1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si bancheta spate la A3 8P - montare incalzire si / sau inlocuire scaune/bancheta

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de razvan87, 9 Mai 2012.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca te ajuta, iti atasez schema electrica din Elsa, sa verifici cablajele.
     
  2. AdriAdrian

    AdriAdrian 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8p
    Multumesc ☺
     
  3. ciupilici

    ciupilici 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    Targu -Mures
    Masina:
    Audi A3 8P , 1.6 mpi , 2007
    Salutare , am o problema cu tapiteria textil de pe scaunul soferului . S-a deteriorat din cauza fostei proprietare si as vrea sa o repar/schimb . In Targu-Mures nu mai este reprezentanta Audi sa o comand de la ei . Ma puteti sfatui ce sa fac , unde sa merg ( sa iau husa noua sau sa apelez la cineva care stie sa o reconditioneze ) ? E foarte intretinut interiorul/exteriorul dar arata urat scaunul . [​IMG][/url][/IMG] , [​IMG] [​IMG] [​IMG][​IMG]
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    La reprezentanta o husa pentru scaun fara burete, se ridica undeva intre 500-700 lei, asta sa-ti faci o idee de pret. Te sfatuiesc sa cauti in dezmembrari un interior asemanator cu al tau (Ex http://olx.ro/oferta/interior-audi-a3-2006-ID6GLy8.html#068a400627 ) sau sa mergi la un tapiter si te rezolva. Va lua material dintr-o tetiera din adaos si iti va adauga in zonele deteriorate, te va costa in functie de "mester" intre 100 lei si 500 lei ( lucrare profi, luand in calcul si intarirea buretelui ).
     
  5. ciupilici

    ciupilici 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    Targu -Mures
    Masina:
    Audi A3 8P , 1.6 mpi , 2007
    Mersi mult , vad ca si in anuntul de pe OLX suportul lateral al scaunului e mancat , cred ca voi incerca cu un tapiter cu toate ca imi vine greu sa las scaunul soferului pe mana cuiva . Pot incerca sa iau materialul de la dezmembrari in cazul in care nu e destul pe tetiere sau de unde se poate lua .
     
  6. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    Salut. Vreau sa retapitez sezutul la scaunul din fata stanga. Tapiterul spunea ca e riscul sa strice incalzirea in scaun, ca e lipita si etc ( nici el nu stia sigur). A ramas sa ne documentam. Scaunul este piele + alcantara. A facut cineva asa ceva? Ms
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    IFxxBAD apreciază asta.
  8. wildblueyes

    wildblueyes 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4-B8
    Salut. Revin cu o întrebare postata anterior insa pe un topic greșit. Sper ca aici sa fie ok.
    Incerc sa găsesc niste scaune electrice sau măcar cu încălzire pt a le monta pe a3 meu. Am găsit 2 variante(fie doar scaunele din fata doar cu încălzire ,fie interior complet electric fata spate ) prima varianta e mai ieftină undeva pe la 3-400 EUR. A doua este insa mult mai scumpă -1500 EUR
    A mai facut cineva asa ceva? E complicata procedura? Ce altceva ar trebui sa schimb? In prima faza ma gandesc doar la climatronicul cu butoanele de încălzire.
    Multumesc anticipat ..
     
  9. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    buna ziua tuturor
    as vrea sa imi montez si eu incalzirea in scaunele din fata am un a3 8p 2.0 BKD 2005 daca stiti un tutorial mai (babeste) va rog sa imi spuneti si mie :P
    sau daca imi puneti spune asa din mare pe unde rebuie sa umblu, am vazut ca pe modulul de confort ese ceva pin cu incalzire in scaune are de-a face cu acela?
    masina nu are montata incalzire din fabrica.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu iti atasez schema, dar dupa cum pui intrebarile te sfatuiesc sa apelezi la cineva care are mai multe cunostinte in domeniu.
     
  11. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Sincer m-as lega sa o fac si poate chiar ma apuc ce mi-e mai greu este cu identificarea modulelor din cate am vazut pentru inceput trebuie legata partea de clima la siguranta de 50A..
    Ce mi-e mai greu este sa identific modulele daca ma puteti ajuta cu asta ar fi super
    Daca nu....ma voi chinui umpic dar sper sa reusesc :)
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ca sa nu zici ca nu poti inainta cu lucrarea din cauza asta, ai atasat tot ce iti trebuie.
     
  13. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Ok asa e alta treaba
    Este putin de lucru dar cam 90% ma apuc so fac :)
    In legatura cu earth point este masa nu?
    Aia practic este peste tot
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, alea sunt punctele "oficiale", dar poti folosi orice punct de minus disponibil in apropiere.
     
  15. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    ok multumesc :) in urmatoarele zile voi avea de lucru :))
     
  16. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Vreau sa imi fac o schema bloc asa mai babeste inainte sa incep. Sunt niste lucruri care nu le inteleg. M-ati putea ajuta va rog ? Multumesc.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce anume nu intelegi ?
     
  18. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Partile alea cu rosu nu am gasit ce sunt. Acolo partea aia cu T40/2 - 6.0 ro - 10 la modulul de la volan la care dintre mufe si ce pini se refera la fel si la contact.
    Este in mai multe locuri 6.0 ro dupa care e 10. Acea parte la ce se refera
    Am mai lucrat cu scheme de alea mai simplificate dar nu din astea originale. Acestea originalele difera prin semne. Grosimea firului e chiar foarte ok ca se da. Oricum eu as fi mers cu fir mai gros dar e bine de stiut pentru cei care vor sa puna mai subtire
    Incerc sa imi fac o schema simplificata daca n-o sa reusesc, o sa o pun mai pe direct. Daca nu reusesc dupa schema originala o sa ma leg cu o siguranta dupa contact si le pun asa.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai ai legenda in dreapta, T40 este mufa neagra cu 40 pin din compartimentul motor.
    RO - Rosu, 6.0 este grosimea cablului.

    Sfatul meu este sa apelezi la un electrician ce este capabil sa citeasca o schema.
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sebi, mai citeste odata si postul meu cu nr. 24. Nu face tiganii, ca s-ar putea sa-ti para rau pe urma.
    Daca vezi ca problema te depaseste, nu mai insista sa faci vreo nefacuta.
    Apeleaza la un electrician care stie citi o schema originala, chiar daca e contra cost.
     

Distribuie pagina asta