1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca nu ai inteles te sfatuiesc sa mergi la un bun tinichigiu auto. Bafta.
     
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
  3. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Salut, care este procedura corecta de montat sezutul banchetei spate? Am cumparat 2 prinderi cod 4L0886373, le-am asezat in gaurile din caroserie si am apasat bancheta pe ele. Au facut click amandoua,dar partea dreapta a bachetei a ramas cu joc destul de mare daca ridic de ea ..... am facut ceva gresit ? Am cumparat alte doua noi si nu as vrea sa le stric si pe astea.
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Trebuia să îndrepți prima dată rama banchetei la dimensiunea cerută dupa manualul de service, iar pe urma apoi sa pui acele două chestii si bancheta la loc.

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    AndreiF92 apreciază asta.
  5. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Nu inteleg de ce. Se deformeaza rama de fier ? Prinderile erau identice cu cele originale ale masinii.
     
  6. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    AndreiF92 apreciază asta.
  7. adi_bm

    adi_bm 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4B8 2010 CAGA
    Salutare,
    Doresc sa-mi montez interiorul cu scaunele modelul de mai jos, problema este ca nu au încălzire din fabrica.
    Ma poate ajuta cineva cu codurile, sau o serie de sasiu de la o masina care are exact asa. Doresc să cumpar rezistentele pentru incalzire (cele din scaun) originale.
    Multumesc.

    20190508_194615.jpg
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Reprezentanta nu vinde asa ceva. Se vand scaunele complet mai precis buretii cu incalzire. Asa ca singura ta sansa este sa cumperi rezistente pentru incalzire AM si ti le recomand pe cele din carbon tip fagure (au o configuratie speciala) pentru ca sunt mai eficiente si mai rezistente la rupere (multi pun genunchiul pe scaun si rup rezistentele din scaun) fata de cele originale aflate in scaunele originale.
     
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Scaunul tau, este un scaun de pasager de la o masina cu volan pe dreapta. Adica este un scauna din stanga masinii de la o masina cu volan pe dreapta deoarece are sistem Isofix integrat si niciodata un scaun de sofer nu are sistem Isofix integrat.
    Găsește in UK sau lithuania un vanzator care are un scaun tot asa, nu conteaza culoarea, cu piele sau fara.
    Pad-ul pentru incalzire este lipit de buretele din scaun, dar trebuie ca acele linii sa fie exact la fel cu scaunul donator. Faci schimb de burete si gata treaba. Te intereseaza doar buretele din scaun. Poti lua scaune din UK pentru că sunt cu pana la 90% mai ieftine decât pad-ul NOU comandat de la AUDI.
    Spun asta din experiență. Daca cumperi alte scaune, acelea vor avea si cablul cu mufa montată pe scheletul scaunului.
    Este mai simplu asa, este solutie OE si stiu sigur ca vei gasi scaune ieftine in UK.

    In poza de mai jos este un burete cu piele de pe A6 C7 cu masaj si ventilație. A se observa rutarea cablurilor din buretele scaunului. Acele șanțuri in burete, in care cablul sta protejat (nu face contact cu scheletul scaunului). Din cauza lor acei bureti nu pot fi schimbați, cred eu, pentru ca nu mai ajung sa conecteze mufele.

    [​IMG]
     
  10. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salut!

    as dori sa-mi schimb scaunele clasice din material textil cu incalzire, reglaj mecanic, si reglaj lombar electric, masina este din 2015,
    cu unele s-line, full piele, incalzire, reglaje electrice si lombar, din dezmembrari, masina cred ca este 2009-2010, din anglia,

    intrebarea mea ar fi:

    sunt plug and play sau necesita anumite modificari? la mufe, sau trebuiesc trase alte cabluri pentru reglajele electrice?

    mentionez ca am citit topicul integral, dar nu am gasit un raspuns 100%, doar ceva partial...

    multumesc!
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Iti recomand sa nu te complici cu cele de Anglia, mai ales daca sunt full electrice pentru ca este mult de lucru pentru mdificarea lor. La cele de Anglia trebuie mutat senzorul de presiune (cantarul) de pe stanga pe dreapta, modulele si comenzile electrice in functie de echiparea scaunelor, asta daca scaunele sunt cu memorie.
     
  12. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Trebuiesc mutate , atentie, frame-ul de pe stanga pe dreapta si vice-versa, daca modelul de scaun permite.

    Cablurile de pe frame nu necesita modificare, sunt aceleasj insa cele care se ocupa de ajustare electrica ( memoria si mai complicat) trebuiesc modificate presupun, dar daca ai schemele electrice și timp... se poate face !
    Cântarul il poti trece cu tot cu buretele pe care este , împreună cu pad-ul incalzit care este lipit pe buretele din scaun
    Pielea stanga trebuie mutată pe dreapta , nu si la spătar, doar la șezut

    Mult de muncă dar nu imposibil

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  13. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    am inteles, multumesc pt sfaturi, o sa mai astept poate gasesc totusi ceva de europa... nici pretul nu era unul foarte bun si nu cred ca merita efortul... multumesc inca o data!
     
  14. lusu_lusu

    lusu_lusu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2018
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    audi a4 b8 2012
    Salut,
    Pentru cei care mai aveti probleme cu ventilatia scaunelor care nu functioneaza problema la mine s-a rezolvat prin verificarea ventilatorului de sub scaun si repozitionarea lui corecta. Problema a fost de la ventilatorul de sub scaun. Era impins in scaun, banuiesc ca de la spalatorie cand au aspirat-o. Fiind intrat in scaun unde este burete se bloca elicea si decupla automat.
     
  15. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    salut,am inlocuit scaune de tapiserie textil cu unele de piele si am bec aprins airbag cu o eroare pe scaunu pasager ,poate ma ajuta cineva cu rezolvare
     
    Ultima editare: 2 Aug 2019
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai eroare pe senzorul de presiune (cantarul) pasagerului. Scaunele pe care le-ai montat sunt de pe masina de Anglia ? Daca da, senzorul de presiune este pe partea opusa, adica in scaunul montat pe partea soferului.
     
  17. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    Cred ca da este de Anglia ca este usor mai uzat. Care ar fi rezolvarea ?
     
  18. Barbalata Mihai Paul

    Barbalata Mihai Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2017
    Locație:
    Ludwigsburg
    Masina:
    Audi A4 B8...2l 143cp...caga...2008.
    Poate nu am citit integral acest Forum, scaunul din drepata "passager" este manual si as vrea sa pun electric, vor merge toate functiile? Sau va trebui sa modific ceva la confort vcds? O seara faina
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se modifica instalatia electrica (de sub scaun si nu numai) complet si se fac si alte codari cu VCDS. Scriem si ne repetam aiurea si inutil pentru ca nu vreti sa cititi nimic.
     
  20. Barbalata Mihai Paul

    Barbalata Mihai Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2017
    Locație:
    Ludwigsburg
    Masina:
    Audi A4 B8...2l 143cp...caga...2008.
    Mersi Cristi...
     

Distribuie pagina asta