1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare / Modificare / Inlocuire faruri halogen cu faruri OEM Bixenon si/sau Aftermarket la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bigarel, 17 Dec 2008.

  1. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Am luat tot topicul de la capat dar nu am gasit. Sau am sarit din greseala peste. Am faruri bixenon OEM. Cu DRL. In urma retrofitului la oglinda interioara electrocroma si datorita faptului ca cea achizitionata are si senzor lumina, am zis ca nu ar fi rau sa pun si buton lumini cu functia AUTO.
    Dilema mea a aparut cand am vazut schema de montaj a oglinzii. Niciun fir nu da de inteles ca senzorul ala de lumini ar da un semnal undeva ca este intuneric. :)
    Exista posibilitatea ca functia AUTO sa necesite la propriu doar buton si eventual codare ? Baiatul care mi-a vandut oglinda (nu si butonul) mi-a zis ca a montat la cineva acelasi buton si a mers fara absolut nici o alta modificare sau codare. Probabil ca este clar necesar sa ai calculatoul de lumini care trebuie. Are cineva idee ?
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu zic ca semnalul de la G399 - adica senzor lumina pin 3 oglinda (albastru/rosu) trece prin mufa portocalie de 17 pini din stalpul A stanga , pin 9 si merge in calculatorul de lumini pe mufa gri T32b/30.
    Evident trebuie sa stie si calculatorul de lumini ce sa faca cu acel semnal - adica sa aibe circuit pentru acel pin pe integrata.
     
  3. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Conform cu ce zice Al Bundy, pinul 3 merge în stalp A la marșarier. Posibil sa își ia de acolo semnalul?
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ce zice Al Bundy e valabil la cele fara surround lights si e o alta mufa si alt pin decat cea portocalie de care spuneam eu mai sus. Si, nu mai spune el insa iti spun eu, nici macar nu ajunge la calculatorul de lumini.
     
  5. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Bun. Atunci firul acela trebuie sa ajunga la pinul de care spui tu. Ai posibilitatea sa pui o poza cu schema? Mersi frumos.
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ia uite aici, schemele pentru B6 si B7.
    Foarte important, uita-te atent la pinul 3 ce pleaca din oglinda centrala, ca ajunge in locuri diferite pe calculatorul de electrica.
    Pinii 4 si 5 sunt doar daca ai si oglinzi exterioare electrocrom. In cazul tau, nu ai treaba cu ei.
     
    zamolxez apreciază asta.
  7. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Multumesc mult.
     
  8. marian_S_petre 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2010
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A4 B7, 1.9TDI, 2007, Berlina
    Salutare tuturor,

    Am un Audi A4 B7 , 2007 Sline deabia adus din Uk si are faruri cu halogen. Vreau sa fac upgrade la Faruri cu xenon OE.
    Am achizitionat deja faruri, mufe faruri, 2 pini pentru modul confort.
    Am si eu nevoie de schemele electrice ale mufelor farurilor pentru ambele modele (vreau sa scap de mufele adaptoare)
    Va multumesc frumos.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai achizitionat si cantarele de autoleveling si calculatorul de xenon?
    La confort nu ai nici o treaba, nu stiu ce pini ai luat....
     

Distribuie pagina asta