1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Cel cu C in coada nu suporta.
     
  2. MariusG3

    MariusG3 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
    deci trebuie sa ma orientez spre cele cu D si P parca in coada, sau mai sunt si alte coduri compatibile...?
     
  3. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Cel cu D este sigur, pentru celelalte eu nu stiu insa trebuie cercetat.
     
  4. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Cel mai simplu dai capacul de la pedalier jos și te uiți în mufa din centru a BCM-ului sa fie populata.
     
  5. Mio

    Mio 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4, B8, 1.8 TFSI, CABA , 2008
    Salutare,

    Incalzirea in scaunul de la sofer functioneaza doar pe partea spatarului, in sezut nu se incalzeste. I-am facut un test cu VCDS, dar nu pare sa existe nici o eroare. V-ati mai intalnit cu asa ceva ?
    Multumesc.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu iti da eroare. Undeva pe drum s-a pierdut continuitatea rezistentei electrice...Dar ca sa afli, trebuie sa desfaci scaunul, tapiteria....si sa te apuci de verificari ;)
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    O intrebare pentru cunoscatori : scaunele fata normale de pe acest model, se pot inlocui (doar sezutul ) cu altul sport ?
     
  8. Spasa

    Spasa 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant B8.5, 2.0 TDI, 2013, CGLC
    Salut baieti,

    Sunt de cateva zile posesorul unui Audi A4 Avant B8.5 si bineinteles, ma gandesc deja la cateva modificari pentru el :).
    Desi am bancheta rabatabila 1/3 - 2/3, din pacate nu am usita de acces spre portbagaj (cea din spatele cotierei centrale). Poate multi care au aceasta optiune nu o folosesc, dar mie mi-ar fi foarte utila pentru ca pe acolo as vrea sa bag placile de snowboard (in sacul de ski bineinteles).
    Cunoasteti pe cineva care poate modifica bancheta astfel incat sa "apara" si usita respectiva? :-)
    Bineinteles, as vrea ca rezultatul final sa arate si bine, cat mai aproape de optiunea originala a masinii.
    Multumesc!
     
  9. Spasa

    Spasa 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant B8.5, 2.0 TDI, 2013, CGLC
    Nimeni, nimic? :-)
     
  10. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Pai varianta simpla inlocuiesti partea de spatar cu una ce are aceasta gaura.

    Partea mai grea si care personal nu stiu daca se poate face, este sa te documentezi ce piese iti sunt necesare plus munca hardware de a decupa bancheta in acea zona..Nu cred sa fi fost cineva pe acest forum care sa fi incercat acest lucru.
     
  11. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Incearca sa faci schimb cu cineva care nu are neaparata nevoie de acea decupatura.
     
    Marian1980 apreciază asta.
  12. alin dorin 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2015
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    a4 b8,2000 tdi,2008
    salut!am si eu o problema, atat incalzirea cat si ventilatia in scaune imi functioneaza doar atunci cand motorul este oprit si contactul pus...
    Imi puteti da un raspuns?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Salut,

    In primul rand ti-am mutat mesajul in topicul unde trebuia sa scrii. Pentru un raspuns sigur faci o diagnoza. Daca vrei sa ghicim putem sa ne dam cu presupusul pana maine. Bafta.
     
  14. sergiu magurean

    sergiu magurean 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2009
    Salut tuturor!!! Imi poate spune cineva si mie v-a rog cum pot da jos capacele din plastic de pe spatele spatarelor scaunelor din fata, la un audi a4 b8??? Am incercat sa le scot dar nu reusesc, si imi este frica sa nu rup ceva daca fortez prea tare. Multumesc anticipat!!!
     
    adi_bm apreciază asta.
  15. alex_ 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Avant 2009, 2.0 TDI (CAGA) 143cp
    Uite aici procedura pentru B7 dar este similara si pentru B8.
     
    Ultima editare: 20 Apr 2016
  16. whit3_shark 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 CAHA 170 cp 2009
    Saltare,
    Am identificat un zgomot suspect din interiorul masinii mele, este de la prinderile din plastic negru ale banchetei care era lipsa in stanga iar in dreapta era spart, l-am aruncat su acum joaca intr-una bancheta la orice denivelare... am incercat sa o fixez cu banda izoliera, carpe din piele sa stea fortat acolo si mai mult de 3 zile nu tine nici o solutie....
    Vreo idee cineva? Sau ma poate ajuta cineva cu un cod de original de la plasticele acelea negre ce intra in cel alb din caroserie?
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vezi daca identifici vreun reper care sa te ajute. Nu am gasit alte imagini cu partea de prindere a banchetei...
     
    imd23 apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai nevoie de cod. Mergi la orice magazin de piese auto si le gasesti. Mesajul a fost mutat in topicul dedicat unde trebuia sa scrii si unde cred ca este si codul afisat. Bafta.
     
  19. whit3_shark 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 CAHA 170 cp 2009
    Multumesc pentru scheme, in prima, nr.6 este plasticul ce intra in caroserie, iar in dreapta unde se vede scheletul banchetei este un U ce avea pe el plasticul negru care ziceam ca s-a rupt si ambele intrau in piesa nr. 6, fixandu-se astfel bancheta.
     
  20. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Deci tu ai nevoie de codul 4L0886373, cauta-l pe google images sa vezi cum arata. El contine si plasticul negru ce vine pe cadrul metalic, si plasticul alb ce se fixeaza pe masina.
     

Distribuie pagina asta