1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimb ulei Audi 80 1.8S cantitati si metode

Discuție în 'Modele clasice' creată de uzzy2008, 30 Apr 2010.

  1. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    salutare. cat ulei intra in motor 1.8s? trebuie schimbat si filtrul??

    multumesc
     
  2. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    la 1.8s intra 4,2 litri cu tot cu filtru iar fara intra in jur de 3,9 deci tot bidon de 4 litri trebuie sa iei.filtrul il schimbi o data la 2 schimburi de ulei.daca schimbi marca uleiului fa un engine flush iar in plus la audiuri 80 1.8s se foloseste ulei mineral.nu sintetic,nu semisintetic ci minerla.bafta app,urca masina cu partea dreapta pe o bordura,inclinata,ca ai busonul in lateral stanga a masinii si in felul asta iti curge tot din motor;)spor.un ulei bun pt tine e un 10w40 cu norma 501.01(sper sa nu ma insel).o marca anume....vezi ca s-a discutat prin forum de ulei pt benzinare.succes
     
  3. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Cred ca ai vrut sa spui 3.2 litri cu filtru sau 2.9 fara filtru de ulei:).
    Si pentru cca 30 ron in plus eu cred ca e mai bine sa se schimbe si filtru de ulei la ficare schimb.

    10w40 ulei mineral?! De obicei sunt semisintetice.
     
  4. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    in user manual asa scrie:psi eu am avut dileme in legatura cu uleiul si noroc ca am un prieten neamt ce mia tradus ce scrie pe acolo:)cred ca ai dreptate cu x w x dar cu norma sigur e bine...
    p.s:acum m-am uitat bine pe carte si da,aici scrie ca 10w40 e mineral.....:confused:
     
    Ultima editare: 1 Mai 2010
  5. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Am si eu user manulal-ul:p si l-am rasfoit ... De norma uleiului nu incape discutie....este foarte corecta.... Dar la indicativul uleiului scrie ca se foloseste ulei de la 5w40 pana la 20w40 in functie de anotimp si, as adauga eu, in functie de numarul de km si uzura motorului.

    Daca in carte scrie ca merge de la 5w40 (care e deja sintetic) nu are nici o treaba sa fie neaparat mineral. Atata timp cat uleiul respacta norma 501.1, totul se rezuma la vascozitate si intervalul intre schimburi.

    Tinand cont de vechimea masinilor noastre, cred ca iese din discuti 5w40. Eu folosesc 10w40 fara nici o problema.
     
  6. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    f bine punctat,atat timp cat foloseste ulei ce are norma 501.01 este ok,am si eu graficele acelea cu dif tipuri de ulei,dif vascozitati s.a.m.d:)si eu l-am indrumat la fel sa mearga pe 10w40,am mai folosit si 15w40 dar acum merg pe motul 6100 synergie15w50(respecta norma 501 01 si nu numai).merge masina de rupe,presiunea o tine numai la 2,5 la ralanti etc.numai bine
     
  7. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    multumesc de raspunsuri. eu acum am mobil1 10w40. o sa pun tot din asta. a fost semisintetic. multumesc.
     

Distribuie pagina asta