1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Proiectoare ceata bara fata - A4 B6 - discutii diverse - inlocuire becuri - Etc.

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de c0rl30n3_don, 30 Noi 2007.

  1. c0rl30n3_don

    c0rl30n3_don 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 131hp
    Tocmai mi-am pus xenon pe faruri de 55W 6000 K si vroiam si sa pun si in proiectoare tot de 55W. Dar am tot auzit ca sunt prea puternice pe proiectoare pentru ca nu au lupa si risti sa te mai ia si politia.
    Are cineva ceva idee despre treaba asta ?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2012
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Nu e voie sa pui xenon in proiectoare daca te prinde ramai fara talon.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2012
  3. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    Din cate stiu eu xenon se pune doar pe faza scurta . In proiectoare inca nu am vazut la nici o masina, cel putin nici la modelele audi cu xenon din fabrica.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2012
  4. c0rl30n3_don

    c0rl30n3_don 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 131hp
    merge si pe proiectoare e H11 da nu din fabrica iti pui dk vrei... intrebam dk pun de 55 ma ia garda ..??
    Si nu se pune doar pe faza scurta am un tov care e disperat cu xenonul si are xenon pe faza lunga, scurta si proiectoare... iar in restul masini orice beculetz a fost schimbat cu leduri din acelea albe k xenonul...
     
    Ultima editare: 2 Dec 2007
  5. danutlazaroiu

    danutlazaroiu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2007
    Locație:
    CRAIOVA
    Masina:
    A4.1,9 TDI,2004
    sal.eu am si pe faruri si pe proiectoare.am vrut sa-mi pun si pe faza lunga dar am un prieten care a avut pe faza lunga si le-a dat jos pt ca se orbea singur.deci poti sa-ti pui si pe proiectoare.......merita si sa vezi cum ii sta masinii cu ele ...............superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
     
  6. c0rl30n3_don

    c0rl30n3_don 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 131hp
    Multumesc, dar tu de cat ai pe proiectoare 35W sau 55W...si de cat de 6000K, poate ai si o poza.
    Bafta!!!:icon_thumright:
     
  7. nbogdi 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2.0 TDI 140CP, 2007
    E voie

    Salut, si eu am ales sa-mi pun 3 seturi, de 35 w 8000 k,pe scurta, lunga-H7 si proiectoare-H11, cum bine spui.Faza e ca am vorbit cu un gabor de la circulatie-amicul unui prieten - care le-a observat, mi-a spus ca deranjeaza in trafic pe cei din fata ( proiectoarele) , dar NU ITI IA TALONUL si NUPOT DA AMENDA, ptr. ca nu e contraventie prevazuta ptr. asa ceva. Arata bestia scurta cu proiectoarele pe aceeasi culoare .
     
  8. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    gandeste-te inainte si la ochii participantilor la trafic.poti sa cauzezi accidente :rolleyes:
     
  9. c0rl30n3_don

    c0rl30n3_don 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 131hp
    :friends:chiar ma gandesc k pot sa ii orbesc si pe ceilalti tocmai din acest motiv am ales sa-mi pun de 35W in proiectoare pt k alea de 55W chiar te rupeau la ochii...:icon_thumright:
     
  10. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Asta s-o crezi tu! :rulez:
    Ia uite ce se spune in Regulamentul de aplicare a Codului Rutier la Art. 14. - "Se interzic montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare, altele decât cele omologate"
    Si uite si ce zice Codul Rutier la Art.44.:" - (1) În circulatia pe drumurile publice conducatorii de vehicule pot folosi, în conditiile prevazute de regulament, mijloacele de avertizare sonora si luminoasa aflate în dotare si omologate."
    Si uite si ce amenda iei daca schimbi luminile de la masina fara sa le omologhezi: Art.101. (Codul Rutier) - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:...10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;"

    De mentionat Art.98. - (1) Amenzile contraventionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numarului punctelor-amenda aplicate.
    (2) Un punct-amenda reprezinta valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotarâre a Guvernului.
    (3) Contraventiilor prevazute în prezenta ordonanta de urgenta li se stabilesc clase de sanctiuni carora le corespunde un numar de puncte-amenda, în functie de gravitatea faptelor si de pericolul social pe care acestea îl prezinta.
    (4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:
    a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;
    b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;
    c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;
    d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;
    e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amenda.
    (5) Contraventiile prevazute la clasa a V-a de sanctiuni se aplica persoanelor juridice.

    Alte intrebari???
     
    Ultima editare: 7 Dec 2007
  11. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Am si eu pe faza scurta si in proiectoare. Clar ca nu este legal, dar daca rable de 30 de ani primesc ITP-ul si pe langa mai fac si taxi (Atentie, la taxi tre sa faci de 2 ori pe an verificarea) atunci sa ma lase in pace gaborii! Sincer, nu orbeste pe nimeni, am 6000k de 35w ambele seturi, am ales asa chiar pentru faptul ca sa nu deranjeze. Adevarul este ca arata super seara, avand aceasi culoare toate patru. Pe faza lunga e prostie sa-ti pui, pentru ca xenonul are nevoie de cateva secunde pana sa ajunga la puterea ei maxima, asa ca in cazul blitzurilor esti cam mancat, abia ca se aprind, dar si la drum cand chimbi scurta pe lunga dureaza aprox. 2-3 secunde pana o sa vezi lumineze calumea! Parerea mea ca pe faza lunga chiar este prostie sa-ti pui! Daca iti pui xenoane, neaparat sa-ti pui se leduri in stopuri, dar albe si nu taranisme de genul albastre! Daca nu schimbi si pozitiile o sa se vada naspa conturul galbui in far de la becul de pozitie! BAfta
     
  12. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    PS: daca inti in galerie ai sa vezi la mine mai multe poze facute cu toate 4 becurile aprinse, poti sa-ti faci o idee cum arata!
     
  13. pcmarius

    pcmarius 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2008
    Locație:
    Canada
    Masina:
    Audi, Allroad, 2.7 BiTurbo, 250cp
    Stie careva ce xenon are montat audi a4 8E din 2002 din fabrica, 4000k 6000k sau 8000k) si 35 sau 55w. Pt ca, ma gandeam sa schimb xenonu dp faza scurta la proiectoarele de ceata ( sa iau balasturile si le pun jos si cumpar 2 becuri xennon pt proiectoare). ........ pe scurta ce recomandati ? asa pt o masina adevarata "AUDI " :footy: 6000/8000k pe 35 sau 55w
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Original din fabrica, sunt de 4300K de 35W. Poti sa pui linistit de 6000k, se vede bine si arata si foarte bine, cu o tenta de albastru "alb polar". Am auzit ca diferenta nu este mare intre 35 si 55W, asa ca iti recomand 35W, mai ales ca, consumul de curent este mai redus.
     
  15. pcmarius

    pcmarius 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2008
    Locație:
    Canada
    Masina:
    Audi, Allroad, 2.7 BiTurbo, 250cp
    Ok asa fac iau un kit de 6000 sau 8000k :P de 35, dar acuma ma intreb kitul stok depe faza scurta merge sa l pun pe proiectoarele de ceata? desigur, inainte cumpar 2 becuri cu halogen cred (H11)....... am emotii :ohmy: azi i-mi iau masina .da doamne sa iasa bine........:anbet:
     
  16. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Spune-mi si mie unde ti-ai montat (ce firma sunt) si la ce pret?
    Vreau si eu sa-mi pun de 55w pe faza scurta si de 35w proiectoare...am un prieten care are asa si se vede chiar tare.
    Nu cred ca are rost sa-ti pui 55w proiectiare...nu din cauza ca s-ar lua politia de tine (ca nu cred ca au ei aparat de verificat puterea luminozitatii :p)...dar chiar ar fii prea puternice.
     
  17. pcmarius

    pcmarius 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2008
    Locație:
    Canada
    Masina:
    Audi, Allroad, 2.7 BiTurbo, 250cp
    interesant....... la mine proiectoarele sunt pt faza scurta ( cele cu lupa in varf) si acolo am xenon stock de 4000 pe 35 banuiesc si sunt cam slabe( e un alb fad). vreau sa merg un distribuitor de xenoane si poate i mi arata live care e dif intre 6000k/8000k respectiv intre 35 si 55w ........si apoi ma decid caree iau :P. PS: Ieri mi-am achizitonat un audi A4 "superb pt mine" din 2002 full option.:footy:
     
  18. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Eu sincer nu inteleg de ce va puneti cacaturi d-astea (no offense). Nu va mai amagiti singuri cu prostii gen pai si daciile alea iau itp-ul pe naspa bla bla bla. Ideea este una singura: ca sa aratati voi "cool" le scoateti ochii la altii. In special noaptea, proiectoarele cu xenon sunt FOARTE deranjante, nu deranjante. Asta tine mai mult de un minim respect fata de ceilalti participanti la trafic si nu daca poti sa iei amenda sau nu.

    P.S. Daca vrei sa arate masina bine, exista becuri cu leduri pt proiectoare, arata la fel de albe doar ca nu ii mai chiorasc pe ceilalti.

    Nu exista asa ceva.
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018

    Am mai auzit de aceste becuri dar inca nu le-am vazut.
    Cunosti pe cineva care le ditribuie sau ai un link care sa ma ajute.
    Cat despre xenon la proiectoare de acord cu tine. Nu e locul lor acolo ;)
     
  20. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5

Distribuie pagina asta