1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cel mai bine
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Acelasi lucru o sa afli.
    Ori rezistenta ori vreo mufa.
     
  3. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    Salut! Nu am gasit nicaieri in manualul de utilizare si nici pe net de aceeea intreb aici. Am senzatia ca dupa un drum mai lung (sa zicem dupa 15 km) daca apasam pe butonul reglajului lombar ( sa zicem inainte si sus) in spatarul scaunului in zona lombara se simte o miscare usoara ce maseaza spatele. Ce determina aceasta miscare, cum functioneaza, ori eram beat si doar am avut aceasta impresie?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu de abia acum ai descoperit perna electrica cu reglaj din scaun ? De ce nu cititi manualul de utilizare pentru masina care o conduceti inainte sa intrebati pe forum ? In plus despre ce intrebi tu s-a discutat pe forum (chiar daca in alte topicuri) cu zeci de ani in urma de cand a aparut acesta functie care se numeste reglaj lombar
     
  5. Gabriel isvanca 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2018
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B 8
    Salutare tuturor,
    Am un A4B8, din 2009,pe partea șoferului nu mai merge încălzirea în scaun. Menționez ca am verificat siguranța, e ok. Ca și simptome se comporta asa: apăs pe butonul de încălzire în scaun se aprinde acel led rosu, pe display îmi apare imaginea cu treptele de căldură, setez una din ele și ... nimic. După 5 secunde revine singur la poziția 0 si nu încălzește. Care din voi aveți vreun răspuns, ce as putea face ? Mulțumesc anticipat
     
  6. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Posibil rezistenta incalzire perna / spatar intrerupta.
     
  7. Gabriel isvanca 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2018
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B 8
    E ușor de ajuns la acea rezistența ? Unde as putea găsi una de schimb în cazul în care e întrerupta ?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gabriel un forum "astazi" (cand ai toate informatiile la indemana si cand esti obligat sa citesti intai fara sa intrebi nimic) functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Mai precis: la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Bafta.
     
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Salutări

    Vreau sa pun incalzire in bancheta spate

    Ma poate ajuta cineva sa leg cablul acesta unde trebuie ?

    In special ma interesează unde merge fiecare PIN din T8f , mufa cu 8 PINI !!
    PIN 1 la.....
    PIN 2 la....
    PIN 3 la...
    PIN 4 la....
    PIN 5 la...
    PIN 6 la...
    PIN 7 la...
    PIN 8 la...

    SI mufele
    T6p
    PIN 1 la.....
    PIN 2 la....
    PIN 3 la...
    PIN 4 la....
    PIN 5 la...
    PIN 6 la...
    si T6o
    PIN 1 la.....
    PIN 2 la....
    PIN 3 la...
    PIN 4 la....
    PIN 5 la...
    PIN 6 la...
    a padurilor incalzite din bancheta

    Sau mai simplu, ce cablu merge in FUSE box față lângă șofer si unde
    Ce cablu merge la masă spate
    Ce cablu merge la FUSE box in portbagaj si unde

    Vezi atașament AUDI A4 B8 8K - HEATED SEATS REAT .pdf

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca vrei scheme din Elsa cu incalzirea banchetei spate te ajut, dar sa stau sa descifrez eu fiecare pin unde merge si in ce mufa, asta nu.
    Entschuldigung.
     
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    @nucugheri Am tot , mulțumesc.
    Ce nu pot sa inteleg este diferența între cele 2 modele!
    Pe masina mea din 02.2011 schema imi spune ca încălzirea bancheta se pune pe ST3 ST4 , SF8 SF11 in portbagaj.
    Pe Schema dupa noiembrie 2011 spune că siguranță se pune pe ST3 SF8 la șofer, în față se pune incalzirea.
    Daca fac retrofitul pentru masini dupa 2012, pad-uri, butoane, unitate control, tin seama de schema electrica a mașinilor facelift ? Fac totul asa cum scrie in schema 2012 , deși masina este penteu schema pana in 2011 ?



    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu zic sa pui pe sigurantele pentru masina ta, alea sigur le ai .
    Pentru celalalt model e posibil sa fie diferite componentele de pe sigurantele respective.
     
  13. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Salut,
    Am un A4 an 2013 si scaunele mele actuale au doar reglajul lombar electric si incălzire. Am gasit unele scaune full electric fără memorie. Acum: la mine sunt 4 mufe sub scaun, oare pot să le inlocuiesc fără să mai trag alte cablaje ? Poate este cineva care a făcut acest lucru si ma poate ajuta. Multumesc.
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In principiu ar trebui sa merga fara cablaje suplimentare, dar ca sa fi sigur, verifica schemele.
     
  15. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Multam pentru sfat nu sunt expert dar sper să mă descurc
     
  16. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Salut,
    Am o întrebare desi am citit tot formul: nu a zis nimeni concret dacă a făcut acest lucru si anume dacă aş putea pune pe A4 B8 avant, interior de A5 in patru portiere. Multumesc pentru ajutor.
     
  17. Reviver Bronze Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Bancheta spate sigur o sa fie cu 2 centuri și atât plus ca îți mai trebuie ceva materiale de plastic de la reprezentanta daca nu greșesc că sa le adaptezi, la scaunele fata nu cred că ar fi probleme.
     
    George@ apreciază asta.
  18. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Multumesc Reviver. Mă gândeam că este un coleg care a făcut acest lucru să fiu sigur indiferent că mai cumpār ceva plasticuri. Nu pot să dau 1.500 €uro la ghici cu toate ca este un interior de pe un A5 sportback din 2018 foarte foarte bun.
     
  19. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
  20. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Andy multumesc multumesc scurt si la subiect mi-ai dat răspuns la toate întrebările mele
     

Distribuie pagina asta