1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

RED Audi A4 B6 2004 1.9 TDI AVF

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexPTB, 14 Dec 2017.

  1. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Va urma..
     
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Rezultatele sunt aici. Poze inainte si dupa. Important e ca au disparut punctele.. daca te uiti cu atentie de aproape se observa o mica diferenta deoarece sunt putin mai adanci. Sa tot vopsesc bara in fiecare.. nu multumesc, deoarece nu e din vina mea.. asa sunt intretinute drumurile noastre.
     
  3. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Cred ca e scump kit-ul respectiv de reparatie si nu stiu pentru cat iti ajunge. Cu vreo 25-30lei iti prepari 100-200g de vopsea dupa codul de culoare, cumperi un spray (lac) si ai rezolvat problema si iti ajunge pe o gramada de timp :)
     
    AlexPTB și Tudor.chirila apreciază asta.
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Nup.. adica depinde ce inseamna. 9ml vopsea, 9ml lac.. costa aproximativ 40-50 lei. Daca privesti cu atentie pozele, am avut destul de multe plus vreo 8 pe ambele oglinzi.. plus pe capota vreo 4. Si a mai ramas.. e o solutie de moment, ma enerva sa se vada acele puncte pe bara. Nu zic ca nu ar fi o idee pentru vopsea gata preparata, dar doream o remediere rapida, desi am trecut prin oras de multe ori pe langa astfel de magazine, mereu uitam.
    Nu zic nimic, insa daca voi dori sa o revopsesc total.. as face ori acest cod de culoare, ori rosu mat ori ceva nuanta de gri mai.. deosebit. Nu sunt decis, momentan vopseaua e ok, lacul la fel. Nu e impecabila dpdv optic la fel ca o masina noua scoasa pe portile fabricii, are totusi 14 ani.

    Oricum in caz ca vopsesc.. fie tot fie doar partea frontala, as lua in calcul si varianta foliei de protectie transparente pe spoiler, bara si poate capota (la capota nu stiu ce sa zic..).
     
  5. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Si eu am urme de pietre pe capota (micute) dar nu atat de multe si mereu dupa ce ii fac niste spalari se duce vopseaua si trebuie sa dau din nou. De asta ziceam ca 9ml vopsea nu iti ajung pentru mult timp.
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Asa e, insa fiind repezit si aiurit.. cand voi termina vopseaua aceasta voi proceda cum ai spus tu.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salutare. Am o dilema, astept idei daca doriti. Spuneti-mi ce culoare sa aleg la fusta spate, o voi inlocui pe a mea.. nu as face-o tot rosie, as opta intre culoarea ei "natur" si negru mat.

    Iau in calcul si varianta montarii pe viitor unui spoiler fata de S, dar nu e 100% sigur. Multumesc.
     
  8. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Luat bara spate cu fusta (deh, separat nu se vinde) impreuna cu un set de tobe (modificate) de pe un B6 1.8T tractiune fata si protectiile ignifuge.

    Facut timp aseara si ne-am apucat de treaba, am demontat fusta spate fara a demonta bara, am dat jos toba mea, am pus protectiile acolo unde a fost cazul, am facut adaptari la colierele de imbinare (suruburile aveau o distanta mica pana in caroserie si indiferent cum invarteam de adaptor, tot exista riscul sa dea). De ce? Pai sunt ceva tobe modificate, nu standard de 56, mai groase (63-65mm) si de aici a fost problema.

    Montat de proba, dat cheie, luat jos, verificat, sudat, aranjat, montat si fixat esapamentul.

    Sunetul? Se aude putin mai gros inauntru, abia iti dai seama. Efectul vizual: cel dorit. Astept fusta sa fie gata de vopsit sa pot sa o montez.
     
    Ultima editare: 11 Iul 2018
    alanb1 apreciază asta.
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    O poza la “rece”..
     
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cu cârlig ? :(
     
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salut. Va urma demontat, am incercat aseara (era si tarziu) sa-l demontez din cheie si nu am reusit.

    Dar iarasi e o problema, fusta fiind deja decupata in partea inferioara. :banghead: mi-am zis ca e mai benefic asa, deoarece m-a "pupat" unu' in carlig, si ieseam sifonat daca nu il aveam, el uitandu-se in telefon..
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Lasa carligul acolo. Eu daca as putea mi-as pune 3 bucati pe spate. :) Am parte numai de retardati care stau aproape si ma lovesc pentru ca nu sunt atenti.
     
    coco_catalin, AlexPTB și ryoraul apreciază asta.
  13. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Senzorii centrali nu sunt asezati corect...
     
    AlexPTB și boresque apreciază asta.
  14. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Carligul il pastrez, nu se stie nicicand. Cum a spus @Cristi e numai bun.

    Am vazut masini cu senzorii pusi vertical, orizontali sau combinatie.. ma gandeam ca ai mei sunt pusi asa pe exterior pentru un unghi mai larg pe lateral.

    Mai e nevoie sa verific unde exact atinge toba, am impresia ca da undeva, in scutul metalic probabil.
     
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Lasa carligul acolo ca face numai bine acolo.
    Imi plac mult cei cu ideea asta ca se bucura cand le atinge cineva usor masina si au avut carligul.
    Si ma :nyah:de ras cand vine unul din spate si va umflă lonjeroanele precum rochița unei adolescente
     
    gutza25, Cata_ADC, Cosmin ZKG și alți 4 apreciază asta.
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Dar cand altii va lovesc masina in fata cu carligul lor, cum va simtiti? Am vazut caz cand un "bizon" a plecat dupa el cu bara celui din spate ramasa infipta in carlig. :banghead:
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Eu am toate mașinile lovite de la cei care au cârlig. Dacă aveam la îndemână un flex cu baterie pe cuvânt ca vi le tăiam în parcare...

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Chriss_Deejay, Beetle94, boresque și alți 5 apreciază asta.
  18. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Cata mai bine le taiai celalalt carlig , ca cel de pe masina nu a gresit cu nimic ca e un bou la volan.:aggressive:
     
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    :applaus::applaus::applaus:
    Probabil numai cei ce nu au avut întâmplări nefericite sunt pro - cârlig atât timp cât nu au atașate remorca sau semiremorca .
     
  20. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Daca-ti iei un cap in gura de la un motociclist inseamna ca tre sa interzicem purtatul de casca? :)
     
    vladi87 apreciază asta.

Distribuie pagina asta