1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare la A5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de raducostea, 2 Oct 2014.

  1. raducostea 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2014
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi
    Salutare,

    Am fost acum cateva zile audi sa schimb uleuiul la cutie. Este cutie automata in 8 trepte. Cand am fost sa iau masina mi-au spus ca este un joc la planetara si ar trebui schimbat rulmentul.
    Nu am foarte multa incredere in service-u audi din Ploiesti asa ca am mers la un alt service sa confirme diagnosticul. M-au bagat sub masina si mi-au aratat ca jocul este din cutie, nu din planetara. A mai patit cineva chestia asta? Cat de grav poate fi? Cei de la service m-au trimis inapoi la Audi, dar avand in vedere ca deja imi comandau rulmentu de planetara nu prea vreau sa ma intorc.

    Nu curge ulei din cutie sau probleme la schimbul de viteze. Nu aud zgomote in mers sau troncaneli.
     
  2. jaguarxkr

    jaguarxkr 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Sportback 3.0 TDI 2011
    Daca iti comanda rulmentul de planetara si tu ai constat ca jocul nu este din planetara, ci din cutie, ai un motiv in plus sa te duci la ei si sa le expui situatia ca atare. Pana la urma, din ceea ce ai spus, cei de la reprezentata ti-au umblat la cutie pentru schimbul de ulei, nu cumva jocul din cutie a aparut urmare a interventiei mecanicilor de la reprezentanta? Nu ma pricep la mecanica, dar poate un coleg priceput iti poate spune daca interventia necorespunzatoare asupra cutiei, poate conduce la acel joc de care spuneai.
    Sa ne tii la curent! Succes.
     
  3. GAS 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 S Line Quattro, 2.0TDI
    Salut,
    Daca nu auzi zgomote suspecte si nu ai scurgeri de ulei din cutie eu zic sa iti vezi de treaba si sa mergi linistit. Tine sub observatie fenomenul si da-I bataie la kilometri!
    Am patit-o de vreo trei ori cu service-ul, abia asteapta sa fii putin speriat de ceva si iti schimba jumatate de masina. Era sa schimb si eu o planetara pe fata si pana la urma nu avea absolut nimic, deja am vreo 50000 km cu ea de cand mi-au zis ca e distrusa si nu bate nimic, nu curge nimic! La fel si cu suportii motor, sunt la locul lor cei origiali, desi "trebuiau" schimbati acum vreo 6 luni.
    Daca esti sigur ca trebuie schimbat rulmentul nu mai astepta, sa nu strici cutia. Daca e doar o parere a service-ului atunci sunt sanse foarte mari sa fie doar o incercare de a obtine lucrari.
    Bafta!
     

Distribuie pagina asta