1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Procedura inmatriculare - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de aba19, 13 Sep 2007.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alex4u Iti trebuie obligatoriu stampila. Mergi acolo si rezolva. Este o simpla formalitate. Mergi la DITL Vrancea sau la primaria de care apartine primul vanzator si le spui functionarilor ca au uitat sa puna si stampila. Bafta.
     
    Ultima editare: 18 Apr 2014
  2. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Salut baieti!

    Mi-am cumparat o masina din germania la care taxa (timbru de mediu) e destul de mare avand in vedere ca e diesel, EUR3, asa ca m-am decis sa astept pana in septembrie (09) ca sa o inmatriculez, avand in vedere ca masina o sa mai "imbatraneasca" cu un an.La un calcul aprox o sa fac o reducere de aprox 500 de euro,nu e mult, dar ma bucura faptul ca nu ajung acesti bani la stat.

    Intrebarea principala este: pana in toamna trebuie/pot sa o declar pe undeva ? De mers cu ea deocamdata nu pot merge deoarece numere de zoll au expirat, dar am in plan sa utilizez cele 3 randuri de numere rosii. Cum procedez pana la inmatricularea finala: pot iesi cu masina din tara ? Cum fac cu asigurarea? Se face pe seria sasiului ?

    Multumesc!
     
  3. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    1. pana in toamna trebuie/pot sa o declar pe undeva ? => Daca nu ai CIV, nu ai ce sa declari. Normal trebuie declarat in 30 zile de la eliberarea CIV.
    2. pot iesi cu masina din tara ? => Numerele provizorii sunt valabile numai pe teritoriul Romaniei.
    3. Cum fac cu asigurarea? Se face pe seria sasiului ? => Mergi frumusel la asigurator cu actele masinii si se rezolva. Fara asigurare nu poti avea numere rosii. Vezi ca multi vor incerca sa te forteze sa faci pe 6 luni ca e mai avantajos sau ca nu se mai poate pe o luna. Tu insista ca vrei numai pe o luna si vei iesi mai bine.
     
  4. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    1. Nu am scos nimic pana acum. Pentru CIV trebuie sa fac programare la RAR, ceea ce inseamna ca imi va calcula pe baza normelor de CO2 si taxa de mediu pe care trebuie sa o plateasc pentru inmatriculare? Daca da, eu n-as vrea sa-mi calculeze acum aceasta taxa deoarece e mai mare decat cea care va fi in septembrie.
    2.merci de lamuriri..credeam ca numerele noastre rosii sunt echivalente cu cele de zoll din germania, care sunt valabile oriunde pe teritoriul Europei.
    3.merci si pentru pontul cu asigurarea pe 1 luna. Vorbisem cu un broker, care mi-a spus ca 6luni e perioada minima.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    C.I.V. nu are legatura cu Taxa de Mediu. In CIV se trece cantitatea de CO2 si atat. Taxa de Mediu o platesti cand vrei si/sau cand ai bani. Bafta
     
    Ultima editare: 15 Apr 2014
  6. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Atentie ! Certificatul de autenticitate eliberat de RAR este vlabil doar 60 de zile. Asadar, programeaza vizita la RAR in luna iulie, când vei avea al 3-lea rand de numere provizorii. Astfel o sa fie valabil si in luna septembrie când vrei sa o inmatriculezi.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Danny, un om informat e un om puternic. Insa, e bine sa apleci urechea la ceea ce ti se potriveste in cazul tau. De ce spun asta? E bine ca te informezi pe forum insa la primaria de care apartii tu e posibil ca regulile sa fie diferite de primaria de care apartin eu.

    Tu ai o masina cumparata de mai mult de 30 zile, pe care ai intentia de a o inmatricula pe numele tau. In cazul asta trebuia deja sa faci RAR-ul pentru a se emite CIV-ul. Apoi fisa, traducerile si faceai dosarul pentru impunerea la primarie. De ce spun asta? Ca sa nu ai emotii intrucat tu ai obligatia de a impune orice mobil sau imobil la primarie in MAXIM 30 zile de la achizitie. Ori cele 30 zile au trecut, ne arata data de pe contractul V/C. Asta, inseamna ca la primarie vei primi in cel mai bun caz un avertisment scris, sau daca nu ai noroc, vei mai lasa inca circa 60 ron la casierie reprezentand amenda pentru nerespectarea termenului de declarare.
    Evident, depunerea actelor la Finante pentru calcularea taxei o faci cand doresti tu, nu exista un termen limita si nici nu arer legatura directa cu impunerea la primarie.
    Acum, asa cum iti atragea atentia colegul campary, odata ce calci pragul la RAR pentru emiterea CIV ti se elibereaza certificatul de autenticitate cu valabilitate de maxim 60 zile. Asta ti-l trebuie in valabilitate la depunerea dosarului la Politie, adica dupa ce ai parcurs absolut toate etapele. Exista insa 2 variante prin care poti sa fi legal si sa lungesti acest termen:
    - unul este sa mergi din nou la RAR pentru emiterea unui alt cert de autenticitate (alta programare si inca 110 ron).
    - cealalta varianta e sa nu depui CIV-ul si implicit sa nu mergi DELOC la primarie pentru a se emite CIV si totusi sa iti impui mobilul la primarie.
    Da, se poate... lumea nu stie pentru ca nu este informata si i-as ruga pe cei care vin cu informatii sa o faca cat mai putin eronat.

    Insist in final sa mergi la primaria de care apartii si sa intrebi care este termenul limita de impunere al unui auto daca ai cumparat-o din alta tara si nu ai inmatriculat-o inca. In functie de acest raspuns trebuie sa te asiguri si tu ca nu le lasi bani degeaba. Iti explic mai multe cand vii cu un raspuns.

    Numerele de tzoll nu vor fi niciodata echivalente cu cele rosii asa cum nici euro nu va fi NICIODATA echivalent cu leul.
     
    Ultima editare: 17 Apr 2014
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pentru ca am fost intrebat de catre mai multe persoane, cum este posibil sa impui o masina la Primarie, fara sa o treci pe la RAR, va arat dovada si v-am subliniat cu rosu ce e important. A se observa si data:

    [​IMG]

    Practic, faceti tot dosarul mai putin CIV-ul si fisa de inmatriculare. Atentie, pe traduceri e necesar sa fie scris categaria de autovehiculul din care face parte. La ghiseu spune-ti ca faceti impunerea in vederea scoaterii fiscalului si pentru ca intentionati sa o vindeti neinmatriculata.
     
  9. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    Salut,
    Va prezint urmatoarea speta:
    Vreau sa cumpar o masina adusa din Germania de la un intermediar roman (persoana fizica). Am urmatoarele acte: Brief mare unde este trecut fostul proprietar din Germania, care este radiat si cumparatorul din Romania (intermediarul); Brief mic, pe numele intermediarului; Asigurare Carte Verde pentru perioada cat sunt valabile numerele provizorii din Germania (1 luna) si ceea ce ma framanta: Contract de vanzare-cumparare in limba germana, completat la rubrica “vanzator” cu datele fostului proprietar din Germania, semnatura acestuia si rubrica “cumparator” fiind necompletata, urmand sa-mi trec datele mele si sa semnez, ca si cum as fi cumparat eu direct masina de la vanzatorul neamt. Masina nu a fost inregistrata la Directia Impozite si Taxe Locale de catre intermediar si are inca numere valabile de Germania.
    1. Ar exista probleme la Directia Impozite si Taxe Locale cand va trebui sa inregistrez masina pe numele meu, solicitandu-mi-se Brief-ul mare si Brief-ul mic, unde se va vedea ca proprietarul din actele masinii este intermediarul si mi se va cere fiscalul acestuia?
    2. Ar exista probleme la Serviciul Inmatriculari, pe motiv ca nu am contract de vanzare-cumparare intre intermediar (care figureaza in actele masinii) si mine, cu toate ca as avea intre vanzatorul german si mine?
    Am mai intrebat si alte persoane care comercializeaza masini aduse din Germania si mi-au raspuns ca este OK si ca aceasta este o “practica" a lor, pentru a nu se mai complica cu alte documente, pierdere de bani si timp.
    Astept totusi si parerile voastre.
     
  10. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    Pt UPRADEAUDI.
    De obicei este ok.El apare in brief pt ca el a luat nr provizorii de Germania,el fiind soferul care ti-a adus masina pt ca tu ai venit cu avionul.Dar atentie,am inteles ca sunt judete(ex. Cta) la care cer contract romanesc.Cel mai bine mergi si intrebi la serviciul inmatriculari si spui ica ntentionezi sa cumperi masina din Germania pe numele tau dar o aduce altcineva,cel care apare in brief. Sa fii sigur 100% .
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Alte judete cer contract romanesc? Si ce te opreste sa il faci pe tejgheaua celui care ti-l cere? :)
    Stai linistit ca nu au ce sa iti ceara, contractul tau nemtesc si brifurile mici si mari spun totul. Si nu spun altceva decat ca masina cu VIN-ul X a fost cumparata de tine si ca acum are numere PROVIZORII pe numele altuia care poate fi si roman si chinez. Nu are nici o legatura cu inscrierea.
     
  12. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    In ceea ce privește contractul de vânzare cumpărare in limba româna, n-ar fi o problema. Il voi traduce la un birou autorizat pe cel original (din germana in româna)
     
  13. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Nu iti face griji. Nu va fi nici o problema, la noi in Mures am inmatriculat 'nspe masini cu contract din DE pe numele cuiva numerele si asigurarea pe numele altcuiva iar masina era cumparat de proprietar din Ro, cu contract direct intre cetateanul din Ro si cel din De (cateoadata se mai pierdeau numerele galbene sau rosii de proprietar, repede scriam o declaratie ca a fost adusa pe trailer si gata, nu te intreba nimeni nimic daca erau in regula actele). Au fost facute traducerile, taxa, RAR si gata, numerele negre erau pe masina dupa amiaza
    Dar dupa cum zicea colegul daca esti intr-un judet cu "antecedente" la permise, certificate de inmatriculare, s.a.m.d, mai bine te interesezi.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Iun 2014
  14. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    Multumesc pentru raspunsuri.
    Am fost la Serviciul Inmatriculari Auto si totul a fost in regula, deci contractul de vanzare cumparare este Ok.
     
  15. motolife 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2014
    Locație:
    Pucioasa/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 S-line,2.0TDi-BRE,2006
    Va salut,urmaresc de ceva timp acest forum si asteptam sa inmatriculez masina ca sa ma pot prezenta cum trebuie,dar am intampinat ceva probleme.
    Sa va expun situatia,masina pe care o detin Audi A4 Avant 2006 a fost furata tot in 2006 din Italia de la Audi Zentrum Udine si adusa in Romania unde s-a circulat cu ea pana in 2009 cand a fost gasita de politie.In anul 2012 un avocat imputernicit de respectiva firma s.a ocupat de recuperarea ei,obtinand o rezolutie de la procuror cum ca i se restituie firmei din Italia autoturismul prin el.Italienii nu au vrut sa isi i-a inapoi masina si l-au pus pe acesta sa o vanda.Prin cunostiinte am dat de avocatul respectiv am cerut pretul italienilor si-a pus si el partea si am batut palma intre timp am trimis numerele in Italia pt radiere si scoatere de la furturi de la ei.Am primit factura de la Audi Zentrum pe suma platita pe masina si actele in original.Am mers sa scot numere rosii si panica,masina figureaza la noi inca furata...La indrumarea celor de la inscrieri auto am facut o cerere catre IPJ sa imi deblocheze masina,nu am primit nici un raspuns,ei sfatuindu-ma sa incerc sa vorbesc la furturi auto.Am fost la Furturi Auto Bucuresti copii dupa acte cu traduceri si au spus ca in 3 saptamani voi avea un raspuns,au trecut cele 3 saptamani:|,in Italia a durat 2 zile sa o radieze si sa o scoata de la furturi :)..Ciudat este ca in Eucaris masina este deblocata ,dar in sistemul nostru de inmatriculare este inca furata si nu se pot scoate numere,cu toate ca detin factura in original de la fostul proprietar.Ce ma sfatuiti sa fac?M-am plictisit sa ma tot uit in garaj la ea si sa o tot sterg...Va multumesc!
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa insisti in continuare la Politie serviciul Furturi Auto in Bucuresti si sa mergi in audienta pentru clarificarea situatiei. La noi lucurile se misca mai greu, din pacate. Bafta.
     
  17. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Da,insistentele dau roade..dar dureaza,daca nu reusesti nicicum vorbeste cu avocatul respectiv,daca el s-a ocupat de rezolvarea situatiei este in mai mare masura sa te ajute,incearca prin el eventual ameninta-i ca vei intenta proces de neglijenta in serviciu daca nu isi fac datoria,altfel stau de vorba cu tine cand este si un avocat(mai bazat)langa tine...daca masina este vanduta ok si daca apare in baza de date al EU ca nu este furata,clar ca la Buc este problema,prostia si nepasarea
    Situatiile disparte au nevoie de masuri disperate
    Succes
     
    Ultima editare: 24 Iun 2014
  18. motolife 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2014
    Locație:
    Pucioasa/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 S-line,2.0TDi-BRE,2006
    Avocatul respectiv se ocupa numai cu recuperari si momentan nu e in tara,el sfatuindu-ma sa ma duc peste ei si sa ii iau de gat..As face cu tot dragu' asta da' nu stiu de care sa ma apuc prima oara,pentru ca sunt trimis de la o institutie la alta..Am sunat din nou azi la IPJ si mi.au spus ca ei nu imi pot spune daca s-a rezolvat sau nu si sa astept un semn de la Furturi Auto,in conditiile in care saptamana trecuta domnul de acolo se batea cu pumnul in piept ca ma rezolva,azi era tipic functionarilor publici pe care ii regasim mai peste tot:blahblah1:.Cred ca voi incerca si varianta cu un alt avocat sa merg peste ei.Multumesc pentru pareri!
     
  19. motolife 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2014
    Locație:
    Pucioasa/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 S-line,2.0TDi-BRE,2006
    Problema rezolvata.Inca nu am primit acasa raspunsul de la furturi,dar am fost mai devreme la inmatriculari si am putut sa ii scot numere.Revin cu o prezentare a masinii,deocamdata fug sa ma bucur de ea.:):racer:
     
  20. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Vanzare masina/Vanzare masina in alt judet(masina deja inscrisa in Romania)

    Salutare doua intrebari as avea

    1. Vreau sa imi vand masina, nu imi mai iau alta curand si nu vreau sa pastrez nici numerele, e prima data cand fac chestia asta si as vrea sa stiu de ce sa tin cont ca sa nu imi vina acasa amenzi, restante impozit, sa nu o inmatriculeze cine o cumpara etc., am cautat info da tot nu m-am elucidat complet :)
    In afara de a scrie pe certificat, instrainat catre..la data de..si semnat de mine + scoaterea de la impozit ar mai fi ceva?

    2. Masina e inscrisa in SV si daca as gasi cumparator din CJ sa zicem,momentan sunt si eu in CJ, trebuie sa mergem amandoi in SV ca sa facem contract apoi sa o scot eu de la impozit de la primaria de care apartine masina ca apoi sa ii las lui cetificatul fiscal si fisa de inmatriculare stampilata?

    Multumesc si daca ar mai fi ceva de adaugat va rog nu ezitati :)
     

Distribuie pagina asta