nu am acea caseta,sau nu am observat-o.In orice caz la primul nu se vedea tabla,se vedea tot negru in zona casetei,dar nu era vopsit.Gaby cat platesti pentru parbriz?Unde il montezi?
     
  9. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Pentru parbriz + chederele, surubele, cleme si ce mai trebuie pe acolo mi-au dat un pret de ~1.100 RON. Parbrizul propriuzis cred ca e vreo 900 RON daca retin bine.
    De montat o fac tot la ei (reprezentanta), n-am intrebat de costuri, dar cred ca pana in 100 Euro. Nu risc sa ma duc la ati "montatori profesionisti" tinand cont de faptul ca nu cumpar de la ei parbrizul (tin neaparat sa fie original)..si s-ar putea sa faca treaba in bataie de joc.

    Stie cineva un raspuns concret... trebuie sau nu sa demontez plasticele de pe stalpii din fata pentru a putea fi montat parbrizul. Nu de alta...dar vreau sa fac eu operatiunea de demontare in caz ca e necesara.
     
    Ultima editare: 29 Mai 2009
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    nu se demonteaza
    cand l-au schimbat la mine operatiunea a fost urmatoarea: scos chedere pe lateralul parbrizului+ stergatoare+plastic de la baterie si bagat o spatula ceva sa aiba acces. apoi au bagat un fir de sarma( ca la frana la bicicleta) intre parbriz si caroserie cu care s-au plimbat de jur imprejur pentru a dezlipi adezivul.
    curatat caroseria de resturile de adeziv si pus un nou strat de adeziv si apoi parbrizul
    trebuie sa ramana apoi masina 2 ore nemiscata si pe loc drept, cu mentiunea ca atunci cand inchizi usa sa fie putin geamurile deschise ca sa nu sara parbrizul de la locul lui.
    eu am incuiat-o, am luat cheia cu mine si am plecat la plimbare 2 ore. la intoarcere o adevarata placere( era iarna si a stat cu geamurile deschise :p)
     
  11. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Si nu exista riscul ca acel adeziv pe care il pun ei sa iasa in masina, si sa murdareasca acei stalpi?
    Ma gandesc ca nu, ca ar murdari si sticla parbrizului, dar totusi intreb...

    Daca ai stat langa masina la montaj, imi poti spune daca se curata greu resturile de adeziv? Exista sansa sa ramana reziduuri (din cauza ca s-ar indeparta extraordinar de greu acel adeziv) care sa afecteze montarea noului parbriz...
    Mersi Stefane de sfatul cu geamurile deschise, nu ma gandisem cu toate ca stiam ca se face o presiune in interior ;)
     
  12. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    nu se curata greu
    adezivul e de fapt un silicon, asemanator cu cel sanitar, dar este negru si se pune in straturi mai groase.
    daca nu e primul parbriz care il pun ar trebui sa stie cat silicon sa puna incat sa nu dea afara fiindca acolo sunt un fel de santuri in interior,iar in momentul in care preseaza parbrizul se umplu in totalitate si ramane parbrizul fixat
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Esti nebun Gaby cu Oem-ul asta.Nu zic este bine sa incerci sa tii masina cat mai originala,dar sa platesti atat de mult pentru un parbriz original,tinand cont ca tot ce are in plus este o sigla,mi-se pare un moft prea scump.Este bine ca ai luat si plasticele de pe laterale(la mine au ramas cele vechi,dar sunt intacte),ca poate nu reuseau sa le prinda bine(la mine au reusit).Referitor la silicon,se poate sa puna prea mult(la mine era iesit intr-un loc la vechiul parbriz),dar l-au curatat baietii cand au pus parbrizul nou si nu se mai vede.Intre tapiteria de pe stalpi si geam este loc suficient sa bage acel cablu de taiat si daca sunt atenti nu strica si nu murdaresc nimic.In orice caz daca iti demonteaza stalpii,casca bine ochii(daca ai cum sa stai langa masina)sa-mi spui si mie cum se face operatiunea,pentru ca eu vreau sa schimb stalpul de la sofer(ars cu tigarea in 2-3 locuri).In orice caz bafta cu masina si sa o mentii in stare excelenta
     
  14. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Offtopic: Masina mea DOAR de OEM va avea parte cat va fi la mine, pentru ca imi place sa fie la fel cum a iesit pe poarta fabricii, si pentru ca proprietarul anterior se pare ca avea aceeasi pitici ca mine. :p
    Nu demult am patit-o cu covorasele (presurile) aftermarket. Tot cautam de prin martie sa-mi iau covorase de mocheta, pentru ca cele de cauciuc de iarna nu mai dadeau bine pe caldurile astea, iar cele OEM cu care a am luat masina aveau un defect - presul de la sofer cu urme de uzura. Am gasit chiar aici pe forum pe cineva care vinde asa ceva, dupa multe studii si intrebari, si am comandat. Am zis ca ies mai ieftin decat cu cele OEM de la reprezentanta. Dar de unde... M-au costat vreo 140 RON cu tot cu transport, alea pe spate nu s-au potrivit de niciun fel (erau taiate al naibi de prost, nu aveau nicio legatura cu forma masinii), cele pe fata sunt acceptabile ca forma, dar materialul este prost, cand bate soarele in el nici nu poti sa-l privesti. Nu mai bine dadeam 200 RON pe alea OEM (doar pentru fata) de la reprezentanta? Oricum o sa le cumpar si pe astea, dar sa vad parbrizul montat, mai am si bara spate demontata, am dus-o la vopsit ca avea o zgarietura, urmeaza si aia pe fata ca are cateva puncte de lac sarite de la pietricele...
    Eu personal cel putin vreau sa cred ca diferenta de pret intre ce iti ofera un oarecare "x SRL" si "reprezentanta" nu este reprezentata doar de adaosul celei din urma, ci se reflecta macar 5% si in calitate. Acum, ca o fi asa sau nu, mai prost la "reprezentanta" decat la "x SRL" nu cred ca are cum sa fie, in cel mai rau caz sunt egale dpdv calitativ (si nu ma refer doar la parbriz, ci la piese/accesorii in general).

    Ontopic: O sa le spun sa incerce sa nu demonteze alea de pe stalpi, daca se poate si fara. O sa ma duc la reprezentanta sa vad daca ma lasa sa stau langa masina cat fac ei montajul. Daca nu, ma duc sa imi fac un prieten pe la o firma care monteaza parbrize. :drag:

    Plasticele alea au si un cod de culoare (chiar, care este diferenta intre cel cu cod de culoare si cel fara, stie cineva?), si daca pe proforma mi-au trecut plasticele cu codul de culoare, pe comanda finala au omis mentionarea codului de culoare.
    Credeti ca o sa imi vine ceea ce trebuie?
     
    Ultima editare: 30 Mai 2009
  15. home_rt2

    home_rt2 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 Avant 1.9 TDI 2005
    Dupa cum spuneam cateva pagini mai sus, mi-am schimbat si eu parbrizul... in sfarsit, bineinteles cu unul original montat de cei de la Automitric Suceava.
    Foarte multumit atat de parbriz cat si de cei de la service. tin sa mentionez ca valoarea totala a facturii a fost de 1342 ron cu tot cu tva.
    Foarte nemultumit sunt, insa de cei de la casco, la care desi am ajuns cu oarecare recomandari m-au tepuit de 100 euro si anume: in momentul in care am incheiat polita la Omniasig, domnul agent mi-a prezentat oferta si mi-a zis ca o sa am de achitat fransiza de 100 eu incepand cu a doua dauna, fapt pe care a "uitat" sa-l si scrie in polita. Deci... ATENTIE !
     
  16. carst_razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2008
    Locație:
    radauti
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi
    cineva spunea ca exista un fel de solutie care-si face treaba pt. fisurile mici ale parbrizului. Este adevarat ???
     
  17. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    da, insa aplicata de cineva care se pricepe.
    eu am fost la o "clinica de parbrize" si se da o gaurica in parbriz, unde baga substanta si apoi cu lampa cu ultra violete se usuca.
    nu ramane decat un punct.
    pe mine pentru o floare cu diametrul de ~1 cm m-a costat 60 ron
     
  18. iustin 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 1,9 TDI 131CP AVF 2004
    parbriz crapat

    Eu am fost nevoit sa inlocuiesc parbrizul in urma unei fisuri ce s-a extins pe toata suprafata in cateva zile. M-am decis pentru Saint Gobain cu sigla audi. A costat cu tot cu manopera 600 lei. Montajul a fost impecabil-fara urme de silicon, fara zgarieturi pe stalpi, fara murdarie pe bord sau pe tapiterie-executat ca la carte. S-au pastrat garniturile originale pentru ca erau foarte bune. Inainte de montaj am fost in hala si mi s-a aratat parbrizul ce urmeaza montat. Avea caseta pentru seria de caroserie care s-a acoperit cu negru pentru ca masina mea nu are seria acolo, dar nu arata rau. Hala era super curata iar personalul amabil. Masina a ramas 4 ore pe loc dupa montaj pentru uscarea siliconului si fixarea definitiva. Cand am venit sa iau masina am avut surpriza de a vedea pe parbrizul nou si rovigneta luata de pe celalalt parbriz. Am cerut sa fie mutata in alt loc ( mai sus ) si un angajat a dezlipit-o cu mare finete si a pozitionat-o unde am dorit. Mai mult. m-a vazut cu stergatoarele noi in mana si s-a oferit se le monteze. Fara costuri suplimentare. La sfarsit cu o solutie de curatat gemuri a sters parbrizul pe ambele parti. Am primit factura pe intreaga suma si garantie 24 de luni. Sunt foarte multumit de calitatea parbrizului si a serviciilor de montaj. Firma se numeste BELMONDO si este in Timisoara.
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    M-am uitat atent zilele trecute la noul parbriz si desi nu observasem se pare ca si acesta are caseta pentru seria de sasiu.Sub sticla cred ca au pus un cartonas negru,sau un colant(poate asa vine geamul si se da jos dupa),dar nu se vede decat daca te uiti extrem de atent.Imi pare rau ca nu m-am dus cu seria printata pe un cartonas sa-l puna acolo(de multe ori ma duc la magazin si n-am talonul la mine,iar seria nu am invatat-o.Gaby l-ai montat?
     
  20. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Da, l-am montat. Super multumit de lucrare. Ma felicit de fiecare daca cand vad masina pentru alegerea facuta (parbriz oem+'chedere' schimbate). In aceeasi zi cu mine (chiar inaintea mea) au mai montat un parbriz la un A4 B6 Avant, parbriz pe producator, importat de firma respectiva (apropo, nu l-am montat la reprezentanta pentru ca am auzit ca au avut probleme=apa in masina, ci la o firma cu feedback bun din oras=sv) si era pus foarte aiurea. Pot sa spun ca am observat cum l-au montat abia dupa ce au facut si masina mea, ca daca-l vedeam inainte sigur faceam cale intoarsa. Acum nu pot spune cu siguranta ca produsul era de vina (producator+chedere vechi pastrate) sau aia au tratat lucrarea cu indiferenta. Eu am stat toata perioada langa masina mea, si nici nu cred ca putea sa iasa rau, la cat i-am batut la cap. Din pacate, ca sa ma suporte si sa fiu sigur ca isi dau interesul, am simtit nevoie sa "cotizez" cu ceva la meserias...sa indure mai usor stresul (nu sunt mandru, dar asta e rromania).

    Geamul vine clean in pachet, gaura respectiva nu este astupata cu nimic, este transparenta.
    La mine au dat in acel loc cu adeziv care au pus ca sa lipeasca parbrizul (ma gandeam inainte sa dau eu cu vopsea sau altceva, dar imi era frica sa nu se exfolieze. asa, m-au linistit, spunand ca daca se exfoliaza adezivul de acolo, ar trebui sa se exfolieze si cel care lipeste parbrizul si acesta sa cada), culoarea e negru mat, si nu se observa deloc, decat daca stii ce cauti si te uiti de foarte aproape.
    Parerea mea e ca era tiganie seria scrisa pe un cartonas si lipita acolo. In primul rand nu prea nimereai dimensiunile chenarului, apoi nu prea aveai cum s-o lipesti acolo ca sa tina la temperaturile pe care le atinge parbrizul vara in soare, si se vedea ca ceva nu e de acolo.
    Eu ma gandeam ca poate exista posibilitatea sa comand pe original acel carton sau ce-o fi el, cu seria, si suportul care il tine (ca nu pare lipit la OEM), dar nu mi-am batut capul sa caut coduri cand mi-au zis aia de la reprez. ca nu exista. Am sperat ca poate o fi din fabrica pe masina, acoperit de vechiul parbriz (am mai vazut la un vecin cu A6 '97 care avea dupa ce a schimbat parbrizul), dar nu a fost. Am acoperit caseta, si arata foarte bine.

    Eu am invatat seria :p ca pateam si eu ca tine la magazine :blahblah1:
     
    Ultima editare: 15 Iun 2009

Distribuie pagina asta