1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare la A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de catalin_8382, 11 Oct 2008.

  1. corneldoncea

    corneldoncea 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 Sline 35 TFSI/2022/150CP/110KW,ST7
    Din pacate se gasesc greu tripode.Am renuntat si am cumparat planetara cu totul.
     
    Caracal apreciază asta.
  2. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Asta o sa fac si eu. O sa iau o planetara din dezmembrari.
     
  3. Fuiorea catalin ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 1.6 2005
    Va salut. Dupa un accident cu un audi a4 b6, 1.6 benzina.. am numai probleme,dar una imi da batai mari de cap. planrtara partea stanga. Imi tot iasa din cutie dupa 10 15 km de mers.. va rog ajutsti.ma ca m.a disperat.. am fost le la 2 3 mecanici si toti isi dau cu parerea.. ca ar fi cadru motor.. nici ei nu stiu exact. am schimbat si capul de planetara.. am bagat si o şaiba sa o impinga mai mult catre cutie dar degeaba.. ce sa fac in aceasta situatie.? mecanicul meu imi spune sa caut alta masina sa ia niste cote sa vada ce e stramb mai exact,ca la prima vedere pare totul bine.. nu pot sa mai plec cu masina ca imi cade planetara si raman cu masina pe loc. mentionez ca atunci cand iau maxim stanga , volanul ramane "blocat" nu mai revine la forma lui actuala.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai vezi ce ti s-a deplasat, banuiesc ca jugul motor s-a strambat daca nici volanul nu iti mai revine (problema la caseta de directie).
    Geometria ai facut-o ? Cum a iesit ?
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ionut, sa verifice mecanicul semnele de pe cadru - lonjeroane. Acolo se vede daca e stramba.
     
  6. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Ca sa eviți f multe investigații, cauți un cadru motor la dezmembrări ca probabil sunt sute disponibile, înlocuiești și ai încheiat. Preferabil ar fi de pe o mașină cu același motor. Poate îmi fac timp sa caut prin etka ceva coduri.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  7. Fuiorea catalin ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 1.6 2005
    Am facut si geometria.. si a fost ok. lonjernul am schimbat capatul din stanga.. exact unde imi iasa planetara.. in schimb,nu am schimbat brate nimic pe partea stanga. la cutie am schimbat tija si cu tamponul din spatele cutiei. tare imi e frica sa nu fie ceva in cutie sau altceva mai grav.
     
  8. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    Am o problema tare ciudata. Cand virez stanga, la roata din dreapta se aude un zgomot tare aiurea, ca si cum roata ar merge in zig-zag, sau ca si cum s-ar tarai pe drum, ca si cum as trage roata dupa mine. Si asta se aude DOAR cand virez stanga.
    Pana acum am schimbat 2 planetare si cred ca ma voi pregati sa o schimb si pe a 3-a.
    E posibil sa fie defect ceva pe partea dreapta astfel incat sa-mi afecteze in timp planetara? In timp, ma refer la maxim 6 luni, atat am reusit sa merg cu o planetara ca dupa sa se duca de tot si sa-mi zguduie toata masina
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce planetare ai pus pana acum ?
    Doar daca ai joc excesiv in roata poti distruge planetara in timp, 6 luni mi se pare foarte putin, banuiesc ca nu ai facut vreo 50-60.000 km in timpul asta.
     
  10. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    Planetarele schimbate au avut acelasi coduri ca cea originala. Si nu, n-am facut atatia kilometri si nici joc in roata nu am. Dar e super enervant sentimentul ca tarai roata dreapta dupa mine atunci cand virez stanga. Am impresia ca se va rupe la un moment dat. Unde si ce pot sa mai verific?
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu codul ma intereseaza. Ai pus noi, SH, OE sau aftermarket (ce brand?) ??
     
  12. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    aa :D am pus SH OE
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si nu te-ai gandit ca provin de pe o masina cu o vechime de peste 12-13 ani ?

    Sau varianta 2, ca problema sa nu fie din planetara ?
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica alinierea cadrului motor cu sasiul, ai acolo niste gauri tehnologice, tot ansamblul cu fuzeta-telescop-brat. S-ar putea sa fi fost vreo lovitura/accident, sa stea ceva putin descentrat si de acolo problema. O posibilitate.
     
  15. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    Desigut ca m-am gandit la asta. Dar tare as vrea sa stiu si de unde ar putea fi din alta parte
     
  16. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Salutare. La masina din semnatura intampin si eu o problema de vreo 2 saptamani.Cu masina in sarcina sau la mers constant, cu rotile virate dreapta la un unghi de 30-45 de grade aud niste batai constante. Zgomotele le aud mult mai des la mers constant si la viteze pe 60-70km/h. Imi pare ca zgomotul vine din partea dreapta. Zilele trecute am echilibrat rotile si m-am uitat si pe la burdufele de pe capul planetarelor, banuind ca sunt rupte si au ramas fara vaselina, dar ele erau intregi. Eu banuiesc o problema de la planetara..voi ce ziceti?
     
  17. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    Buna ziua
    Am ajuns in alta zona cu probleme a masinii , imi poate confirma cineva ca tripoda poate transmite trepidatii in toata masina?
    Dar treaba asta se intampla numai la anumite rpm (1500-2500)si se resimt foarte tare in treapta 4 si 5 .
     
    Ultima editare: 23 Mai 2018
  18. Gullit 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 1.9 AVF 2004
    Problema asta o am si eu: daca accelerez mai tare pana in 2700 ture vibreaza masina ca naiba. Ai rezolvat ceva LORD ?
     
  19. denisel10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2013
    Locație:
    AZUGA
    Masina:
    audi a 3
    Salut.
    Am un audi a 4 b6 cutie automata si am schimbat planetarele complet marca SKF la service ul nr 1. Problema ce mi a aparut este ca masina in sarcina la viraj stanga se inclesteaza volanul si roata dreapta ingradeste si se aude si un zgomot ca o tabla atinsa intrerupt.am mers la service ul 2 unde baiatul mi a spus ca e cap planetara stanga.am luat alta planetara intreaga tot skf pentru ca nu a reusit sa scoata capul de pe cea pusa pe masina.am montato iar problema persista.
    Am reusit in final sa recuperez planetarele vechi de la service ul 1.si am constatat ca sunt 1 cm mai lungi ca cele skf..maine merg la service ul nr 3....
    A mai patit cineva?sa fie de la lungime?
    Multumesc!!!
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Problema ta este ca nu ai pus planetare compatibile.
    De ce ai schimbat planetarele complet ? Unde era problema ?
     

Distribuie pagina asta