1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Probleme cu asiguratorii RCA - Euroins - Carpatica

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de Cristian S., 28 Iun 2010.

  1. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Evident ca ar trebui evaluate si daunele ascunse.Altfel cum sa fie platite? Astia de la Astra au ajuns de pe locul 6 parca anul trecut in topul societatilor de asigurare pe locul 1 tocmai pe baza numarului mare de RCA-uri vandute.De incasat a fost usor dar de plata e muuult mai greu.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bineinteles ca nu s-a evaluat nici o posibila dauna ascunsa. Raspunsul inpectorului de daune, atunci cand l-am intrebat, imediat ce am intrebat si aici, a fost: "orice dauna aparuta ulterior constatarii mele nu ma mai priveste." In fine, am primit 700 ron pentru reparatie in regie propie (adica 60% din calculele lor pentru o bara noua) si am semnat ca sunt de acord. Am concluzionat ca ma pot considera norocos pentru suma IMENSA pe care mi-o dau. Oricum, si bara mea de pe masina mai poate fi folosita.

    Asadar, cand vine vorba de dat bani, stim cu este. Sa vedem mai jos cum e cand asigurarile incaseaza bani:

    -------------------

    Pentru cei care nu stiau, daca ai un accident iar cel pe care l-ai lovit beneficiaza de asigurarea ta, urmatoarea asigurare pe care o platesti (vreme de 12 luni) ti se va calcula in plus cu 33 %.

    Daca ai doua accidente (in acelasi an) din vina ta, vei plati suplimentar 66 %.

    Daca ai trei accidente (in acelasi an) din vina ta, vei plati suplimentar 100 %.

    De la >4 accidente in sus, nu mai conteaza, vei plati tot 100 % suplimentar.
    Din nefericire, in sistem este seria de sasiu asadar daca vinzi masina altcuiva, acela va plati in continuare penalitatile de mai sus... Si, nu conteaza daca daunele sunt de 200 ron sau de 2000 ron.
    Acestea fiind spuse, ce ziceti de asta:


    Azi mi-a expirat asigurarea. Ma interesez cat ma costa o asigurare pe urmatoarele 6 luni si dau sa cad pe spate... 455 ron (la aceeasi firma) ... in conditiile in care acum 6 luni asigurarea m-a costat 400 ron. Bineineteles, s-a marit... Si intreb de ce e atat de mult, avand in vedere ca suma ce la asigurarea trecuta a fost cu penalizari deoarece am avut dauna iar acum trebuia sa nu mai fiu penalizat pentru dauna din martie 2009... raspunsul "pentru ca ati avut dauna". Nu mi-a venit sa cred, textul asta il aud a -3 a oara consecutiv.

    Asadar, in 3 martie 2009 am dat asigurarea unuia cu un scooter ca sa isi schimbe carena deaorece eu nu l-am vazut cand am dat usor cu spatele. 3 martie 2009.
    La momentul respectiv aveam o aigurare incheiata pe 12 luni, din noiembrie 2008 pana in noiembrie 2009.

    In noiembrie 2009 am platit mai mult la asiguarea noua (am incheiat-o pe 6 luni) deoarece am avut dauna. Zic ok, asta e.

    In mai 2010, mi-a expirat din nou asigurarea si am incheiat inca una pe 6 luni, iar asiguratorul imi spune din nou "AVETI DAUNA". Nu prea am fost de acord, spunandu-i ca aceasta dauna a fost in urma cu 14 luni dar in fine... am strans din dinti si am spus ok.

    Acum, in noiembrie 2010, trebuie sa inchei o alta asigurare si mi se spune ca sunt in sistem cu o dauna. ACEEASI DAUNA DIN 2009. Va vine sa credeti aceasta hotie? Explicatia ar fi ca dauna se sterge din sistem dupa un an calendaristic, fara a se socoti anul in care s-a produs. Nu mi se pare deloc normal... sincer, incep sa regret tot mai des ca am inscris masina in Romania, sa platesc firmelor de asigurari sume cu penalizari de 33% fara sa fie corect aplicate. Si pentru ce... pentru o dauna de 300 ron.


    P.S.
    Cea mai ieftina asigurare pentru mine, in acest moment pentru 6 luni (avand in vedere ca am si dauna) este:
    - Euroins 442 ron
    - BCR 455 ron
    - Carpatica 468 ron
    - Ardaf 6xx ron
    - Omniasig 8xx ron
    - Alianz Tiriac 12xx ron

    ACEEASI ASIGURARE !!!! Va vine sa credeti diferenta de pret intre asigurari? Mie unul mi se par penibile aceste tarife cu diferente de aprox. 300%.
     
    Ultima editare: 9 Noi 2010
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cristi unde in lumea asta se semneaza orice fel de hartie in ALB???Ce te faci daca la proces pe acea cerere de despagubire apare scris de inspector cifra "0"?Este semnata de tine si practic nu mai conteaza cine a scris-o!
    Legat de asigurarile RCA si despagubirile date de societati,situatia este neagra.In primul rand dureaza mult,in al 2-lea nu se despagubeste tot,se repara tot ce se poate repara,indiferent daca functionalitatea piesei este afectata sau nu(o bara crapata se poate repara,insa nu mai ofera protectie).
    Legat de preturile practicate pentru Rca,acestea sunt inca foarte mici comparativ cu alte tari.Insa la noi si cei mai scumpi sunt neseriosi.Alianz este cea mai Ok societate la ora actuala la daune sub 8000 euro(vorbesc in special de casco,dar si la Rca sunt ok).Insa in cazul unei daune ei se ocupa de cumpararea pieselor si apoi de trimit la service.Oarecum normal,date fiind diferentele mai de pret intre Audatex(program folosit de multe service-uri si acceptat de majoritatea societatilor) si pretul de piata al anumitor repere.Spre exemplu un far de pe masina mea(Valeo Bi-xenon OEM) costa 2700 lei conform Audatex(este adevarat,original in cutie Audi),insa acelasi far costa 1800 lei pe cod de valeo(practic acelasi far,insa fara sigla audi pe eticheta).ce far cumpara service-ul in cazul asta?clar pe cel produs si ambalat de Valeo(900 lei spaga lor).Insa Alianz de multe ori ofera piese pe producator(altul decat cel de prima echipare),care se dovedesc a fi slab calitative.
    Personal m-am bucurat 1 an de zile de RCA Asiban(actualul GroupAma),pentru ca ei au facut o lista de marci de mare risc.Cum majoritatea directorilor probabil aveau Audi,aceasta marca nu era incadrata la cele de risc.Am platit pe 1 an tarif de Dacia,adica 380 lei.Anul urmator s-au desteptat si au bagat Audi in top 3!

    Bafta multa Cristi!Sincer sper sa aiba un jurist prost societatea de asigurari.Altfel 0 despagubire scrie pe foaia ta,cu tot cu proces.
     
  4. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu au cum,practic acea hartie era pentru service,pentru constatare si am semnat-o inainte de a fi completata cu toate problemele aparute.Cand am ajuns la ei nici nu ma gandeam ce o sa apara,nesimtitii parca erau prieteni cu mine de o viata.O parte din bani(60%) mi i-au dat,eu ma cert pt diferenta de peste 1mie de e.
    Plus ca ii vreau pe inspectori afara din sistem!Si voi reusi,chit ca poate pierd mai mult decat castig.De banii mei si munca mea nu isi bate joc nimeni !
     
  5. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    :sign_ot:
    Ovi,calmeaza-te :) si aici in UK asigurarile s-au scumpit f mult,iti dau exemplul meu:
    la audi-1 an 500£ asigurare obligatorie
    -2 an 300£ casco
    -3an 400£ casco
    mentionez ca nu am fost implicat in nici un accident
    la opel corsa van-1an 590£ asigurare obligatorie
    -2an 480£ asigurare obligatorie
    -3an 610£ asigurare obligatorie
    din nou,nu am avut nici un accident si cu toate astea,in al 3-lea an am platit mai mult ca in primul!
    pt a afla care e cea mai ieftina asigurare,intotdeauna fac un quote on line pe web site-uri de profil.
     
  6. Veveritzubrowneyes

    Veveritzubrowneyes 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2009
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    A4 B7 Avant 1,9 Tdi, BRB, 116 ps, 6S. 2008
    Ovidiu mi se pare ca platesti mult pentru asigurarea pe 6 luni.Eu am platit in septembrie anul acesta 320 lei.E adevarat nu am fost implicat in nici un accident dar 100 de ron sa fie diferenta intre Alba si TM?.Salutari
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    da, 100 ron este 33 % din 300 ron, asadar 300+100=400 restul find maruntis. Problema mea este ca se pare ca platesc inca pentru un accident pentru care trebuia sa ies din baza de date de 8 luni, iar eu inca mai platesc acea penalizare de 33 %.
     
  8. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Ovidiu,si asa cu 33% in plus este destul de mare.Pentru masina mea asigurarea a costat 392 lei/1 an la Allianz cu reduceri.Am vazut ca ai gasit pentru Allianz 12xx lei,asta insemnand ca depaseste 1000 de lei asigurarea/an?
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ideea e ca preturile ce le-am zis mai sus sunt umflate cu 33% pentru ca eu figurez inca cu 1 dauna. Asadar daca scad 33% din 1200 ron mai ramane circa 800 ron/6 luni la Allianz. 1600 ron pe an!!! Enorm dupa parerea mea.
     
  10. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    ai permis de UK......sau de Ro??
     
  11. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Eu mai sus iti spuneam ca asigurarea pentru a mea a fost 392 lei pe an,si nicidecum 1600 :)Iar preturile nu se dubleaza odata cu dublarea perioadei.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Iar eu mai sus ti-am spus cat a iesit asigurarea pe an la Allianz, acum, in luna noiembrie. Sau tu crezi ca am scris sa nu tac?
     
  13. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Eu n-am spus ca nu te cred,dar ieri am facut asigurarea si am scris cat a iesit pe un an.Eu ma mir de aceasta diferenta enorma care nu se justifica si daca adaugi cei 33%.
     
  14. coddot

    coddot 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 S-line, 1.8T 190CP, 2003
    Scrisesem acum vreo 3 saptamani ca am avut accident. Cineva cu asigurare la Carpatica intrase in mine. Saptamana trecuta mi s-a aprobat dosarul si acum astept piesele la service. Sper sa nu fie probleme cum nu au fost nici pana acum.
     
  15. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Astazi am avut procesul cu euroins care sa amanat pana in martie pe 22.Binenteles ca nu sa prezentat nimeni din partea lor.Asteptam...
     
  16. stressgeorge

    stressgeorge 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 318 (E46) 1.9i 118 CP an 1999
    Ca tot vorbeati de asigurari obligatorii, hai sa va zic ce am patit cu Omniasig anul trecut. Eu de cand am luat masina ( toamna lui 2008) am avut CASCO la ei in fiecare an + RCA. In 2010 mi-am facut CASCO (cu plata in rate) si am vrut sa imi fac si RCA tot la ei. Am ajuns la sediul din Lascar Catargiu (unde am facut de fiecare data politele), intru in biroul unde se fac politele, ma asez la birou, ii dau actele/datele si ma trezesc ca de la 600-700 de ron cat plateam in fiecare an, imi cer de data asta nici mai mult nici mai putin de 1800 ron. Ma bufneste rasul si le zic (ca erau 2 la calculatorul ala), si le zic ca nu are cum sa fie atat, ca nu am nici un accident, nici un punct de penalizare la politie, nici o dauna la nici o firma de asigurari de cand sunt sofer. Astia imi zic ca au vazut ca nu am , dupa ce au verificat nu stiu ce chestii pe calculator acolo si ca "asta este suma, ca nu este nici o greseala". Sa innebunesc si nu alta. Ii intreb de ce naiba este asa de mare din moment ce am si continuitate cu ei de 2 ani pe masina asta si cu CASCO si cu RCA si am avut si la masina de dinainte tot cu amandoua. Imi zic ca sunt prea tanar, ca ma incadrez in nu stiu ce grupa de varsta si ca am permisul de doar 4 ani de zile si reprezint un risc ridicat de accident tocmai datorita acestora. M-am ridicat si am plecat iar intr-un final am facut la ASIROM pe o suma mai mica decat am platit la OMNIASIG anul precedent (deci pana la urma se poate si nu e cum zic rahatii aia de la OMNIASIG).:think:

    Stateam si ma intrebam daca cumva aveam 70 de ani cu 50 de ani de vechime pe permis si mai vedeam cu un singur ochi, si aveam si riscul de a face atac de cord in orice moment la volan din cauza varstei, MA PLATEAU EI CUMVA CA SA FAC POLITA? Ca daca am 24 de ani si sunt sanatos tun ( nu fumez, nu beau, nu ma droghez, fac sport) si nu am nici un fel de penalizare la politie trebuie sa platesc de 3 ORI suma care am dat-o anul trecu !?!?!?!:wtf: Te doare mintea ma...ce sa mai...:haudrauf:
     
  17. madalina_tm

    madalina_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    vw passat variant 1,9 tdi, AJM, an 2000
    Felicitari Cristi! Ai Castigat Procesul! Uraaaaa! Dai De Baut Un Vin Bun De Recas!
     
  18. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Mersi mult.Am castigat datorita tie.
     
  19. octavian pascu 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI,2003
    Poti sa dai mai multe detalii? Multi sunt sau o sa fie interesati si eu ma numar printre ei din pacate.
     
  20. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Detalii la ce?Spune ce te intereseaza.Mi sa dat castig de cauza intr-un proces intentat firmei rca euroins pentru neplata integrala a unei facturi.Ai citit topicul?
     

Distribuie pagina asta