1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Remediere - Reconditionare - zgarieturi fine caroserie si/sau Vopsire elemente caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de shobo01, 22 Mar 2008.

  1. beatmort 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, 2.0 TDI
    Cam pe la ce pret se face un polishat la cineva "autorizat" ?
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    in Romania pretul din pacate este facut in functie de client si de masina :(
    M-am tras si eu inainte in teapa la o spalatorie Auto unde m-au lasat fara 280 de ron si clar nu a fost treaba facuta deloc bine si nici cu pasta profesionala etc.
    La mai multe spalari masina era ca la inceput.
    In schimb la firma profi (care se ocupa doar cu vospsit si altele tot pe acest domeniu) unde am dat de oameni corecti ce munceau la propria firma a fost 200 ron iar ceea ce au facut a fost de calitate. Au folosit pasta abraziva mai dura si mai putin (in total sunt cam 6 tipuri depinzand de zgarieturi).
    Eu zic ca nu se merita sa faceti experimente cu diferitele produse de pe piata cand puteti apela la cineva care stie ce face si pe bani putini dar munciti ;)
     
  3. nicushor

    nicushor 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b4
    si eu recomand produsele de la SONAX sunt cele mai bune in toate privintele interior, exterior, uleiuri, aditivi, degresare absolut orice si pentru exterior am mai folosit soluti de la WS PLATINUM care tot face reclama la tv si sincer am fost multumit de rezultat dar mai cu incredere as folosi SONAX, bafta in rezolvarea problememi;)
     
  4. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    vopsire bara de protectie

    Nu stiu daca s-a mai discutat,eu cel putin nu am gasit,si daca am postat gresit,rog sa fie mutat in alta sectiune thread-ul.Bara de protectie la audi pana in 2004 din cate stiu este de culoare gri,si ma intrebam daca se poate vopsi in culoarea masini respectiv neagra(cum este culoarea masini mele).Dar problema principala este daca dupa vopsire,bara find din plastic atunci cand sar pietricele pe ea sa nu sara vopseaua in acele locuri,aratand aiurea.Am auzit un pret in jur de 400 lei pentru toata bara(spate,fata,laterala).
     
  5. wowo

    wowo 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    wonder land
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI quattro
    si eu vreau sa mi-o vopsesc...masina mea e albastra si bandourile de protectie sunt negre...de pret nu am auzit...de un tratament anume pt plasticurile vopsite la fel nu ,dar m-am interesat la un domn care cu asta se ocupa si mi-a zis ca risc daca mi-o vopsesc ca poate merge jos vopseaua de la pietre si alte chestii
     
  6. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    ..stiu pe cineva care a vopsit bara de protectie de vreo 2 ani si nu a sarit vopseaua..se aplica un strat de sprit kit pt k e facuta dintr-un plastic poros..apoivopseaua..daca ti-o face cineva priceput,atunci nu ai probleme..si eu vreau sa le vopsesc,dar nu sunt sigur de ceva: pe bara din spate am senzorii de parcare..daca vopsesc peste exista riscul sa nu mai functioneze?.
     
  7. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    si restul barei din ce e facut nu tot din plastic?!

    un vopsitor bun stie ce are de facut,matuit, dat cu plastic primer, fuller, dupa care se aplica vopseaua si lacul;)
     
  8. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    te pricepi mai bine :respekt:
     
  9. sserj 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Locație:
    Gura Humorului / Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6 V6TDI
    Cam cum zicea si roby A6, restul barei cum e facut??? Oricum, eu maine tre sa-mi revopsesc ceva chestii(bara, aripa) .. poate mai aflu ceva. :) Numai bine!
     
  10. roby_A6

    roby_A6 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2008
    Locație:
    Pe unde apuc
    Masina:
    A6/ O2 RS
    speram sa iasa bine vopsirea barei+aripa, pune si ceva poze daca poti, sa vedem cum a iesit..:)
     
  11. beatmort 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, 2.0 TDI
    Zgarieturi de cheie!

    Sper sa nu deschid alt topic dar dupa Search-ul realizat de mine, chiar nu am gasit nimic.

    In fine, dupa cum am scris si in titlu, m-am trezit azi dimineata c-o zgarietura de cheie destul de adanca pe usa de aprox. 20cm lungime, cel mai probabil de la pustanii din jurul blocului, de care ma voi ocupa personal...:nunu:
    Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate face ceva fara sa fiu nevoit sa vopsesc intreaga usa ? Pot service-urile sa vopseasca doar zgarietura in culoarea masinii si apoi sa dea un polish sau ceva de genu ? Sau orice alta solutie...

    Prima cheie a fost in parcare la Carrefour acum 4 luni de aprox. 1.5cm peste care am trecut in timp cu vederea ca deh, dar ultima "achizitie" chiar incepe sa-mi dea de gandit.
     
  12. barbyshoru

    barbyshoru 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3-1.6 benz-green-cutie automata
    nu cred , daca e adanca zgarietura,treb vopsita toata piesa, doar nu vrei sa se vada o pata de vopsea pe o asa masina(daca e cea din semnatura).
    sunt unii care incearca sa vopseasca pe portiuni, dar nu iese fffff urat, cel mai bine vopsesti usa.
     
  13. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Dupa cum spune si barbyshoru, daca zgarietura este adanca, solutia cea mai buna o constituie revopsirea integrala a elementului de caroserie afectat.

    Nu inseamna ca nu exista si alte solutii: creioane corectoare de vopsea, reparatie locala, etc.

    Dezavantajul acestora din urma insa este dat de faptul ca rezista foarte putin in timp, (la creioanele corectoare se cam duce dupa cateva spalari vopseaua respectiva) sau va fi vizibil in cazul in care se retuseaza local si va exista o zona de nuanta diferita (polishul nu face decat sa dea luciu dar nu va reusi sa uniformizeze culoarea pe intregul element decat daca se face "blending").

    Vopsirea unui element costa aprox 400 RON + TVA la un service OK (nu reprezentanta) si nu stiu daca merita sa faci altfel.
     
  14. danutz007 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2008
    Locație:
    CLUJ
    Masina:
    Audi A4 2004 1,9TDI quattro
    diferenta culoare la vopsit

    Datorita kilometrilor facuti pe drumurile patriei m-am ales de la pietricele cu o gramada de ciupituri pe capota care din ce observ nu vor iesi decat daca revopsesc capota. Deasemenea, am o zgarietura pe aripa dreapta pe care as dori s-o dreg.

    Nelamurirea mea sta in felul urmator: daca vopsesc capota si aripa se va vedea o oarecare diferenta de culoare fata de restul masinii? masina e de 4 ani si culoarea e deja destul de matuita. Si s-ar putea rezolva eventuala diferenta de culoare cu un polish general dupa ce vopsesc capota si aripa?

    mersi
     
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am vazut masini vopsite in acest scop si diferentele se vad nu tare ce e drept. Acum depinde si de mana vopsitorului iar dupa e obligatoriu un polish sa readuca luciul. Cum spunea si Rapier nu se merita mai bine dai un ban pe intregul element si gata. Daca ai casco trece-o la vandalism ;)
     
  16. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    s-ar putea rezolva si cu polish. dar in ziua de azi daca mergi la un service mai "dotat" iti face culoarea cum vrei tu.
     
  17. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    eu mi-am vospit aripa stanga de la masina , am avut o mica zgariatura si am facut-o pe casco. atasez o poza.
    e o ffff mica diferanta de culoare asa cu capota.. dar cu bara de jos seamana.
    multi mi-au zis ca sunt nebun si ca e nici nu se vede.. (eu vroiam sa o mai vopsesc odata:yes:)

    depinde unde o vopsesti




    p.s. cand am lasat-o in service am luat tot din ea(:footy:) si nu au gasit codul culorii care era trecuta pe cartea de service. asa ca au facut-o la laborator:detective2:
     
  18. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Singura diferenta,nu la nuanta o sa fie,ci la lacul vopselei,adica portiunea vopsita o sa fie mai lucioasa fata de restul elementelor masinii.Stai linistit,ca dupa vreo 2-3 luni nici nu o sa se mai observe,eventual ca sa fii sigur,ii faci tu un polish la toata masina,si e OK!
     
  19. adi micle

    adi micle 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2008
    Locație:
    cluj napoca\satu mare
    Masina:
    Audi TTS 2.0tfsi 272cp quattro
    reparare zgarietura

    salutare ,
    dimineata m-am trezit cu o zgarietura mai adanca pe lateralul masinii , din cate mi-am dat eu seama am suparat pe cineva si mi-a zgariat-o cu ceva cheie . nu vreau sa va zic cat de nervos am fost pentru ca masina este de 3-4 luni si tin la ea ca si la ochii din cap:( . daca stiti careva cum si daca pot sa o repar (preferabil fara casco si revopsire) va rog ajutatima
     
  20. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Daca e trecuta de lac numai ai ce sa-i faci decat creion corector dar tot se vede...vopsitul este singurul mod...sau cum am optat eu COLANTAREA ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013

Distribuie pagina asta