1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la A4 B6 - demontare - inlocuire - montare incalzire scaune

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de oncete83, 17 Sep 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci ai cumparat niste scaune full electric FARA incalzire pe care vrei sa le montezi in locul unora nonelectrice (exceptie lombar) insa cu incalzire. Mi-a dat seama pentru ca din descrierea ta lipseste mufa verde la scaunele ce le-ai cumparat.

    Mufa neagra e pentru panglica de prezenta. In cazul tau, lasa mufa in aer, nu te intereseaza.
    Hai sa te lamuresc si cu diferentele de pini din mufa rosie:
    - in podea ai 2 pini. Ii foloseste lombarul electric.
    - in scaunele vechi aveai 4 pini. 2 pentru lombar (pozitia 4 e un plus si pozitia 5 e o masa) si 2 erau precablajul pentru pachetul de lumini (pozitiile 2 si 3). Pentru ca nu mufa de pe podea nu erau populati pinii in continuarea acestora inseamna ca masina ta nu are pachet lumini. Asta inseamna ca nici calculatorul de confort e posibil sa trebuiasca schimbat, pe langa adaugarea firelor.
    Totul clar pentru cei 4 pini, valabili in ambele mufe rosii mame?

    Ceilalti pini ramasi in mufa rosie de la SCAUNUL SOFERULUI sunt pentru memorii. Am scris mare "scaunul soferului" pentru ca pe scaunul pasagerului nu ii mai gasesti. Banuiesc ca nu ai calculatorul si nici blocul de comanda de pe usa.
    Nu-i asa ca nu ai montat scaunele inca? Vezi ca vei arde siguranta de la lombar, e prea mica pentru consumul scaunelor electrice.
     
    Ultima editare: 12 Oct 2015
    AlexPTB apreciază asta.
  2. LeonePtm

    LeonePtm 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2014
    Locație:
    Bucuresti - Pantelimon
    Masina:
    Audi A4 Cabrio - 2004
    ovidiutm, da doresc sa inlocuiesc scaunele existente care au incalzire in scaune dar la care mai functioneaza doar la sofer, cel din dreapta avand rezistenta in scurt pe o mica bucata din ea,care a reusit sa se incinga atat de rau incat sa arda pielea si sa faca o gaura de toata frumusetea in scaun (asa am cumparat-o), iar scaunul soferului prezinta o foarte mare uzura, plus rupturi , imbatranire excesia a pielii. Daca interiorul se prezenta intr-o stare buna, nu aruncam cu banii pe un altul doar pentru niste reglaje electrice, doar ca norocul a facut sa gasesc acest interior mai ieftin intr-o stare buna si cu reglaje electrice.

    Nu , nu am reusit sa montez scaunele deoarece am pus scaunul soferului de proba si nu a functionat. Precizez faptul ca nici inainte (la achizitionare) nu functiona reglajul electric al lombarului, eu nepunand prea mare accept pe acest aspect.

    Imi poti spune te rog care sunt siguratele , siguranta de la scaune ? In mare am verificat toate sigurantele si nu am gasit nici una arsa , insa se poate sa nu faca contact bine sau sa aiba firul intrerupt sau probleme in mufa ... O poza , schema sau macar pozitia acesteia mi-ar fii de mare ajutor.

    Da, mufele negre oricum erau acoperite cu un burete adeziv,semn ca nu erau folosite nici pe masina donatoare, iar a mea tinand cont ca nu avea nici un reglaj electric (Exceptie lombar) clar nu dispune de butoane de memorie.

    Nu sunt interesat de memorii, ma intereseaza daca scaunele functioneaza si fara acel modul,comanda. Daca mai necesita ceva modificari sau se poate monta in mufa deja existenta, iar comenzile electrice sunt functionale (bineinteles dupa depistarea problemei, lipsei curentului) ? Multumesc.
     
    Ultima editare: 12 Oct 2015
  3. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu cauta sigurantele pt scaune in panoul din stanga al bordului, ci uita-te sub volan, prin zona coloanei de directie. Trebuie dat jos suportul care acopera zona respectiva.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    In mufa rosie (mama) de la scaunele noi:

    Pinul 4 = + (rosu/alb)
    Pinul 5 = - (maro)

    Verifici si in mufa din podea (tata) daca 5-ul din mama se intalneste cu 5-ul din tata, la fel si la pinul 4.

    Pinul 5, merge la masa pe caroserie, undeva la baza fiecarui stalp central..
    Pinul 4, este un plus care se leaga la instalatia ce primeste curent de la acumulator, insa nu inainte de a trece printr-o siguranta. Aceasta siguranta nu se gaseste in panoul de sigurante ci undeva in spatele lui. Pentru a gasi siguranta e necesar sa demontezi plasticul mare de sub volan si deasupra pedalei de ambreaj vei gasi niste relee, apoi un calculator care sta pe orizontala si sub el in functie de dotarile masinii, maxim 5 sigurante, numerotate in poza de mai jos C, D, E, F, G. Pe tine te intereseaza pozitia E care ar trebui sa fie o siguranta de 10A de culoare rosie.
    Cand o schimbi, ia in considerare ca acum consumul a crescut si nu poti pune 10A, ci trebuie pusa o siguranta de 30A (verde).


    [​IMG]

    In cazul in care nu ai siguranta acolo (instalatia electrica nu e la fel pentru toate B6-urile) atunci o cauti in pragul dreapta fata, demontezi plasticul de sub torpedou si o sa gasesti un plastic unde se intalnesc conectori de mai multe culori. Ei bine, si aici poate exista siguranta E, de 10 A. Se aplica si aici ce iti spuneam mai sus.

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 13 Oct 2015
    tox, AlexPTB și lowlife apreciază asta.
  5. LeonePtm

    LeonePtm 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2014
    Locație:
    Bucuresti - Pantelimon
    Masina:
    Audi A4 Cabrio - 2004
    Va multumesc frumos pentru raspunsuri si ajutor.
    Multumesc frumos Ovidiutm pentru schita si timpul acordat.
    Voi verifica in aceasta seara si revin cu detalii.
     
  6. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Salutare băieți,
    Acum ca a început ploile mi-am luat inima în dinti și mam apucat sa desfac scaunul încet încet iam dat de cap problema e ca se încinge doar aripioara aia care sa înnegrit. mam uitat atent pe sezut și nu vad cablu rupt.
    Va atașez o poza. Voi ce părere aveți?
     
    Ultima editare: 12 Oct 2015
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu e rupt, ca dacă era rupt nu se mai încălzea deloc..
    E subțiat, motiv pentru care se supraîncălzește. Îți trebuie altă rezistență.
    Leone, cu plăcere.
     
  8. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Ovidiu, mulțumesc frumos de un răspuns. De fiecare data ai venit cu un răspuns rapid chiar dacă au fost și întrebări cam proaste. Datorez multa bere :-D
    Problema e de unde cumpăr o rezistenta de asta? Se vinde înafara de reprezentanta pe undeva? Cam la ce preț ajunge?
     
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Noua, in reprezentanta e foarte scumpa. Mai bine cauti sa cumperi un scaun SH, din dezmembrari, cu incalzire, si iei rezistenta.

    Si eu caut un sistem complet de incalzire pt a monta in bancheta spate.
     
  10. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Mulțumesc frumos de răspuns rapid, ca sa știu ce sa fac, ca stau cu scaunul desfăcut.la asta ma gindeam și eu. Am fost azi cu ea la un electronist și mia zis ca are continuitate și are în jur la 3 ohmi și ca sau carbonizat firele și trebuie schimbata. Mia zis ca sa iau o rezistenta și sa las termostatul vechi și să-l conectez la rezistenta noua ceva de genu.Acum întrebarea e dacă se potrivește rezistenta de pe passat sau alta masina. Sau sa iau o rezistenta de carbon care se vinde și dacă o pot adapta.
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Crede-ma, ieși mai simplu (adica cat mai putine batai de cap) și mai ieftin să mergi pe varianta de care ti-a spus waf. Cauta in dezmembrări, și dacă asta cu probleme e scaunul tău de la șofer, eu mi-as îndrepta atenția strict la mașinile cu volan pe dreapta pentru ca scaunul din stânga e mai puțin folosit. Verifici să fie ok rezistența și l-ai cumpărat chiar dacă e altă culoare tapiseria/plasticele pentru ca alea le pui pe ale tale. Dacă găsești identic, atunci e plug&play. Și să dai 100 Euro pe ambele scaune, tot ieși mai ieftin și îți rămâne un scaun de rezervă/vânzare pentru altcineva.
    Te aștept la Timișoara, parca mi-e și sete. ;)
     
  12. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Scaunul cu buba e de la pasager. Da știu, nu ma interesează scaunul poate sa fie și rupt principalul e rezistenta. Cum o verific ca să-mi dau seama ca e buna fără sa demontez scaunul? Și trebuie sa fiu atent ca scaunele care le am, partea unde sta genunchii e rabatabila. Nu merge rezistenta dacă cumpăr scaune de la a6 sau passat deexemplu? La reprezentanta cit costa de curiozitate?
    Cu prima ocazie care o am sa trec pe la Timișoara, dau de stire...
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Îți trebuie scaune sport de b6 sau b7.
    Passat, A6... Nu recomand.
    Cât despre testare... Doar dacă sunt încă montate și le testezi pe masina la dezmembrat sau, ți le vinde și accepta să le ia înapoi dacă nu e ok. Evident, asta înseamnă să le cumperi personal, nu online.
     
  14. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Aha, mam pus pe cautat...
    Referitor la testat, nu pot sa le testez cu aparat de măsură, ohmmetru și dacă da cum?
     
    Ultima editare: 13 Oct 2015
  15. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Am inteles ca se potriveste interiorul de pe un avant pe sedan, si invers. Intrebarea mea e daca si fetele de usa sunt identice, mai ales cele din spate. Adica sa iau fete de usa de pe un avant si sa le pun pe sedan.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    ETKA da acelasi cod atat pentru berlina cat si pentru avant, deci se potrivesc.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Usile pana la geam si rama din jurul lui, nu sunt deloc diferite intre avant si berlina. Am montat eu de avant pe berlina. Schimbi cadrul cu geam cu tot, si gata. :)
     
  18. fulgerica71

    fulgerica71 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant - 2002
    incalire in scaune after market

    Salut!
    (Nu stiu daca am postat unde trebuie)!Am cumparat si eu incalzire after market si as vrea sa o alimentez de la un "plus" care se inchide cand scot cheia din contact (bricheta mea merge pe plus permanent)! Cunoscatorii ma pot ajuta si pe mine,va rog?:keule::keule: (as prefera un "plus" care sa nu afecteze consumatorul original de la care ma leg...)
     
  19. fulgerica71

    fulgerica71 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant - 2002
    Nu imi poate da nimeni un sfat,va rog ?
    :anbet:
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Oct 2015
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu e așa simplu.
    Trebuie să știi ce consum vei adauga. Nu ai plus contact decât la... contact. Și nu poți lega un consumator mare acolo, chiar dacă pui (obligatoriu) o siguranță.
    Trebuie să adaugi un releu pe care să îl legi la plușul permanent și la plusul contact. Apelează la un electrician priceput, nu te juca.
     

Distribuie pagina asta