1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Portbagaj / Hayon - Mecanismul de inchidere/deschidere (yala) la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de bejan, 11 Ian 2009.

  1. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    am fost la un magazin de piese auto si am intrebat de acest motoras, original de audi costa 190 lei iar neoriginal e 110 lei, o sa ma mai gandesc pe care il iau, as vrea sa incerc si la un centru de dezmembrari sa vedem ce au si baietii acolo.
     
  2. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Astept cu interes si un pret de dezmembrari (daca mai exista asemenea centre sau daca exista piese pentru masini de dupa 2000)

    Thx !
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mar 2009
  3. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    le dau cam repede ai naiba esti de dezmembrati :) am gasit acum la 100RON azi. mai caut, nu imi trebuie neaparat, incerc dezmembrari.
     
  4. costyz1 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2008
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4/1,9 TDI/2003
    rezolvare deschidere porbagaj

    Problema cu puterea motorasului se rezolva astfel:
    -scoateti actuatorul,desfaceti-l si scoteti motorasul (pt scoaterea motorasului trebuie intii sa scoateti lamelele de la mufa tragindu-le cu un patent)
    -decapsati motorasul si scoateti rotorul afara
    -in interior veti observa ca alimentare rotorului,la unul din poli,se face printr-o placuta de plastic cu fetele metalice.cred ca este pe post de vreo rezistenta
    -scoateti placuta aceia si faceti contactul mai departe pe direct(eu am invelit acea placuta cu o folie de cupru ce am exfoliat-o de pe un cablaj electric si am introdus-o inapoi)
    -montati totul inapoi si nu ve-ti mai avea aceasta problema.
    Spor la treaba.:readit:
     
    GabrielC27, nae77 și Draghici Eduard apreciază asta.
  5. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    o sa incerc si asta, dar cand voi fi hotarat sa cumpar unul nou, pana atunci merg asa :) cand ma voi satura de cel vechi o sa-l desfac. multumesc pentru sfat, pare o operatiune destul de usoara, dat fiind ca eu deja am desfacut actuatorul, dar fara motoras, la el nu am umblat inca.
     
  6. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    costyz1 Ma gandeam eu ca trebuie sa existe un "tratament" chiar as fi putut sa-l fac in w-end dar inca nu am indraznit. Cred, insa ca .. ar trebui sa am unul nou in caz de nereusita :)
    Multumesc pentru sfat. Este foarte bun si cu siguranta am sa purced la treaba.
    Numai bine!
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  7. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    stiu ca sunt un pic off topic: eu nu am alt buton de deschidere portbagaj si nici nu am cheie pe el. la mine e doar din telecomanda sau de pe manerul lui.
    o singura data am avut problema, nu se mai deschidea, am inchis masina si am deschis doar portbagajul si si-a revenit...
     
  8. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    ai gaura de cheie, doar ca trebuie sa te apleci un pic ca sa o vezi. Nu are cum sa nu ai locas de cheie, cauta mai bine.
    BTW: am rezolvat problema cu decapsarea motorasului si scotzand acea lamela de plastic cu aluminiu pe ea si momentan am inlocuit-o cu un fir bagat acolo, pana fac rost de ceva mai bun. Merge brici acum, are putere mare de deschidere.
     
  9. costyz1 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2008
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4/1,9 TDI/2003
    tdy sfatul meu e sa incerci intai ca sa nu dai banii degeaba.Chiar si in caz de nereusita (ceea ce nu cred) poti deschide din cheie pana cumperi altul.
    eu l-am rezolvat in felul asta si merge mai bine decat era nou.


    bush Felicitari. Ma bucur ca am fost de folos si ca l-ai rezolvat.
    Eu am exfoliat de pe un cablaj nou o fasiuta de cupru si am invelit placuta din motoras cu ea dupa care am introduso inapoi
    In felul asta am facut contactul direct prin folia de cupru.Mai poti inlocui acea placuta cu o tabla de cupru la dimensiunile care le are
    Numai bine
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  10. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    colega, sincer nu am. daca vrei maine pun si poze. nu am gaura pentru cheie si nici nu se vede ca ar fi avut.
    nu are. si nu are nici la torpedou, la inchidere, desi la toti la care le-am spus mi-au zis ca nu se poate, ca toate au. a mea nu are.
     
  11. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    He, he :) ma bucur ca sunt sanse de reusita. Cu SIGURANTA am sa incerc. Daca am timp chiar in acest w-end.

    Toate cele bune tuturor!
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  12. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    asteptam si niste poze.
    am observat ca ai avant, nu ai buton de actionare a portbagajului din masina?
     
  13. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    nu am buton de deschidere din masina. nici nu imi trebuie sincer, nu am incercat dar cred ca merge direct din telecomanda, fara sa o scot din contact... diseara pun pozele.
    la mine am pentru deschidere de urgenta o chestie in haion, in compartimentul cu triunghiul reflectorizant. e ca la parasuta, o chestie de care tragi pentru a debloca incuietoarea in caz de urgenta sau blocaj.
    cam atat.

    07-04-09_1902.jpg

    07-04-09_1903.jpg

    astea ar fi si pozele. scuze de calitate dar au fost facute cu tel. sper ca se vad.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  14. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    deci la tine se poate deschide numai din butonasul de deasupra numarului sau din cheie nu? daca nu iti mai cupleaza tot timpul motorasul incearca ceea ce am facut eu din indicatiile lui Costyz1.
    Eu unul momentan, pentru ca ma stresa foarte tare, am decojit un cablu litat de 2 cred ca era am taiat circa 2 cm si l-am desfacut pe jumatate, apoi din fiecare jumatate l-am despartit in 2 jumatati si am inceput sa le rasucesc pe fiecare in parte. Dupa ce am terminat cu cele 4 parti, am inceput sa le rasucesc cate 2, apoi le-am rasucit toate 4 impreuna, asta pentru a nu se desprinde (am folosit la sfarsit un patent pentru a avea o forta mai mare). Dupa asta, am indoit cablul pe jumatate si l-am introdus in locasul in care a fost acea lamela de plastic cu lateralele de aluminiu. L-am indesat foarte bine in acel locas si am fost foarte atent sa nu fie vreo lita desprinsa din fir, pentru ca nu vroiam sa faca scurt pe-acolo si sa se arda cumva bobina. Apoi am reasamblat totul la loc si l-am testat intai fara sa cuplez tija, pe gol asa si pot sa spun ca tragea acel motoras la parametrii mai mari decat din fabrica. Am preferat sa fac asta pentru ca m-am gandit ca oricum nu mai mergea cum trebuie, iar daca il stricam de tot, nu era o suma foarte mare unul nou, in jur de 100RON.
    Va doresc succes, asta daca faceti ca mine, puteti pune orice in acel loc nu neaparat cum am improvizat eu.
     
  15. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    corect: la mine doar din manerul de deasupra numarului sau din telecomanda.
    o singura data nu a mers. nu am probleme cu el. daca o fi vreodata sa crape se schimba si gata, asta daca nu merge patch...
     
  16. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    salut

    eu am aceeasi problema cu porbagajul.a functionat iar acum nu se mai deschide din interiorul masinii de pe portiera si nici de la maner.raman numai doua variantecu cheia sau cu telecomanda.am sa incerc cu ce ati zis voi cu acel cablaj ,numai daca ii vine semnal de pe telecomanda.un amic electrician azis ca e posibil sa fie firul de semnal intrerupt pe portiera.
    in alta ordine de idei pompita pentru stropit am gasit-o la dezmembrari cu 20 de lei.dar o perioada am inlocuita de la o supernova ,avea presiune super:hubbahubba:
     
  17. florentin26 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1,9 tdi 131 cp
    Si eu am am aceeasi problema cu portbagajul ca la tine bush. Am citit cum ati rezolvat dar nu stiu cum sa ajung la acel motoras! help
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Oct 2012
  18. bush 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 C6, 125KW, 2009
    1. pai deschizi portbagajul, si dai jos triunghiul reflectorizant.
    2. desfaci cele 2 suruburi care tine suportul pentru triunghi, unul este stea, celalalt este torx
    3. mai este un surub stea in gaura de la manerul de coborare al portbagajului, de unde apuci portbagajul sa-l inchizi
    4. incepi sa tragi usor de acel material gri, este prins in cleme metalice, de rupt mai greu se poate, dar sa nu rupeti plasticele care tine acele cleme, nu mai stiu exact cate sunt, dar in jur de 8-10
    5. actuatorul (motorasul) il gasiti urmarind tija metalica lunga, se afla in partea de sus, in dreapta un pic, ascuns dupa tabla si prins de un plastic cu 2 suruburi.
     
  19. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Avand si eu "greutati" la deschiderea portbagajului, m-am hotarat sa rezolv problema si gratie acestui thread am reusit (multumiri celor care au postat). Am intampinat insa cateva "problemute", asa ca m-am decis sa pun si ceva poze, zic eu relevante pentru cei care se mai confrunta cu asta, si vor "s-o faca".
    Deci:

    [​IMG]

    -se desfac cele 4 suruburi si se trage de capac. Cu ajutorul unei surubelnite mari se face "parghie" si se scot cele 6 cleme metalice ce tin capacul.
    Clemele sunt pozitionate asa:

    [​IMG]

    Atentie la colturile de jos, stanga-dreapta, au cate un "cioc" care le prind de cealalta portiune de plastic(ornament) din jurul lunetei. Introduceti surubelnita in zona figurata(altfel e bai!):

    [​IMG]

    -desfaceti cele 3 suruburi:

    [​IMG]

    -se decapseaza (deslipesc) cele 2 parti ale carcasei actuatorului:

    [​IMG]

    -se scot "papucii" de la alimentarea motorasului cu ajutorul unui patent ascutit (se smulg pur si simplu);
    -se scoate motorasul si se decapseaza:
    -se scoate rotorul. In capacul rotorului se afla o placuta(buba) care se scoate si se inlocuieste:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    -se poate folosi o sarma de cupru sau orice altceva ce face bine contact:

    [​IMG]

    -se recapseaza motorasul, se monteaza la loc in carcasa de plastic, ale carei parti se prind cu 2 suruburi cu piulita in capat.

    [​IMG]

    -se monteaza in cele 3 suruburi si se ataseaza tija de comanda

    [​IMG]
    Functioneza garantat. Succes !;)
     
    Absent89 apreciază asta.
  20. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    Poate e stupida intrebarea dar ce ar trebui sa faca butonul cu semnul de la portbagaj de pe cheie?La masina anterioara cand apasam pe el portbagajul sarea usor in sus indiferent daca masina era inchisa sau nu.Acum la A4 apas pe el si nu se intampla absolut nimic chiar daca masina este inchisa sau deschisa(nici nu se descuie nici nu sare...e ca si cum acel buton nu ar exista).In rest portbagajul se deschide normal din 'manerul' de pe portbagaj sau din butucul pt cheie.Se reinitializeaza cheia cumva pt portbagaj,sau ce ar trebui sa verific?Am incercat sa desfac cheia sa vad daca cumva e ceva in neregula cu butonul dar nu am reusit sa desfac acea placuta pe care sunt asezate butoanele.
     

Distribuie pagina asta