1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate - (demontare, inlocuire, montare incalzire, etc.) la A3 8L

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de luk80, 16 Iun 2010.

  1. luk80

    luk80 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 1.9TDI 2002
    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste imagini cum pot sa demontez bancheta din spate ....
    multumesc....
     
  2. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    vre sa o scoti de tot?
    sau ce anume vrei sa faci?
     
  3. luk80

    luk80 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 1.9TDI 2002
    da, vreau s-o scot afara...
     
  4. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    fire incalzire scaun

    cine ma poate ajuta cu o problema am pus pe bancheta din spate incalzirea de la un audi a8 numai ca nu stiu care este plus si minus sunt doua fire albastru si alb si as vrea sa stiu daca mai trebuie un releu ceva?pot lega buton intrerupator sau trebuie cu potentiometru obligatoriu?
     
  5. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    nu ma poate ajuta nimeni ? incalzirea pe cati volti merge ?
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Feb 2011
  6. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Pune ceva poze sa vad ce ai acolo,incalzirea ai luato cu cablaj cu tot,ca tre sa ai si termostatare ,altfel te prajeste la c.....
     
  7. Danku

    Danku 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A3 1.9 TDI 110hp - 2000
    La asta ma gandeam si eu, incalzirea merge, apoi se opreste (sau incalzeste mai putin) iarasi merge, asa incat sa fie cat de cat constant, daca ar sta tot timpul incalzita instalatia ai sari de pe scaunele
     
  8. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    pai asta este problema nu am termostat le-am luat de pe bancheta spate de la un A8 am dat tapiseria jos si le-am bagat la mine sub tapiserie si le-am scos din mufe mufa care are 2 fire unul alb si unul albastru o sa revin azi cu poze
     
  9. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Este un rezistor acolo. Alimentarea lui e indiferentă, ori pui - la un capăt şi + la celălalt sau invers, acelaşi lucru obţii, încălzirea lui. Treaba-i mai complicată, mai e şi un termistor acolo care sesizează încălzirea şi decuplează alimentarea. Vezi că încălzirea în scaune nu are un regim de funcţionare continuu, ci numai până la încălzirea interiorului cu aeroterma maşinii.

    Un prieten a lăsat trapa deschisă într-o zi de vară, dar a uitat acest lucru. A plouat în maşină şi i-a udat scaunele. A vrut să le usuce cu ajutorul încălzirii din scaune şi le-a defectat.
     
  10. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    multumesc foarte mult deci functioneaza pe 12 volti dar daca le-as lega la instalatia de la scaunele din fata s-ar suprasolicita?
     
  11. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Termostatul este in patura ,acolo unde incep cele 2 fire de alimentare,ai putea comanda cu cele din fata ,dar prin intermediul unui releu de sarcina,deci comanda de la cele din fata sa cupleze releul,iar sarcina o iei din alta parte,exemplu:bricheta.
     
  12. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    20022011203...jpg
    acesta este termostatul? atat am
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cum sa iei de la bricheta? Ai idee ce consum e acolo?
     
  14. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Din moment ce am montat vreo 10 perechi de incalziri ,inclusiv pe masina measi toate sant legate pe bricheta ,sper ca va merge si la el.De altfel nu consuma nici 40 de wati,toata incalzirea ,care e problema daca este incercata.
     
  15. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    si deci acela este termostatul?
     
  16. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Eu vad o dioda in poza ta,cea ce am montat eu au termostatul din ceramica sa reziste la temperaturi mai mari.Dar asta e parerea mea,poate fi si termostat de alta generatie,un electrician poata lamurii lucrurile.
     
  17. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    deci daca are dioda nu trebuie sa aibe si un sens al curentului?
     
  18. conush 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    oltenita
    Masina:
    audi a3
    demonrare scaune fata

    Ma poate ajuta cineva sa-mi explice cum se demonteaza tapiseria de pe scaune si bancheta ?.
    Masina mea audi A3 8L 2001 2 usi.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Oct 2011
  19. audia38l 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A2, 1.4 Tdi, 2001
    conush e foarte simplu, dar o sa iti nenorocesti degetele. partea din spate de la scaune se desface foarte usor, mai greu e sa desfaci de sub scaun, e o bucata de sarma intinsa care o tine in partea de jos si care se desface. dai scaunul jos si te uiti, e imposibil sa nu-ti dai seama cum se desface. mai greu e ca trebuie sa desfaci carligele metalice folosite la fixarea tapiteriei. daca ai timp liber mult la dispozitie merita, daca nu mai bine nu te complici cu chestiuni de genul.
    daca trebuie sa speli scaunele mai bine le faci cu peria si tragi cu aspiratorul, decat sa te complici cu desfacutul scaunelor.

    luk80 E simplu, sezutul e prins in doua cleme metalice, cand le ridici o sa vezi ca pivoteaza pe niste `sarme` de metal care intra in cleme, tragi intr-o parte si o sa vezi ca iasa din clemele alea.
    Spatarul il lasi, apoi te uiti in coltul stanga. ai nevoie de o surubelnita dreapta, cea din mana e buna, apesi pe clema care se vede pana face click, atunci ai scapat de `clema` metalica, clema care nu te lasa in niciun fel sa ridici bancheta.
    dupa ce ai scos de pe sina metalica din partea stanga, la partea stanga, sau cea dreapta la partea dreapta, tragi inspre stanga (la partea stanga) sau inspre dreapta si iasa de pe sina.
    stiu ca pare super complicat, dar de fapt e foarte foarte simplu.
    sa ai grija cand pui spatarul inapoi, apesi pana in momentul in care auzi click-ul, dupa incerci sa o ridici, daca nu iasa treaba e ok.
    cu sezutul, doar fixezi `sarma`, in clemele cu pricina.
    sper sa-ti fiu de folos.
     
    s3fu0ra5ului apreciază asta.
  20. alinuu.bv

    alinuu.bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2014
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 1,6 2001
    Scaaune/ Interior

    Salut toti membrii
    Am si eu o intrebare, vrea sa achizitionez un interior de piele, scaune fata + bancheta spate , ele provin de pe un Audi A3 8L 2000 in doua usi.
    Intrebarea mea este: le pot pune pe un audi acelasi model A3 8L 2001 dar in 4 usi ?
    Mersi
     

Distribuie pagina asta